*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٧٢١٧٣ ١٣:٣٨ - 1394/11/06   آسیب‌های آلودگی صوتی را جدی بگیرید ارسال به دوست نسخه چاپي


آسیب‌های آلودگی صوتی را جدی بگیرید

آسیب‌های آلودگی صوتی را جدی بگیرید


آزمایش‌ها نشان می‌دهد، صداهای با شدت 160-150 دسی‌بل موجب رنگ‌پریدگی، بالا رفتن فشارخون و کاهش درجه حرارت بدن می‌شوند و صداهای مداوم نیز عکس‌العمل‌هایی را مانند انقباض رگ‌ها در بدن ایجاد می‌کند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

 

 آزمایشها نشان میدهد، صداهای با شدت 160-150 دسیبل موجب رنگپریدگی، بالا رفتن فشارخون و کاهش درجه حرارت بدن میشوند و صداهای مداوم نیز عکسالعملهایی را مانند انقباض رگها در بدن ایجاد میکند.

به گزارش ایرنا از مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، هرگونه صدای ناخواسته که باعث مزاحمت و آزار افراد شود، آلودگی صوتی خوانده میشود. کارخانهها، کارهای ساختمانی، صداهای ناشی از سیستم تهویه منازل، ترافیک و فعالیت ماشینآلات ساختمانی از مهمترین منابع آلودگی صوتی هستند.

صدای نابهنجار، باعث کاهش شنوایی، ناشنوایی و یا ناراحتیهای عصبی میشود. تحقیقات نشان میدهد، از دست دادن شنوایی با افزایش سن افراد، در جوامع صنعتی بیشتر دیده میشود.

معمولاً شدت صدا را با واحدی به نام «دسیبل» میسنجند. برای مقایسه انواع صداها، لگاریتم آن را تعیین میکنند.

شیوه عملکرد گوش

ارتعاش مولکولهای هوا امواج صوتی را به وجود میآورد. صداهای با فرکانس پایین دارای امواج با فواصل (طول موج) زیاد هستند که موجهای صداهای با فرکانس بالا تقریباً به هم چسبیدهاند (به عبارتی طول موج کوتاه دارند) این امواج از طریق گوش خارجی به گوش میانی میرسند و موجب ارتعاش پرده صماخ میشوند.

سه استخوان ریز که در سمت دیگر این پرده قرار دارند، این ارتعاش را دریافت و به گوش داخلی منتقل میکنند. در اینجا نوسانات توسط یک عضو کوچک و حلزونی شکل دریافت میشود، تارهای ریز روی آن، پیام را میگیرند و توسط عصب قسمت حلزونی به مغز میفرستند. این تارهای ریز و حساس توسط امواج صدای بسیار بلند خم میشوند، آسیب میبینند و یا میشکنند، در اینصورت، بافت این قسمت دچار آسیبدیدگی شده و نخواهد توانست امواج صدا را انتقال دهد. به این ترتیب قسمتهایی از تارهای ریز که کارشان انتقال اصوات بلند است، زودتر تحت تأثیر قرار میگیرند.

اثرات آلودگی صوتی

رنگپریدگی و بالا رفتن فشارخون، از اثرات آلودگیهای صوتی است؛ درجه حرارت بدن کاهش مییابد صداهای مداوم عکسالعملهایی مانند انقباض رگها در بدن ایجاد میکند و این حالت پساز قطع صدا هنوز ادامه مییابد.

بدن انسان در خواب نیز به محرکهای صوتی پاسخ میدهد بدون اینکه فرد از خواب بیدار شود، مانند تغییر ضربان قلب و حالات ماهیچهها.

گذشته از آسیب جدی آلودگی صوتی به شنوایی، قرار گرفتن در معرض اصوات شدید و مداوم میتواند مشکلات دیگری نیز تولید کند؛ از جمله: سردرد، فشارخون بالا، خستگی، تحریکپذیری و زودرنجی، سوءهاضمه، افزایش استعداد بدن در ابتلا به بیماریهایی چون سرماخوردگی و عفونتهای جزئی، نگرانی و ناراحتی عصبی، نگرانی همراه با خستگی و کاهش راندمان کار، دگرگونیهای دائم یا موقت در رفتار زیستی از قبیل انقباض نایژکها و تغییر ضربان قلب.

راههایی برای کاهش آلودگی صوتی

- میزان صدا در محیطهایی که کارگران به طور مداوم در معرض صدا قرار دارند، نباید از 85 دسیبل تجاوز کند؛

- از ورود ماشینآلاتی که بیشاز حد معین آلودگی صوتی تولید میکنند، به محیطهای عمومی جلوگیری شود؛

- با ایجاد عایقهای صوتی و تدبیرهای لازم دیگر، صدای ماشینآلات نباید به بیرون از کارخانهها برسد؛

- سعی شود از ایجاد واحدهای مسکونی در مجاورت فرودگاهها جلوگیری گردد؛

- ضد صدا کردن ساختمانها و واحدهای مسکونی؛

- دوجداره کردن شیشه پنجرهها در جهت جلوگیری از نفوذ صدای بیرون به داخل ساختمان؛

- محدود و ممنوع کردن عبور کامیونها و وسایل نقلیه پر سروصدا و ایجاد تدابیر قانونی و اجرایی لازم در پیشگیری از آلودگی صوتی توسط آژیرهای هشداردهنده اتومبیلها؛

- ایجاد نوارهای عریض از درختان و پوششهای گیاهی که این امر میتواند به میزان 10 دسیبل از شدت صوت بکاهد؛

آموزش و حفاظت در مقابل آلودگی صوتی در محل کار

- با صداسنج درجه بلندی صدا را اندازه گیری نمایید. صداسنج ابزاری است که فشار امواج صوتی موجود در هوا را تعیین می کند،

- خودداری از قرار گرفتن دائمی در معرض صدا در محل کار؛

- استفاده از لوازم شخصی حفاظتی مانند گوشی یا محافظ داخلی گوش؛

- انجام تست شنواییسنجی در هرسال؛

- مراجعه به پزشک، در صورت احساس اختلالات شنوایی.


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام