*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨١١٩٢ ١٤:٠٢ - 1395/04/31   وجه تمایز زوج‌های موفق از ناموفق ارسال به دوست نسخه چاپي


وجه تمایز زوج‌های موفق از ناموفق

وجه تمایز زوج‌های موفق از ناموفق


یک مشاور خانواده، اولین ملاکی را که موجب ازدواج موفق می‌شود، شکل‌گیری ارتباط صحیح بین زوجین دانست و گفت: «ارتباط، یکی از قدرت‌مندترین حوزه‌های شناخته‌شده‌ای است که زوج‌های موفق را از ناموفق تفکیک‌ می‌کند.» ....

یک مشاور خانواده، اولین ملاکی را که موجب ازدواج موفق میشود، شکلگیری ارتباط صحیح بین زوجین دانست و گفت: «ارتباط، یکی از قدرتمندترین حوزههای شناختهشدهای است که زوجهای موفق را از ناموفق تفکیک میکند.»

دکتر فاطمه آذرتاش، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه، با بیان این نکته در گفتوگو با پایگاه خبری «سلامانه» گفت: شیوه ارتباطی زوجهای موفق بهگونهای است که از ارتباطی که با همسرانشان دارند، راضی به نظر میرسند. آنها از توانایی در میان گذاشتن احساسات و باورهای مهم، مهارتهای شنیدن و گوش‌‌دادن و توانایی ایجاد ارتباط آزادانه، برخوردار هستند.

وی در ادامه افزود: دومین ملاک مهمی که زوجهای موفق را از ناموفق جدا میکند، صمیمیت است. این عامل میزان ارتباط تجربهشده بین همسران را میسنجد و میزان تعادلی را که بین باهم بودن و جدا از هم بودن برقرار میکنند را اندازهگیری میکند. معمولاً زوجهای موفق بیشتر از دیگران، به همدیگر کمک میکنند، باهم وقت میگذرانند، احساسات خود را بیان میکنند و رابطه خودشان را در اولویت قرار میدهند.

این مشاور خانواده، با بیان اینکه سومین ملاک، نمایانگر ظرفیتی است که یک زوج برای تغییر کردن و انطباقپذیری در مواقع ضروری، از خود نشان میدهند، توضیح داد: از دیگر ملاکهایی که باعث موفقیت زوجین در زندگی مشترک میشود، این است که این افراد، رهبری را به یک میزان، بین خودشان تقسیم میکنند و قادر هستند مسئولیتها و نقشهایشان را در مواقع ضروری با همدیگر عوض کنند.

دکتـــر آذرتــــــاش، «ســــــازشپذیـــــــــری بینفردی» که بین زوجها برقرار میشود را به عنوان چهارمین ملاک تشخیصی زوجهای موفق از ناموفق دانست و گفت: زوجهای موفق عموماً شخصیت همسر خودشان را بهگونهای که هست، میپسندند و احساس نمیکنند که شریک زندگیشان سعی دارد آنها را کنترل کند یا به جایش تصمیم بگیرد.

این مدرس دانشگاه در نهایت به آخرین وجه تمایز بین زوجهای موفق و ناموفق اشاره کرد و گفت: حل و فصل تعارضاتی که بین زوجها ایجاد میشود، آخرین ملاک تشخیصی زوجهای موفق از ناموفق است. زوجهای موفق در مقایسه با زوجهای ناموفق بهتر میتوانند تفاوتهای بینفردی و ویژگیهای شخصیتی یکدیگر را درک و آنها را حل و فصل کنند، درباره مشکلاتشان آزادانه حرف بزنند و در اوج کشمکش و تضادهایی که در ایدههایشان دارند، احساسات یکدیگر را به خوبی درک کنند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ١٥ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام