*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨١٤٩٠ ١٢:٠٥ - 1395/05/07   ذرات ریز آلاینده هوا عامل اختلالات روحی و جسمی کودکان  ارسال به دوست نسخه چاپي


ذرات ریز آلاینده هوا عامل اختلالات روحی و جسمی کودکان

ذرات ریز آلاینده هوا عامل اختلالات روحی و جسمی کودکان است


تحقیقات دانشمندان و پژوهشگران محیط زیست نشان می‌دهد، ذرات ریز آلاینده معلق در هوا، یکی از علل اصلی بروز اختلالات روحی و جسمانی و مشکلات رشد در کودکان است. ....

تحقیقات دانشمندان و پژوهشگران محیط زیست نشان میدهد، ذرات ریز آلاینده معلق در هوا، یکی از علل اصلی بروز اختلالات روحی و جسمانی و مشکلات رشد در کودکان است.

به گزارش ایرنا، ذرات ریز معلق در هوا بیماریهایی همچون آسم، اختلال کمتوجهی- بیشفعالی و مشکلات رشد و کاهش سطح بهره هوشی (IQ)، تولد زودهنگام و پدیده کموزنی در نوزادان را به دنبال میآورد.

به گفته پروفسور پررا، رئیس مرکز تحقیقات بهداشت محیط زیست کودکان در کلمبیا، احتراق سوختهای فسیلی و پراکندگی ذرات و گازهای سمی آسیبهای بهداشتی و رشدی بسیاری بر کودکان تحمیل میکند.

دیاکسید کربن آلایندهای است که بیشترین نقش را در تغییرات آب وهوایی دارد و هر یک از آلایندههای بیشماری که ناشی از سوختهای فسیلی هستند، عوارض جانبی بسیاری را پدید میآورند. به اعتقاد پررا، باید ورای دلایل علمی و اقتصادی مقابله با تغییرات آب و هوایی، سیاست جدیدی با تأکید برضرورت اخلاقی کاهش استفاده از سوخت فسیلی و تاثیرات آلایندهها بر سلامت کودکان اتخاذ شود.

جنین و کودکان در حال رشد، از لحاظ جسمی و روحی آسیبپذیری بیشتری نسبت به بزرگسالان در برابر آلایندههای هوا دارند؛ و ضربههای جسمی، فشارهای روحی، محرومیتهای غذایی، عوامل عفونتزا و امواج گرما وابسته به تغییرات آب و هوایی ناشی از احتراق سوختهای فسیلی، از جمله آسیبهایی است که به دلیل کامل نبودن سیستم ایمنی و ضعف جسمانی کودکان در کنترل حرارت و مقابله با آلایندهها، آنها را تهدید میکند.

پژوهشهای اخیر نشان میدهند، کودک در دوران جنینی و نوزادی آمادگی بیشتری برای آسیبها و یا تغییرات ژنتیکی دارد و این صدمات میتواند سالها ماندگار باشد و حتی به نسلهای بعدی هم منتقل شود.

بر اساس نتایج گزارش سازمان بهداشت جهانی، مرگ 7/3 میلیون انسان ناشی از آلودگی هوا و 3/4 میلیون دیگر ناشی ازاحتراق آلایندههایی نظیر ذغال، چوب و سوخت جامد است که در فضای دربسته مورد استفاده قرار میگیرند. از دیدگاه پروفسور پررا، انتشار آلایندههای ناشی از سوختهای فسیلی و پراکندگی ذرات ریز معلق در هوا (PM)، کربن سیاه، هیدروکربن پلیسیکلیک آروماتیک (گازهای اتمسفری)، جیوه، دیاکسید نیتروژن، دیاکسید سولفور و مونواکسید کربن، دلایل عمده مرگ افراد به شمار میآید.

ذرات ریز معلق در هوا یا آلاینده‌‌های ذرهای، در دود و مهدود یافت میشوند و قطرشان 5/2 میکرون یا کمتر است. این ذرات که یا به طور مستقیم از طریق آتشسوزیهای جنگلی وارد هوا میشوند یا در نتیجه واکنش گازهای خروجی از نیروگاهها، صنایع و خودروها در هوا شکل میگیرند، به راحتی وارد ریه انسان و موجب بروز مشکلات تنفسی میشوند.

هیدروکربن پلیسیکلیک آروماتیک (PAH) دسته بزرگی از سرطانزاهای محیطی و مخرب سلولهای عصبی هستند که در همهجا به عنوان آلایندههای محیطی از جمله آب، هوا و خاک دیده میشوند و بهواسطه مقاومتشان در محیطهای مختلف برای سلامتی انسان ضرر دارند و آلایندههای دیگر ناشی از سوخت‌‌های فسیلی و ازن، از محرکهای عمده دستگاه تنفسی هستند.

بر اساس تحقیقات پژوهشگران آمریکایی و لهستانی، این گازها عامل اصلی تأخیر در رشد، کاهش بهره هوشی (IQ)، تشویش، افسردگی و بیتوجهی و کاهش ماده سفید مغز در کودکان محسوب میشود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ١٥ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام