*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨١٧٥٠ ١١:٠٠ - 1395/05/14   نقش والدین در کاهش لجاجت کودک ارسال به دوست نسخه چاپي


نقش والدین در کاهش لجاجت کودک

نقش والدین در کاهش لجاجت کودک


والدین به دلیل نقش الگو بودن برای فرزندان، تأثیر مهمی در کاهش رفتارهای نامناسب کودک دارند. ابراهیم غفاری‌حق، روان‌شناس و مشاور، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: لج‌بازی کودکان به دلایل مختلف می‌تواند بروز کند و هنگامی که با پاسخ منفی والدین مواجه می‌شود، زمینه‌ی لج‌بازی در کودک تقویت خواهد شد.

والدین به دلیل نقش الگو بودن برای فرزندان، تأثیر مهمی در کاهش رفتارهای نامناسب کودک دارند.

ابراهیم غفاریحق، روانشناس و مشاور، در گفتوگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: لجبازی کودکان به دلایل مختلف میتواند بروز کند و هنگامی که با پاسخ منفی والدین مواجه میشود، زمینهی لجبازی در کودک تقویت خواهد شد.

وی گفت: از دیگر موارد ایجاد حس لجبازی در کودک، خشم درونی ناشی از اضطراب و تنش خصوصاً در محیط خانه و همچنین تناقضات رفتاری والدین در برخورد با او است، بهطوری که در شرایط مساعد بودن روحیه، با فرزند خود به خوبی رفتار میکنند و زمانی که این وضعیت روحی نامساعد باشد با خشونت با وی برخورد کنند.

غفاریحق افزود: مشکلات جسمی و فیزیکی کودک مانند گرسنگی، خستگی، بیماری و یا نقص عضو، همچنین عدم توجه کافی به کودک و یا توجه بیشاز اندازه به وی، حتی دخالت در بازی و کارهایش، از دیگر عوامل لجبازی در کودکان است.

وی تصریح کرد: والدین باید بدانند که از فرزند خود مطابق با سنش انتظار داشته باشند و هیچگاه به او این جمله را که: «تو نمیتوانی این کار را درست انجام دهی» نگویند؛ زیرا باعث تشدید لجبازی در آنها میشود.

این روانشناس مطرح کرد: هماهنگی والدین با یکدیگر در به کارگیری شیوههای رفتاری مناسب برای فرزندشان، بسیار مهم است؛ به این معنی که هرگز یکدیگر را نفی نکنند و همچنین خودشان نیز الگوهای تربیتی مناسبی برای کودک باشند، زیرا پدر و مادر اولین و مهمترین هستهی الگوپذیری برای فرزندان هستند.

عواقب سوء طولانی نشستن پای تلویزیون

نتایج مطالعه محققان ژاپنی نشان میدهد، خطر مرگ در افرادی که روزانه پنج ساعت یا بیشتر تلویزیون تماشا میکنند نسبت به افرادی که کمتر از 5/2 ساعت به جعبه تصاویر نگاه میکنند دو برابر بیشتر است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی بیبیسی ورلد، دانشمندان ژاپنی عادت تلویزیون دیدن 86 هزار نفر را بین سال های 1988 تا 1990 بررسی کردند و سلامت آنها را طی 19 سال بعد زیر نظر گرفتند. آنها دریافتند که به ازای هر دو ساعت تماشای اضافه تلویزیون در روز، خطر آمبولی ریه 40 درصد افزایش یافت. آمبولی ریه، ناشی از انسداد یک رگ خونی در پاها است که معمولاً به ریه میرسد. این رگ همچنین به کندی حرکت مرتبط شناخته میشود.

دکتر تورو شیراکاوا از دانشگاه اوساکا گفت: این روزها، با وجود امکان تماشای برنامههای تلویزیونی از طریق اینترنت (ویدئو استریمینگ) تماشای چندین قسمت برنامههای تلویزیونی در یک نشست متداول شده است. این وضع ممکن است نشانهی یک عادت به سرعت درحال رشد باشد.

محققان توصیه میکنند، هنگام تماشای تلویزیون، هر ساعت یک بار برخیزید و نرمش کنید. این مطالعه قبل از باب شدن دستگاههای موبایل و خدمات ویدئویی اینترنتی انجام شد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام