منو اصلی
اخبار > آیةاللّه سید مرتضى نجومى عالم برجسته کرمانشاهى دارفانى را وداع گفت


اخبار افق, خبر شماره خبر: ١١٠٩٣١ ١٠:٠٥ - 1388/08/30    ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةاللّه سید مرتضى نجومى عالم برجسته کرمانشاهى دارفانى را وداع گفت


عالم ربانى، حضرت آیة‌اللّه سید مرتضى نجومى، روحانى و عالم برجسته کرمانشاهى و از چهره‌هاى ماندگار کشور، صبح دوشنبه 25 آبان، در سن 81 سالگى دار فانى را وداع گفت.

در پى این ضایعه اسف‌ناک، سه روز عزاى عمومى در استان کرمانشاه اعلام شد. هم‌چنین روز سه شنبه 26 آبان‌ماه به مناسبت تشییع پیکر این عالم ربانى کلیه ادارات، سازمان‌ها و مدارس سطح شهر کرمانشاه تعطیل شد. مراسم تشییع پیکر این عالم ربانى از مقابل مسجد نواب کرمانشاه برگزار شد.

رئیس مجلس خبرگان رهبرى و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم با صدور اطلاعیه‌ای ارتحال حضرت آیةالله نجومى(ره) را تسلیت گفتند.

آیةاللّه هاشمى رفسنجانى در پیام خود آورده‌اند: رحلت این عالم جلیل‌القدر که در عمر پربرکت خود علاوه بر تفسیر قرآن رساله‌هاى مختلفى در زمینه‌هاى ابعاد معنوى هنر خط و تعظیم شعائر اسلامى و هم‌چنین آثار ارزشمند خوشنویسى به یادگار گذاشته است را تسلیت مى‌گویم.

در پیام جامعه مدرسین حوزه نیز آمده است:

خبر درگذشت عالم نستوه و مجاهد مبارز حضرت آیةالله نجومی اندوه فراوانی را در دل‌های مومنان، دوستداران ایشان و ملت شریف ایران بویژه مردم غیور استان کرمانشاه پدید آورد.آن عالم مجاهد که علاوه بر تلاش‌های فراوان علمی و عملی در عرصه‌های هنری نیز خدمات فراوانی را پدید آورد از نوابغ عصر ماست و در پیش برد و ترقی علمی و معنوی استان کرمانشاه سهم بسزایی داشته است. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ارتحال ایشان را به محضر حضرت بقیه‌الله الاعظم ارواحناله‌الفداء، مقام معظم رهبرى “مدظله‌العالی”، مراجع عظام تقلید “دامت‌برکاتهم”، و عموم ملت شریف ایران به ویژه مردم استان کرمانشاه و حوزه‌های علمیه تسلیت عرض نموده؛ علو درجات را برای آن فقید و صبر و اجر فراوان  برای بازماندگان آن مرحوم خواستار است.

 آیة‌اللّه مصطفى علما، نماینده ولى‌فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه نیز با صدور پیامى درگذشت آیة‌اللّه سید مرتضى نجومى را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: ارتحال جانگداز عالم ربانى و فقیه صمدانى، حضرت آیة‌اللّه نجومى رحمة‌اللّه‌علیه که عمر شریفش را در راه تهذیب نفس، تفسیر و ترویج معارف عالیه قرآن کریم و نشر علم، فرهنگ و هنر اسلامى صرف نمود، موجى از اندوه و غم را در میان مردم ولایت‌مدار و شهیدپرور این سامان برانگیخت که این برگرفته از ارادت دیرینه و پایدار مردم استان به سلسله جلیله روحانیت و خصوصا سادات معزز است. استاندار جدید کرمانشاه نیز در پیامى ارتحال آیة‌اللّه نجومى را تسلیت گفت.

آیةالله حسین راستی کاشانی هم در پیامی درگذشت آیةالله سید مرتضی نجومی را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: درگذشت عالم عامل، فقیه معظم و جامع علم و عمل حضرت آیةالله حاج سید مرتضی نجومی، مصیبتی جانکاه و طاقت‌فرسا و موجب تأثر و تأسف فراوان گردید.‌آن مرحوم از مفاخر علمی و عملی حوزه‌های علمیه و صاحب نفس سلیم و روحی لطیف و از برجستگان هنری و چهره‌ای ماندگار و دارای خدمات فرهنگی و تألیفات مفید و سودمند بودند. امتیاز خلوص و تقوی و صفا و طهارت روح و مقام علم و عمل ایشان، آن عزیز را سرآمد و پیشتاز و الگو برای طالبان علم و معرفت قرار داده است. آیةالله راستی کاشانی در ادامه پیام خود یادآور شده است: سالیان طولانی در حوزه علمیه نجف اشرف با آن مرحوم دوستی و رفاقت و مباحثه علمی داشتم که خاطرات شیرین و الطاف و محبت‌های ایشان، فراموش نمی‌شود و همین انس و الفت طولانی فقدان ایشان را سخت نموده است.

‌اشاره: آیة‌‌اللّه سیدمرتضى نجومى، فرزند آیة‌‌اللّه آقاسید محمدجواد نجومى، در 23 جمادى‌الثانى 1346 هجرى قمرى برابر با 5 آذر 1307 هجرى شمسى در کرمانشاه متولد شد.

ایشان از نوادگان امام زین‌العابدین علیه‌السلام  بود.

آیة‌‌اللّه نجومى، پس از گذراندن سال دوم دبیرستان، در سال 1322 تحصیل در مدرسه را رها کرد و به تحصیل دروس حوزوى پرداخت.

ایشان در دوران طلبگى از محضر اساتیدى هم‌چون‌ ‌آقا میرزا ابراهیم پورمعتمد، حاج سیدمحمود معصومى لارى و حاج شیخ حسن حاج آخوند به تحصیل علوم دینى پایه پرداخت.

سپس براى گذراندان پایه‌‌هاى‌ ‌بالاتر به عتبات عالیات مهاجرت کرد،  که در کتاب “کیمیاى سعادت” با عنوان تعبیر رویا و عزیمت به کوى دوست، از این اقدام یاد کرده است.

علامه نجومى مى‌نویسد: “رفت و آمد علاقه‌مندان و همشهریان را به منزل والد و معاشر بیش از اندازه را بلایى براى ادامه تحصیل دیدم، لذا تصمیم به عزیمت به عتبات مقدسه و انتقال به حوزه نجف اشرف گرفتم”.

وى در سال 1369 هجرى قمرى به کسب درجه اجتهاد نائل آمد.

در این ایام، ایشان در درس آیات عظام میرزا محمدباقر زنجانى، میرزا عبدالهادى شیرازى، سیدمحسن حکیم و سیدمحمود شاهرودى شرکت و اولین اجازه اجتهاد را از دست آیة‌‌اللّه آقا میرزا محمد باقر زنجانى دریافت کرد.

علامه نجومى در سال 1349 در پى اخراج ایرانیان مقیم عراق توسط رژیم بعثى، به کرمانشاه بازگشت و امام جماعت مسجد نواب، که از مساجد فعال و پر جمعیت شهر کرمانشاه است، شد.

از آیة‌‌اللّه نجومى آثار خطى و رسالاتى با عناوینى چون “رساله بعد معنوى هنر خط”، “رساله التصویر والتمثیل”، “رسالة الغناء”، “رساله النجاسه الخمر”، “تفسیر سوره مؤمن” و رسال‌هاى‌ ‌در تعظیم شعائر اسلامى به جا مانده است.

آیة‌‌اللّه نجومى از برترین‌‌هاى‌ ‌هنر خوشنویسى جهان بود و نزد خطاطان بزرگى هم‌چون‌ ‌هاشم بغدادى و احمد نجفى به تمرین و ممارست پرداخت.

وى در خط نسخ و ثلث، بى‌همتا بود و در تذهیب و تشعیر و جلید و گل‌و‌بوته سازى، آثار جاودان‌هاى‌ ‌پدید آورد.

در سال 1398 هجرى قمرى، مرحوم حاج میرزااحمد معصومى زنجانى، اجاز‌هاى‌ ‌عربى در عالم خط براى ایشان نوشت.

آیة‌‌اللّه نجومى، لوح تقدیر نخستین گردهما~یى و جشنواره خوشنویسان جهان را از آن خود کرد و از چهره‌‌هاى‌ ‌ماندگار ایران در عالم هنر بود.

 


انتهای پیام


خروج