*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٧٠٧١٣ ١٢:١٠ - 1394/10/07   پروفسور محمدحسین ماندگارفوق‌تخصص مشهور جراح قلب هشدار داد ارسال به دوست نسخه چاپي


پروفسور محمدحسین ماندگارفوق‌تخصص مشهور جراح قلب هشدار داد

حمله قلبی در میان ایرانی‌ها افزایش یافته است


پروفسور محمدحسین ماندگار تصریح کرد: استفاده زیاد از نمک در غذاهای آماده، مصرف بالای جوش‌شیرین در پخت نان و استفاده از غذاهای سرخ‌شده در میان ایرانیان باعث شده که حمله‌های قلبی بیشتر به سراغ مردم به‌ویژه جوانان بیاید. ...

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

 

پروفسور محمدحسین ماندگار تصریح کرد: استفاده زیاد از نمک در غذاهای آماده، مصرف بالای جوششیرین در پخت نان و استفاده از غذاهای سرخشده در میان ایرانیان باعث شده که حملههای قلبی بیشتر به سراغ مردم بهویژه جوانان بیاید.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتوگو با ایرنا، با بیان اینکه رعایت تغذیه درست از بدو تولد بسیار مهم است، گفت: حمله قلبی در سنین پایین در کشور افزایش یافته و این مسئله نگرانکننده است.

وی با اشاره به اینکه ایرانیها بیشاز حد کالری مصرف میکنند، افزود: برای نهادینه شدن فرهنگ تغذیه صحیح، باید به روشهای سنتی برگردیم و مصرف آجیل و خشکبارها را جایگزین تنقلات مضر قرار دهیم.

این فوقتخصص قلب و عروق به مردم توصیه کرد، فعالیت بدنی و ورزش را در برنامههای روزمره خود برای پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر قرار دهند. افزایش امراض قلبی و عروقی که ناشی از دیابت، فشار خون بالا، بیتحرکی و غیره بهوجود میآید، زنگ خطری برای جامعه است. دکتر ماندگار تصریح کرد: آموزش و آگاهی دادن به مردم در زمینه پیروی از تغذیه درست از بدو تولد و اینکه فرزندان را باید از سنین کودکی با غذاهای سنتی و سالم آشنا کرد، بسیار مهم است.

بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 33 تا 38 درصد مرگ و میرها در کشور ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی بوده، به طوری که ایران رکورددار بالاترین آمار مرگ قلبی در جهان معرفی شده است.

براساس این گزارش، آمار وفات روزانه 300 نفر در کشور بر اثر عوارض قلبی، در حالی است که شیوه زندگی و نوع تغذیه مردم، ریسک بروز این بیماری را به حداکثر رسانده است.

روش تشخیصی جدید دانشمند ایرانی برای درمان سرطان

رویکــــرد جــــــدیــــــد تشخیــــــص ســـرطــــــان دکتــــــر مجید ابراهیمی وارکیــــــانی از دانشگــــــاه نیوساوثولز استرالیا با پاکســـازی سلولهای سرطانی خون، ممکن است بتواند الهامبخش شکل جدیدی از درمان برای سرطان باشد.

به گزارش ایسنا، دکتـــر وارکــــیــانی از دانشکده مهندسی ساخت و مکانیک دانشگاه نیوساوثولز و دانشآموخته دانشگاه فردوسی مشهد که به توسعهی این آزمایش کمک کرده، میگوید: این رویکرد میتواند بطور بالقوه برای پاکسازی مقادیر زیادی از خون مورد استفاده قرار گرفته و خون تصفیهشده را برای مبارزه با انواع بیماریها مجدداً به بدن بازگرداند.

تشخیص چند سلول سرطانی در میان میلیاردها سلول سالم خون، یکی از بزرگترین موانع تشخیص سریع است، اگرچه تحقیقات برای علائم هشداردهنده زودهنگام تاکنون نتایج نویدبخشی داشته است. استفاده از تحلیل نور فرابنفش برای شناسایی سلولهای سفید خون و آزمایشی که به بررسی چگونگی آموزش آر.ان.ای پلاکت خون توسط تومورها میپردازد، تنها چند مثال از این گونه تلاشهاست.

اما دکتر وارکیانی بر این باور است که رویکرد وی برای تشخیص زودهنگام، میتواند به درمان بیماری نیز بیانجامد. وی این سیستم را به دستگاه دیالیز بیماران کلیوی تشبیه کرده که ضایعات نامطلوب خون را تصفیه میکند.

رویکرد جدید، با جــداســازی سلولهای تــــومور درحــــال گردش از یک نمــــونه کوچک خــــــون عمل میکنــــد. این سلــولهای خاص در پــــــس گستــــــــــرش سرطــــــان، لایهبــــــرداری کردن تــــومورهای جامد و ورود به جریان خون بــــرای پیشرفت تومورها در ســــایر نقــــــاط بدن هستند. در این حالت، سیستم میتواند به عنوان یک ابزار هشدار زودهنگام برای هر نوع سرطان با هزینه یکدهم سایر فنآوریها مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین واکنش بیمار به درمان را نیز دنبال کند.

دکتر وارکیانی میگوید: اگر این سیستم تصفیه بتواند به همین شیوه در مقیاس بزرگتر نیز فعالیت داشته باشد، میتواند سلولهای منتشرکننده سرطان را از مقادیر بیشتری از خون پاک کند. این خون پاکسازی گشته، سپس مجدداً به بدن بیمار بازگردانده شده تا به کنترل بیماری کمک کند.

وی افزود: این رویکرد میتواند تحولی در زمینه درمان سرطان باشد. شما میتوانید سلولهای خطرناک را پاکسازی کرده و طول عمر بیمار را افزایش دهید.

این دانشمند ایرانی اگرچه بسیار مثبتنگر است، اما متذکر شده که هنوز فاصله زیادی تا به واقعیت پیوستن این رویکرد باقی است. روش تشخیص اکنون در آمریکا، انگلستان و استرالیا در مرحله کارآزمایی بالینی قرار داشته و شرکت Clearbridge BioMedics در سنگاپور نیز به دنبال تجاریسازی این فنآوری است.


خروج
جمعه ١٥ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام