*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٠٩٠٣ ١٢:٣٥ - 1395/04/24   آلودگی هوای خانه   ارسال به دوست نسخه چاپي


آلودگی هوای خانه

آلودگی هوای خانه سبب افزایش حمله قلبی می‌شود


نتایج پژوهش محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران که با همکاری انستیتو تحقیقات سرطان انگلیس و آمریکا و سازمان بین‌المللی تحقیقات سرطان انجام شده، نشان می‌دهد که آلودگی هوای خانه ناشی از سوخت‌هایی مانند نفت و گازوئیل برای تولید گرما، روشنایی و پخت‌وپز، سبب افزایش مرگ‌ومیر و حمله قلبی می‌شود. ...

نتایج پژوهش محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران که با همکاری انستیتو تحقیقات سرطان انگلیس و آمریکا و سازمان بینالمللی تحقیقات سرطان انجام شده، نشان میدهد که آلودگی هوای خانه ناشی از سوختهایی مانند نفت و گازوئیل برای تولید گرما، روشنایی و پختوپز، سبب افزایش مرگومیر و حمله قلبی میشود.

به گزار ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی تهران، محققان ایرانی با رهبری دکتر رضا ملکزاده از پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، تماس با آلودگی خانگی ناشی از سوزاندن نفت، چوب، گازوئیل، گاز طبیعی و... را در یک مطالعه مشاهدهای در جمعیت شمال شرق ایران (در استان گلستان) از سال 2004 تا 2008 بررسی کردند.

در این مطالعه محققان دریافتند افرادی که از گازوئیل یا نفت استفاده میکردند 6 درصد افزایش احتمال مرگومیر طی 10 سال داشتند. همچنین 11 درصد افزایش احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی و 14 درصد افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی ایسکمیک (در اثر لخته) داشتند.

درحالیکه کسانی که از گاز طبیعی استفاده میکردند در مقایسه با سایر منابع سوخت، 6 درصد کاهش احتمال ابتلا به مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی داشتند.

همچنین براساس تحقیق جدیدی که در مجله circulation انجمن قلب امریکا به چاپ رسیده است، سوخت‌‌های پاک از جمله گاز طبیعی، با مرگ ومیر کمتری ارتباط دارند.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، نیمی از جمعیت جهان در فقر بسر میبرند و برای گرما، روشنایی و پختوپز، از سوخت استفاده میکنند.

سامیت، محقق و فلوشیپ بیماریهای قلبی عروقی دانشگاه شیکاگوی آمریکا نیز گفت: سیگار و آلودگی هوای بیرون از منزل، با مرگ ناشی از بیماریهای قلبی مرتبط است.

وی افزود: مطالعه ما با استفاده از سابقه و مدت زمان تماس با آلودگی خانگی ناشی از سوخت نفت و گاز بود که نشان داد تماس با آلودگی خانگی ناشی از سوخت نیز، یک ریسک فاکتور مستقل برای افزایش بیماریهای قلبی عروقی، مرگ ناشی از حملات قلبی و مرگومیر است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام