*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٦٨٧٣٣ ١٠:٣٦ - 1394/08/28   مضرترین خوردنی‌ها برای کودکان ارسال به دوست نسخه چاپي


مضرترین خوردنی‌ها برای کودکان

مضرترین خوردنی‌ها برای کودکان


در تمامی نقاط جهان بحران چاقی در کودکان رو به گسترش است؛ اما چه خوردنی‌ها و آشامیدنی‌هایی عامل مؤثر در شیوع این بحران هستند؟

 

 

در تمامی نقاط جهان بحران چاقی در کودکان رو به گسترش است؛ اما چه خوردنیها و آشامیدنیهایی عامل مؤثر در شیوع این بحران هستند؟

به گزارش ايسنا، در آمریکا 31 درصد کودکان به چاقی یا اضافه وزن مبتلا هستند و در اروپا نیز این رقم به 40 درصد رسیده است. حتی در مناطقی که چاقی شیوع کمتری دارد، این بحران همچنان به طور فزایندهای دردسرساز شده است.

رشد روند چاقی میان کودکان بدون شک با نوع تغذیه آنها مرتبط است. آیا مصرف نوشیدنیهای قندی عامل این معضل سلامتی است؟ آیا خوراکیهای فرآوری شده میتوانند در تشدید این بحران نقش داشته باشند؟ آیا انواع مشخصی از خوراکیها وجود دارند که والدین باید کودکان خود را از مصرف آنها منع کنند؟

در پاسخ به این پرسشها متخصصان دانشگاه ملی «دوک» در سنگاپور، به بررسی انواع خوراکیهای مرتبط با چاقی و اضافه وزن کودکان، پرداختند. در این بررسی، اطلاعات مربوط به رژیم غذایی و شاخص توده بدنی نزدیک به 4500 کودک انگلیسی ارزیابی شده و همچنین نوع خوراکیهای مصرفی این کودکان و روند تغییرات بدنی آنان در یک دوره سهساله مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس آنچه در این مطالعه مشخص شد، دلیل تشدید این معضل، مصرف برخی انواع مواد خوراکی است که میتواند با مضرات جدی همراه باشد.

برای مثال، کودکانی که مرتب چیپس سیبزمینی مصرف میکنند، وزن بیشتری کسب میکنند. متخصصان در این مطالعه یادآور شدند چیپس سیبزمینی میتواند یکی از خوراکیهایی باشد که بیشترین نقش را در افزایش وزن دارد. این خوردنی سرشار از انرژی است و شاخص اشباع پایینی دارد که به طور معمول به عنوان میانوعده استفاده میشود.

همچنین مصرف ماهی و مرغ سرخشده، سیبزمینی سرخکرده، گوشتهای فرآوریشده و چربی زرد همچون کره نیز برای بدن مضراتی دارد. مصرف نوشیدنیهای قندی و همچنین غلات تصفیه شده که در بیشتر خوراکیهای فرآوریشده وجود دارد عامل چاقکننده است. علاوه بر این، خوراکیهای طبخ شده در روغن، با افزایش وزن مرتبط هستند.

«اریک فینکلشتین»، متخصص ارشد این مطالعه گفت: موادغذایی همچون سیبزمینی وجود دارند که ذاتاً برای بدن ضرری ندارند؛ اما زمانی که به شکل چیپس یا سرخشده مصرف شوند، نتیجهای جز اضافه وزن ندارند.

اینکه دلیل این وضعیت چه میتواند باشد، کاملاً مشخص نیست؛ اما وجود چربی مازاد نقش مؤثری دارد. متخصصان تغذیه و سلامت از سالها قبل بررسی کردهاند که چرا برخی خوراکیها نسبت به غذاهای دیگر بیشتر اشباع میکنند. مطالعه انجام شده در سال 1996 حاکی از آن است که خوراکیهای حاوی چربی از قابلیت کمتری در سیر کردن برخوردارند.

همچنین خوراکیهای حاوی پروتئین و کربوهیدراتها خلاف این وضعیت عمل میکنند. در واقع چربیها حاوی میزان بیشتری انرژی هستند؛ اما به این مفهوم نیست که قدرت سیرکنندگی بیشتری دارند و بنابراین کودکان حجم برابری از ماده خوراکی میخورند؛ اما کالری بیشتری دریافت میکنند.

فینکلشتین افزود: کالری دریافتی از مایعات بهطور خاص مشکلزاتر است زیرا نسبت به خوراکیهای جامد کمتر اشباع میکنند. علاوه بر این مصرف نوشابه و دیگر نوشیدنیهای قندی از دو جهت مضر است.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، به گفته پزشکان، مطالعات در آمریکا نشان داده که کاهش مصرف نوشابهها میتواند تأثیر چشمگیری بر کاهش نرخ چاقی در کودکان داشته باشد.

 


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام