*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٧٣٠٤٥ ١١:٠٠ - 1394/11/21   خواندن مغز ممکن شد  ارسال به دوست نسخه چاپي


خواندن مغز ممکن شد

خواندن مغز ممکن شد


محققان الگوریتمی ابداع کرده‌اند که با آنالیز سیگنال‌های مغزی، نشان می‌دهد فرد دقیقاً در حال مشاهده چه چیزی است. ...


محققان الگوریتمی ابداع کردهاند که با آنالیز سیگنالهای مغزی، نشان میدهد فرد دقیقاً در حال مشاهده چه چیزی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این نوآوری در واقع چیزی جز رمزگشایی از تجربیات ادراکی انسان نیست. درحقیقت اکنون محققان میتوانند با زیر نظر قرار دادن سیگنالهای مغزی متوجه شوند که افراد چه چیزهایی را میبینند و یا درک میکنند.

در این بررسی، محققان از الکترودهایی برای اندازهگیری سیگنالهای مغزی در ۷ داوطلب مختلف استفاده کردند. آنها درحالی الکترودها را به سر این افراد متصل کرده بودند که تصاویری از چهرهی انسانهای مختلف و خانهها را در فلشهای ۴۰۰ میلی ثانیهای برایشان نمایش میدادند.

به گفته محققان، این فرآیند نوعی خواندن مغز است، اما نه به آن معنا که ممکن است کاری نادرست به نظر برسد.

در ادامه نوعی نرمافزار رایانهای دو مدل سیگنال مغزی را مورد بررسی قرار میدهد، یعنی سیگنالهای مرتبط با رویداد مشاهده شده و همچنین سیگنالهای غیرمرتبط با آن.

نکته جالب توجه این بررسی به بخش پیشبینی الگوریتم مربوط میشود یعنی جایی که محققان از آن خواستند تا ۱۰۰ واکنش بعدی هر داوطلب از مشاهده تصاویر مختلف را پیشبینی کند.

این الگوریتم قادر بود که با تأخیر زمانی حدود یک ثانیه و البته با ضریب دقت بالا از روی آنالیز فوری سیگنالهای مغزی داوطلب نشان دهد که او در حال مشاهده چه تصویری است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام