*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٣٠٦٤ ١٢:٥٢ - 1395/06/18   چرا سحرخیز باشیم؟ ارسال به دوست نسخه چاپي


چرا سحرخیز باشیم؟

چرا سحرخیز باشیم؟


تحقیقات نشان می‌دهند، سحرخیزبودن یا شب‌زنده‌داربودن افراد، می‌تواند ریشه در DNA آن‌ها داشته باشد. نتایج پژوهشی که اخیراً در نیچر کامیونیکیشنز منتشر شده است، به ۱۵ نقطه متفاوت از مولکول DNA اشاره دارند که گفته می‌شود با این موضوع ارتباط دارند. ....

 

 

 


محققان این پژوهش، دادههای خود را از نمونه بسیار بزرگی مشتمل بر بیشاز ۸۹۰۰۰ مشتری این شرکت در سرتاسر جهان دستچین کردند که موافقت خود را با مشارکت در این تحقیق اعلام کرده بودند. همه این 89 هزار نفر، در ازای گزارشی آنلاین در مورد DNA خود، نمونه بزاقشان را با استفاده از کیتهای نمونهبرداری خانگی در اختیار مؤسسه تحقیقاتی ۲۳andMe قرار دادند.

 مشارکتکنندگان سحرخیزبودن یا نبودن خود را نیز به شرکت مذکور اطلاع میدادند. آنگونه که مشخص شده است، اغلب مشارکتکنندگان در این تحقیق به هیچوجه سحرخیز نبودهاند و ۵۶ درصد از افراد مورد بررسی گفتهاند کاملاً شبانه به امور زندگی خود میپردازند. اما محتملترین کاندیداهای DNAهای سحرخیز را زنان و افراد بالای ۶۰ سال تشکیل میدادند. احتمال گزارش افسردگی، بیخوابی، یا نیاز به بیش از ۸ ساعت خواب نیز در میان سحرخیزها پایینتر بوده است.

▪ شبزندهداری بهتر است یا سحرخیزی؟

با توجه به نتایج پژوهش بالا و احتمال ارتباط بین عادات خواب و ژنتیک افراد، به نظر میرسد سحرخیزی باز هم گزینه بهتری محسوب میشود. سحرخیزها حدود ساعت ۹ صبح به اوج فعالیت مغزی خود میرسند. این در حالی است که زمان اوج فعالیت شبزندهدارها ۹ شب است و این، ارتباط آنها با دنیای اطرافشان را دچار مشکل میکند. از طرف دیگر تحقیقات نشان دادهاند ماده سفید مغز شبزندهدارها، ارتباطپذیری کمتری دارد. نکته مهم اینجاست که این ویژگی فیزیولوژیک، یکی از نشانههای مرتبط با افسردگی نیز محسوب میشود. با این تفاسیر به نظر میرسد معایب شبزندهداری از مزایایش بیشتر باشد. به یاد داشته باشید که میتوانید با کمی استمرار و پشتکار، هر عادت مضری را از بین ببرید، هرچند که ریشه در پیشینه ژنتیکی شما داشته باشد. توصیههای زیر میتوانند شما را در این مسیر یاری دهند:

▪ برنامه خود را به صورت مستمر برای روز تنظیم کنید

داشتن برنامهی منظمی برای بهخوابرفتن و بیدارشدن، به بدن شما کمک میکند تا عادت شبزندهداری را تغییر و خود را با شرایط جدید وفق دهد.

▪ از ساعتهای زنگدار با دکمه اسنوز استفاده نکنید

دکمه اسنوز برای این طراحی شده است که بتوانید بدون اینکه به چرخهی خواب عمیق وارد شوید، چند دقیقه بیشتر بخوابید. اما این میتواند تحول عادات خواب و تبدیلشدن به یک فرد سحرخیز را با مشکل مواجه کند.

▪ روزها خود را در معرض نور قرار دهید

نور به مغز شما پیام میدهد تا ترشح ملاتونین را متوقف کند و بهاینترتیب نقش مؤثری در بالارفتن هشیاری شما بازی میکند، حتی نور مصنوعی.

▪ کمی ورزش کنید

ورزش کردن در ساعات آغازین صبح به بیدارشدن بدن شما کمک میکند. ورزش صبحگاهی فشار خون شما را پایین میآورد، استرس و تنشهایتان را کاهش میدهد و کمک میکند تا شبها بهتر بخوابید.

▪ غذای پر پروتئین مصرف کنید

پروتئین برخلاف کربوهیدراتها به بالارفتن هشیاری بدن کمک میکند و سطح دوپامین را در بدن بالا میبرد.

▪ تسلیم وسوسه چرتزدن نشوید

با چرت زدن در طول روز، محرک طبیعی خود برای خواب شبانه را از بین خواهید برد. بنابراین بهتر است در طول روز از چرتزدن پرهیز کنید تا زود خوابیدن به هنگام شب برایتان آسانتر باشد.

 

 


خروج
جمعه ١٥ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام