*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٦٨٢٦٠ ١٢:٤٦ - 1394/08/20   شربت سینه  ارسال به دوست نسخه چاپي


شربت سینه

تجویز شربت سینه برای کودکان زیر سه سال ممنوع است


رییس بخش عفونت‌های تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان گفت: تجویز انواع شربت سینه به دلیل دارابودن ترکیبات آنتی‌هسیتامین که موجب آپنه (وقفه تنفسی) در خواب می‌شود، برای کودکان زیر سه سال ممنوع است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

رییس بخش عفونتهای تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان گفت: تجویز انواع شربت سینه به دلیل دارابودن ترکیبات آنتیهسیتامین که موجب آپنه (وقفه تنفسی) در خواب میشود، برای کودکان زیر سه سال ممنوع است.

به گزارش ایرنا از انجمن علمی پزشکان عفونی کودکان ایران، دکتر پرویز طباطبایی افزود: عفونتهای تنفسی، شایعترین علت مراجعه افراد به درمانگاهها و بیمارستانها به ویژه در فصول سرد است که در تمام سنین به خصوص در کودکان و شیرخواران که از سطح ایمنی پایینتری برخوردارند، مشاهده میشود.

وی ادامه داد: شایعترین این عفونتها، سرماخوردگی، سینوزیت، گلودرد و گوشدرد است که در میان این موارد، سرماخوردگی از بقیه شایعتر است و کودکان بیش از بزرگسالان به این بیماری گرفتار میشوند.

دکتر طباطبایی با اشاره به اینکه بیشترین عامل سرماخوردگی مربوط به ویروسها است، تصریح کرد: سرماخوردگی با درمانهای کمکی از قبیل باز کردن راههای تنفسی بهبود مییابد و نیازی به تجویز آنتیبیوتیک ندارد.

به گفته رییس پنل عفونتهای تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان، سینوزیت و گوشدرد، شایعترین عارضه سرماخوردگی به شمار میرود.

وی ادامه داد: گلودرد پساز سرماخوردگی، شایعترین علت مراجعه کودکان به مراکز درمانی است؛ این بیماری منشاء ویروسی دارد و در کودکان زیر یکسال بیشتر مشاهده میشود.

دکتر طباطبایی اظهار کرد: در پنل عفونتهای تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان، فوق تخصصهای عفونی اطفال علاوه بر ارایهی جدیدترین دستاوردهای درمانی این رشته، در مورد تجربیات درمانی خود بر اساس شواهد علمی به بحث و تبادل نظر میپردازند.

وی گفت: در کودکان زیر یکسال که به گلودرد مبتلا شدهاند، آنتیبیوتیک توصیه نمیشود و این دارو تنها برای افراد پنج تا 15 سال که پزشک احتمال ابتلای آنان به عفونت استرپتوکوکی را میدهد، تجویز میشود.

رییس پنل عفونتهای تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان یادآور شد: تأخیر در درمان کودکان دچار گلودرد استرپتوکوکی، ممکن است، عوارضی همچون ابتلای این کودکان به روماتیسم حاد مفصلی یا گلومرونفریت را به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه از دیگر عوارض سرماخوردگی، سینوزیت است، یادآور شد: عامل سینوزیت معمولاً ویروسها هستند که احتیاج به درمان خاصی ندارند؛ اما در مواقعی که برخی از این بیماران دچار عفونتهای میکروبی نیز میشوند، باید برای آنان درمان با آنتیبیوتیک تجویز شود.

دکتر طباطبایی از گوشدرد به عنوان یکی دیگر از بیماریهای عفونی شایع در کودکان نام برد که شایعترین آن در کودکان 6 ماهه تا 2 ساله بروز میکند.

وی یادآور شد: هرچند تا پیشاز رسیدن بیمار دچار گلودرد به مرحله حاد، میتوان بدون تجویز آنتیبیوتیک، درمانهای لازم را کرد، اما پزشکان از همان ابتدا به تجویز آنتیبیوتیک روی میآورند که این امر سبب افزایش مقاومت میکروبی در سالهای اخیر شده است.

دکتر طباطبایی افزود: به همین دلیل یکی از موضوعات یازدهمین همایش عفونی کودکان، مصرف بیرویه آنتیبیوتیکها و مسئله مقاومت میکروبی در سالهای اخیر است.

یازدهمین همایش سالانه انجمن عفونی کودکان و هفتمین بزرگداشت دکتر سیداحمد سیادتی، 20 تا 22 آبانماه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران برگزار میشود.


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام