*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٣٦١١ ١٣:٣٢ - 1395/07/03   خطر افسردگی پس از سکته مغزی اوج می‌گیرد ارسال به دوست نسخه چاپي


خطر افسردگی پس از سکته مغزی اوج می‌گیرد

خطر افسردگی پس از سکته مغزی اوج می‌گیرد


یک بررسی علمی در دانمارک نشان می‌دهد که در طول سه ماه اول پس از سکته مغزی، بازماندگان با احتمال هشت برابر بیشتر نسبت به هم‌ردیفانشان که دچار سکته مغزی نشده‌اند، دستخوش افسردگی می‌شوند. ....

یک بررسی علمی در دانمارک نشان میدهد که در طول سه ماه اول پس از سکته مغزی، بازماندگان با احتمال هشت برابر بیشتر نسبت به همردیفانشان که دچار سکته مغزی نشدهاند، دستخوش افسردگی میشوند.

به گزارش رویترز، پژوهشگران با تجزیه و تحلیل دادههای مربوط به گروه بزرگی از بیماران سکته مغزی، آنها را با دادههای افراد مشابه بدون سکته مغزی، مقایسه کردند.

در ۲۵ درصد بیماران در طول دو سال پس از سکته مغزی، تشخیص افسردگی داده شد و در بیش از نیمی از این افراد تشخیص افسردگی در سه ماه نخست پس از سکته مغزی داده شده بود.

در مقام مقایسه، اندکی کمتر از ۸ درصد افرادی که سکته مغزی نکرده بودند، در طول دوره بررسی دچار افسردگی شده بودند و کمتر از یکچهارم این موارد افسردگی در طول سه ماه نخست بررسی رخ داده بود.

دکتر مرت اوسلر از دانشگاه کپنهاگ در دانمارک و نویسندهی ارشد مقاله این پژوهش گفت: «فراوانی افسردگی در بیماران سکته مغزی در مقایسه با بیمارانی که دچار سایر مشکلات بدنی حاد مانند حمله قلبی میشوند، بسیار بالاتر است. به نظر میرسد که عدم تعادلهایی در مغز به علت سکته مغزی باعث شود که بیماران سکته مغزی به افسردگی حساستر باشند.»

اوسلر و همکارانش در مقالهشان در ژورنال جامای روانپزشکی (JAMA Psychiatry) مینویسند: بیش از ۳۰ میلیون نفر در سراسر جهان دچار سکته مغزی تشخیص داده میشوند.

این پژوهشگران میگویند: در بیماران سکته مغزی نیز مانند افرادی که سکته مغزی نکردهاند، خطر افسردگی در سنین بالاتر، در زنان، افرادی که تنها زندگی میکنند یا تحصیلات کمتری دارند و افرادی که به دیابت مبتلا هستند یا سابقه مشکلات روانی دارند، بیشتر است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام