*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٦٧٥١٩ ١١:٤٩ - 1394/08/06   10 راهکار برای حفظ آرامش در زمان هجوم مشکلات ارسال به دوست نسخه چاپي


10 راهکار برای حفظ آرامش در زمان هجوم مشکلات

10 راهکار برای حفظ آرامش در زمان هجوم مشکلات


همه ما در زندگی و کار خود با چالش‌های متفاوتی مواجه می‌شویم، اما طبق گفته «جیمز آلن» یکی از نویسندگان انگلیسی «هر قدر انسان با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم کند، از موفقیت بیشتری برخوردار می‌شود و قدرت تأثیرگذاری بیشتری هم روی دیگران خواهد داشت؛ به شرطی که بهترین واکنش را در مقابل مشکلات از خودش نشان دهد.» بنابراین، ما باید به دنبال یافتن راه‌هایی برای مقابله با مشکلات و بحران‌های زندگی باشیم. ...

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

همه ما در زندگی و کار خود با چالشهای متفاوتی مواجه میشویم، اما طبق گفته «جیمز آلن» یکی از نویسندگان انگلیسی «هر قدر انسان با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم کند، از موفقیت بیشتری برخوردار میشود و قدرت تأثیرگذاری بیشتری هم روی دیگران خواهد داشت؛ به شرطی که بهترین واکنش را در مقابل مشکلات از خودش نشان دهد.» بنابراین، ما باید به دنبال یافتن راههایی برای مقابله با مشکلات و بحرانهای زندگی باشیم.

نتایج بسیاری از تحقیقات علمی نشان میدهد، ارتباط مستقیمی میان حفظ آرامش و بازدهی افراد وجود دارد و این تنها در صورتی به دست میآید که شما با راهکارهایی مؤثر برای حفظ آرامش در زمان بروز مشکلات آشنا باشید.

1. برنامهریزی کنید. ما معمولاً از مشکلات و موانعی که قرار است در مسیر زندگیمان پیش بیاید آگاه نیستیم؛ اما تصویری کلی از مسایلی را که ممکن است با آنها مواجه شویم در ذهن داریم و گاهی میتوانیم در این زمینه پیشبینیهایی داشته باشیم؛ بنابراین سعی کنید از قبل درباره چند احتمالی که ممکن است رخ دهد، فکر کنید و راهی برای مدیریت آنها پیشبینی کنید. این نوع برنامهریزی کمک بسیار بزرگی به شما خواهد کرد.

2. از افکار منفی دوری کنید. ما معمولاً بدترین نتایج را برای شرایط پیشآمده بهخصوص در زمان مشکلات، پیشبینی میکنیم. به جای کمک گرفتن از قدرت تجسم برای آسیب رساندن به خود، از آن برای حل مشکلات استفاده کنید.

3. نحوه نفس کشیدن خود را کنترل کنید. زمانی که دچار استرس میشوید، معمولاً نفسهای کوتاه و سطحی میکشید. این حالت روی نحوه قضاوت شما هم تأثیر منفی خواهد داشت. در چنین شرایطی سعی کنید از راه بینی نفسهای عمیق بکشید، چند لحظه نفس خود را در سینه حبس و آن را از راه دهان خارج کنید.

4. به خود اعتماد کنید. گاهی دلایل موجهی برای تغییر برنامه از پیش تعیین شده وجود دارد؛ برای مثال ممکن است شرایط پیشآمده اطلاعات جدیدی درباره وضعیت کنونی در اختیار شما قرار دهد. در صورت نبود یک دلیل قانعکننده، طبق همان برنامه قبلی عمل کنید. انتخابها و تغییرات نسنجیده فقط باعث بروز آشفتگی و اجرای برنامه نامناسب میشود.

5. روی ابعاد مثبت قضیه تمرکز کنید. سرزنش کردن خود به خاطر موفق نبودن در انجام برخی کارها، هیچ کمکی به بهبود شرایط نخواهد کرد. بهتر است به جای این کار، به دلیل موفقیتهایی که داشتهایم، خوشحال باشیم. هرقدر بیشتر سعی کنیم روی ابعاد مثبت مسائل تمرکز کنیم، در زمان بروز مشکلات کمتر دچار استرس خواهیم شد.

6. در هر مقطع زمانی، تنها روی یک کار تمرکز کنید. معمولاً انجام همزمان چند کار باعث ایجاد آشفتگی میشود؛ سعی کنید تنها یک کار را انتخاب و پیش از شروع کار بعدی روی انجام آن تمرکز کنید.

7. انعطافپذیر باشید. ممکن است گاهی با وجود برنامهریزی درست و کامل، اتفاقات غیرمترقبهای باعث شود شرایط تغییر کند. در چنین شرایطی باید خود را برای مدیریت شرایط جدید آماده و سعی کنید با یافتن راهکاری مناسب مشکلات را رفع کنید.

8. وقت خود را صرف کارهای جزئی نکنید. همه کارها از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند و ممکن است رسیدگی نکردن به برخی کارها، پیامدهای مهمی را به دنبال نداشته باشد. اولویتبندی کارها به شما کمک میکند در زمان هجوم مشکلات، با موفقیت کنترل شرایط را در دست بگیرید.

9. تا ۱۰ بشمارید. زمانی که تصور میکنید همه درها به روی شما بسته شده است، سعی کنید استراحت کرده و با دیدی متفاوت به شرایط نگاه کنید. تا ۱۰ بشمارید. این کار به شما فرصت میدهد تا طرز فکرتان را تغییر دهید. ممکن است بعد از انجام این کار متوجه شوید موضوعی که باعث ناراحتی شما شده است، از اهمیت بالایی برخوردار نیست.

10. انجام برخی کارها را به دیگران محول کنید. هرگز از درخواست کمک از دیگران نترسید، گاهی هم در مقابل، شما به آنها پیشنهاد کمک بدهید. اگر با خود فکر کنید در زمان بروز مشکلات تنها نخواهید ماند، آرامشخاطر بیشتری خواهید داشت.

علی ترابیان، کارشناسارشد روانشناسی

 منبع: میگنا


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام