*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٦٨٧٦٤ ١١:٥٠ - 1394/08/28   شبکه‌های اجتماعی ارسال به دوست نسخه چاپي


شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی را رها کنید تا شاد شوید


مطالعات محققان دانمارکی نشان می‌دهد که استفاده نکردن از شبکه‌های اجتماعی، کلید شادی است. به گزارش ایرنا از رویترز، یک مؤسسه دانمارکی با بررسی هزار کاربر شبکه اجتماعی فیس‌بوک، تحقیقات جدیدی را در زمینه ارتباط شبکه‌های اجتماعی با شادی و احساس رضایت از زندگی انجام داده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

مطالعات محققان دانمارکی نشان میدهد که استفاده نکردن از شبکههای اجتماعی، کلید شادی است.

به گزارش ایرنا از رویترز، یک مؤسسه دانمارکی با بررسی هزار کاربر شبکه اجتماعی فیسبوک، تحقیقات جدیدی را در زمینه ارتباط شبکههای اجتماعی با شادی و احساس رضایت از زندگی انجام داده است.

در این مطالعه از کاربران خواسته شد بر مبنای عواملی مانند احساس شادی، احساس رضایت از زندگی، احساس نگرانی و غم و مواردی مشابه، به زندگی خود از یک تا 10 نمره دهند. 94 درصد کاربران ادعا کردند که حداقل روزی یکبار به فیسبوک سر میزنند. سپس از پنجاه درصد کاربران خواسته شد که برای یکهفته، وارد فیسبوک نشوند و از بقیه خواسته شد زندگی طبیعی خود را دنبال کنند.

پساز یکهفته، میزان رضایتمندی کاربران مجدداً توسط پرسشنامهای مورد ارزیابی قرار گرفت. نتیجه نشان داد میزان شادی و رضایتمندی از زندگی، در کاربرانی که به مدت یکهفته فیسبوک را کنار گذاشتند، افزایش یافت و از میانگین 56/7 به 12/8 رسید.

مدیر این پروژه معتقد است که فیسبوک و شبکههای اجتماعی دیگر، ذاتاً بد نیستند، بلکه نحوهی تأثیر آنان بر فرد و درک کاربران از زندگی مشکلساز است. فیسبوک واقعیت زندگی و انسانها را تحریف میکند؛ چراکه فرد همواره بر این تصور است که کاربران دیگر، واقعیتهای زندگی خود را به نمایش میگذارند و آنچه در معرض نمایش قرار دارد، ظاهرسازی نیست.

افراد بهطور خودآگاه، موارد مثبت را، بدون درنظر گرفتن اینکه واقعیت است یا دروغ، بزرگنمایی میکنند. بنابراین، پساز ورود به یک شبکه اجتماعی، کاربر با دنیای رویایی دور از واقعیت در مورد دوستان و آشنایان مواجه میشود و بهطور ناخودآگاه با زندگی واقعی خود مقایسه میکند. این امر علاوه بر احساس شکست و ناامیدی، سبب میشود که دست از تلاش بردارد و نداشتههای خود را مدام در ذهن بپروراند. در این مطالعه آمده است که ذهن انسان به طور طبیعی تمایل دارد روی نداشتههای خود و داشتههای دیگران تمرکز کند و شبکههای اجتماعی این حس فطری را بیشتر تحریک میکنند.

تحقیقات دیگری که در آمریکا صورتگرفته، این پژوهش را تأیید میکند و کاهش شادی در افراد 30 سال به بالا را یکی از مهمترین اثرات شبکههای اجتماعی میداند.

 


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام