*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


گروه خبری: اخبار , روانشناسی, افق خانواده  | تاریخ:1393/07/09 | ساعت:١٠:٠٧ | شماره خبر:٣٥١٣٣٨ |  


    

ازدواج در وقت اضافه

 چندسالی بود که از حال و روز دوست صمیمی‌اش اطلاعی نداشت. مدتی‌پیش، خبر ازدواجش را از دهان دوستان مشترکشان شنیده بود. در ابتدا تعجب کرده بود: «او که الآن سنش از سی‌سال هم گذشته است. چرا اینقدر دیر به فکر ازدواج افتاده؟»... 

  


Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

چندسالی بود که از حال و روز دوست صمیمیاش اطلاعی نداشت. مدتیپیش، خبر ازدواجش را از دهان دوستان مشترکشان شنیده بود. در ابتدا تعجب کرده بود: «او که الآن سنش از سیسال هم گذشته است. چرا اینقدر دیر به فکر ازدواج افتاده؟»

اما وقتی پاسخ دوستانش را شنید، حالش دگرگون شد و غمی در درونش جوشیدن گرفت: «او که مثل تو عجول نبود زود زن بگیرد. اول تحصیلاتش را با جدیت ادامه داده و دستش را در یکی از بهترین ادارات بند کرده، الآن هم رییس یکی از بخشها شده، درآمدش هم خیلی عالی است. بعد از چند سال کار و جدیت و ارتقای درجه و افزایش حقوق، خانهای در یکی از بهترین نقاط شهر خریده و با ماشین شخصی خودش به خواستگاری رفته، با خیال راحت زن گرفته و حالا بدون دغدغه و در کمال آرامش زندگیاش را آغاز کرده است.»

امید با شنیدن این حرفها، سکوت کرد. ناراحت و دلآزرده بود. عجیب احساس عقبماندن داشت. هرچه میاندیشید نمیتوانست خودش را قانع کند که کمتر از دوستش نیست. دایم به زندگی او میاندیشید و افسوس میخورد. با خود میگفت: اگر من به جای او بودم زندگیام عجب رونقی داشت. کاش اینقدر عجول نبودم. کاش کمی بیشتر صبر میکردم. اگر من هم مثل او کمی دست نگه داشته بودم و دندان روی جگر میگذاشتم، حالا هزار برابر پیشرفت کرده بودم! زندگیاش دیدنی است. هرکس از پیشرفت و رونق زندگیاش آگاه شود، انگشت به دهان خواهد شد. ای کاش زمان به عقب باز میگشت و من نیز در راهی که پیمودهام نظری دوباره می‌‌انداختم و بهتر انتخاب میکردم. در آن صورت، من نیز در جایگاهی بهتر از او قرار داشتم.

حسابی خودش را باخته بود. حوصله رفتن به خانه را نداشت. ترجیح داد قدری قدم بزند تا راهحلی به ذهنش بیاید یا حداقل آنها را فراموش کند. روی یک صندلی نشست و به رسم جوانان این دوره و زمانه نگاهش را به صفحه بزرگ موبایلش انداخت و محتویات آن را بالا و پایین کرد. چشمش به شماره مشاورش افتاد. مهلت نداد و با او تماس گرفت و قرار ملاقات فوری گذاشت.

بعد از سلام و احوالپرسی، همه آنچه که اتفاق افتاده بود را با مشاور در میان گذاشت؛ از آن تعریف و طعنه دوستان تا همه افکاری که شیرینی زندگی را از او گرفته بودند. مشاور هم با دقت فراوان حرفهای او را شنید. بعد از صحبتهای نسبتاً طولانیاش، تبسمی کرد و پرسید:

- از این زندگیای که داری پشیمانی؟

امید کمی اندیشید و گفت: پشیمان نیستم، اما با مقایسه آن با زندگی دوستم احساس عقبافتادن میکنم. مانند دوندهای که در مسابقه دو فکر میکرده از همه جلوتر است اما وقتی به خط پایان رسیده، دانسته که از همه عقبتر بوده است.

مشاور بعد از چند لحظه سکوت، صحبتهایش را شروع کرد:

با همه مطالبی که تعریف کردی و از بهموقع ازدواجکردن رنجیدهای، اما من هنوز هم به جوانان توصیه میکنم که بهموقع ازدواج کنند. چنین نیست که با تأخیر در ازدواج، زندگی موفقتری داشته باشند. شاید برخی افراد با دیرتر ازدواجکردن، منافعی به دست بیاورند. اما منافعی که با تأخیر در ازدواج از دست میدهند خیلی بزرگتر است.

من منکر موفقیتهای دوستت نیستم. نمیخواهم مثل برخی سریالهای تلویزیونی، عاقبت ناخوشایندی را برای دوستت پیشبینی کنم تا تو را از غصهخوردن نجات دهم. میخواهم تو احساسات را کنار بگذاری و واقعیت را ببینی. این چیزی نیست که نیاز به غیبگویی داشته باشد. زندگی فقط این موفقیتهای دوستت نیست، زندگی خیلی امور دیگری را در بردارد که نباید از آنها غافل شوی.

از طرفی، اگر در طول زندگی مشترکت از برخی منافعی که دوستت به آنها رسیده بهره نبردهای، هنوز فرصت داری تا آنها را جبران کنی. ضمن اینکه اگر امور خانوادهات را به درستی مدیریت کرده بودی، هرگز چنین احساساتی بر تو غلبه نمیکرد و افسوس نمیخوردی.

اما برای تو، اکنون هم دیر نیست. فقط یک برنامهریزی مناسب و صحیح لازم است. با مدیریت درست زندگیات و به کاربستن این برنامه، مطمئن باش اوضاع بهتری برایت فراهم خواهد شد.

ضمناً، هیچوقت زندگی را میدان رقابت با دوستانت نبین. اگر همیشه به فکر پیشافتادن از دیگران باشی از زندگی خودت عقب خواهی افتاد.

این، ماجرای همسرانی است که بعد از چند سال زندگی مشترک در مواجهشدن با بعضی دوستان مجردشان، خود را باخته و با افکار و اوهامی اینچنینی زندگی را به کام خود تلخ میکنند.

البته علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد؛ هنگام ازدواج باید این امور را بیشتر بررسی کرد. در مشاورهها بیشتر به آن توجه داشت تا در مسیر ازدواج، گامها محکمتر برداشته شوند. اما به هر دلیل، باز هم ممکن است این وسوسهها به سراغ همسران بیاید و آنها را بیازارد.

باید دانست که زندگی تنها درس و مدرک و کار نیست. امور مهمتری نیز در زندگی وجود دارد که شاید به علت وضوح بیش از حدشان از آنها غفلت میشود.

ازدواج به موقع و انتخاب همسر بر اساس معیارهای درست، فواید و آثار مبارکی در پی دارد؛ کمک به حفظ ایمان و معنویات، دورماندن از فساد و تباهی، بهرهمندی از بانشاطترین اوقات جوانی، دورماندن از بیماریهای عصبی و روانی و خیلی فواید ریز و درشت دیگر.

یکی از ثمرات مبارک زندگی، فرزندآوری است؛ ثمرهای که تنها از زندگی مشترک همسران پدید میآید و جایگزینی ندارد. وظیفهای که به دنبال این نعمت مطرح خواهد شد، تربیت فرزند است؛ پرورش و به بار نشاندن این میوهها، امری نیست که بتوان از آن هم غافل شد. هرچه این میوه زودتر حاصل شود، لذت بیشتری نصیب پدر و مادر خواهد شد، همچنان که آنها در انجام وظیفه خویش نیز موفقتر خواهند بود. کودکان خواستار پدران و مادران جوانتر و سالمتر هستند. آنها بهتر کودکانشان را میفهمند.

ممکن است بعضی افراد، تسریع در شروع زندگی را همراه با مشکلاتی بدانند. هرچند برخی از این مشکلات ناشی از کوتاهی پدران و مادران در تربیت فرزندان است، ولی برای این مشکلات نیز راه حلهایی وجود دارد؛ از این رو نباید به پاک کردن صورت مسئله اندیشید.

بهعلاوه آغاز زندگی جدید، ممکن است به دلایلی با سختیهایی همراه باشد. جوانان همانطور که برای پیروزی در کنکور دانشگاه همه تلاش و همت خود را به کار میگیرند و هرگز توقع پیروزی برای کسی که از خود تنبلی نشان میدهد ندارند، نباید برای کسی که در مسیر پیروزی در کنکور زندگی نمیکوشد، نیز انتظار موفقیت و پیشرفت داشته باشند.

٭ ٭ ٭

زیباترین، لذتبخشترین و به یادماندنیترین خاطرات همسران، در ساختن زندگی مشترک به همراه یکدیگر آفریده میشود؛ خاطرات تحصیل هر دو نفر باهم، سفرهایی که در کنار هم بودهاند، تلاشهایی که برای تأمین آشیانه زندگیشان با همدیگر از خود نشان دادهاند و سختیهایی که با یکدیگر برای رشد و ارتقای زندگی مشترکشان متحمل شدهاند.

زیباترین صحنههای زندگی مشترک، در ازدواجهای به هنگام جلوه میکند و کسانی که در وقت اضافه تن به ازدواج میدهند از آن نعمت محروماند.

محمد دهقانیزاده

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

سه شنبه ٢٩ آبان ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام