*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٣٠٦١ ١٢:٤٨ - 1395/06/18   استرس چگونه بر بدن تاثیر می‌گذارد؟ ارسال به دوست نسخه چاپي


استرس چگونه بر بدن تاثیر می‌گذارد؟

استرس چگونه بر بدن تاثیر می‌گذارد؟


عصب‌شناسان دانشگاه پیتزبورگ در ایالت «کانزاس» آمریکا، شبکه‌های عصبی را شناسایی کرده‌اند که کورتکس مغزی را به غده فوق کلیه که مسئول پاسخ‌های سریع بدن در شرایط استرس‌زاست، متصل می‌کند. ....

 

 

عصبشناسان دانشگاه پیتزبورگ در ایالت «کانزاس» آمریکا، شبکههای عصبی را شناسایی کردهاند که کورتکس مغزی را به غده فوق کلیه که مسئول پاسخهای سریع بدن در شرایط استرسزاست، متصل میکند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت فیز، این یافته نشان میدهد که استرس، افسردگی و دیگر شرایط ذهنی چگونه میتواند عملکرد اندامهای بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

این تحقیق توضیح میدهد که چرا مدیتیشن و تمرینهای ذهنی همچون یوگا میتوانند به تنظیم پاسخ بدن به استرسهای فیزیکی، ذهنی و احساسی کمک کنند. بر اساس این یافتهها یک مبنای آناتومیکی برای بیماریهای روانتنی وجود دارد.

در این مطالعه، دانشمندان مدارات عصبی که نواحی از کورتکس مغز را به غده فوق کلیه متصل میکند ردیابی کردند. تعداد شبکههای عصبی که در این بررسی کشف شده دانشمندان را بسیار شگفتزده کرد. بررسیهای قبلی نشان میداد که احتمالاً یک یا دو ناحیه غشایی مسئول کنترل فعالیت غده فوق کلیه است، ولی تعداد دقیق و موقعیت نواحی قشری مغز نامشخص بود.

در این مطالعه، محققان از روش ردیابی منحصر به فردی استفاده کردند که میتوانست زنجیره طولانی نورونها را آشکار کند. آنها با استفاده از این روش نشان دادند که کنترل غده فوق کلیه از چندین ناحیه قشری در مغز نشات میگیرد. بر اساس این یافتهها بیشترین تأثیر از ناحیه حرکتی قشر مغز منشا میگیرد و دیگر نواحی قشری عمدتاً در فعالیتهای ادراکی و احساسی نقش دارند.

نتایج این مطالعه نشان میدهد، نواحی از قشر مغز که در زمان درگیریهای حسی فعال میشوند منبعی برای تأثیر بر غده فوق کلیه هستند. وقتی ما اشتباهی را در ذهن خود مرور میکنیم یا خود را برای یک اشتباه سرزنش میکنیم یا درباره حوادث ترومایی فکر میکنیم، فعالیت این نواحی قشری منجر به کاهش پیامهایی میشوند که غده فوق کلیه را تحت تأثیر قرار میدهند، درست همانطور که در یک رخداد واقعی چنین تأثیری را به دنبال دارد. این یافته برای درمان استرسهای بعد از وقوع حادثه بسیار کارآمد است.

این نتایج نشان میدهد، مدارهایی در مغز وجود دارند که حرکت، ادراک و احساسات را به هم مرتبط میکنند تا غده فوق کلیه را تحت تأثیر قرار داده و به کنترل استرس کمک کنند. این مدارها ممکن است احساسات درونی مثل استرس مزمن و افسردگی را به عملکرد اندامها ارتباط داده و زمینهای برای برخی بیماریهای روان تنی فراهم کنند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ١٥ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام