*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٣٦٠٨ ١٣:٢٧ - 1395/07/03   تولید برق با استفاده از آب شور ارسال به دوست نسخه چاپي


تولید برق با استفاده از آب شور

تولید برق با استفاده از آب شور


محققان سوئیسی موفق به تولید الکتریسیته با روش اسمز (استفاده از آب شور) شدند. این گروه نشان دادند که با یک غشاء یک مترمربعی می‌توان انرژی لازم برای روشن کردن 50 هزار لامپ را تأمین کرد. ...


محققان سوئیسی موفق به تولید الکتریسیته با روش اسمز (استفاده از آب شور) شدند. این گروه نشان دادند که با یک غشاء یک مترمربعی میتوان انرژی لازم برای روشن کردن 50 هزار لامپ را تأمین کرد.

 به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فنآوری نانو، در روش اسمز، زمانی که آب بدون املاح از طریق یک غشاء با آب شور دریا همجوار میشود، الکتریسیته تولید میگردد.

محققان آزمایشگاه EPFL روشی ارائه کردند که در آن از نیروی اسمزی برای تولید برق استفاده شده است؛ در این روش یک غشاء به ضخامت سه اتم برای جدا کردن دو سیال مورد استفاده قرار میگیرد.

در این روش یک غشاء نیمه تراوا برای جدا کردن دو سیال با غلظت نمک متفاوت استفاده میشود. یونهای نمک از میان غشاء عبور میکند و این کار تا جایی ادامه مییابد که غلظت نمک در دو سوی این غشاء برابر شود. اگر در این سامانه از آب دریا استفاده شود، یونهای نمک از میان غشاء عبور میکند و خود را به آب بدون املاح میرساند. از آنجایی که یونهای عبوری دارای بار الکتریکی هستند، این حرکت یونها ایجاد جریان الکتریکی میکند.

این گروه تحقیقاتی از یک غشاء دی سولفید مولیبدن برای تولید جریان الکتریکی استفاده کردند. این غشاء دارای نانوحفرههایی است که یونهای نمک قادر به حرکت از میان آن هستند. این غشاء بهگونهای است که یونهای مثبت امکان عبور پیدا میکنند و یونهای منفی پشت غشاء میمانند. با این کار یک اختلاف ولتاژ میان دو سوی غشاء ایجاد میشود.

جیاندونگ فنگ از محققان این پروژه میگوید: ابتدا این سیستم را ایجاد کردیم و بعد به بهینهسازی ابعاد نانوحفرهها پرداختیم. اگر ابعاد نانوحفره بزرگ باشد، یونهای منفی نیز عبور میکنند و ولتاژ بسیار کم خواهد شد. اگر حفرهها بسیار کوچک باشند، یونها امکان عبور پیدا نمیکنند.

این روش ظرفیتهای زیادی دارد، بهطوری که یک غشاء با ابعاد یک مترمربع که 30 درصد آن با نانوحفره پوشیده شده میتواند یک مگاوات الکتریسیته تولید کند که قادر به تأمین انرژی 50 هزار لامپ است. از آنجایی که دی سولفید مولیبدن به سادگی در طبیعت یافت میشود، این روش را میتوان به تولید انبوه رساند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام