*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٣٨٦٢ ١١:٣٣ - 1395/07/10   جامعه‌پذیری گامی موثر در رشد استعداد فرزندان ارسال به دوست نسخه چاپي


جامعه‌پذیری گامی موثر در رشد استعداد فرزندان

جامعه‌پذیری گامی موثر در رشد استعداد فرزندان


یکی از تأثیرگذارترین نهادها در بروز استعداد فرزندان خانواده است و نقش حمایتی پدر و مادرها در پرورش افکار آنان حائز اهمیت است. محمود عظیمی رستگار، جامعه‌شناس، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نقش مهم خانواده در رشد جسمی و ذهنی فرزندان، اظهار داشت: خانواده‌ها ابتدا باید مقوله علاقه فرزندان خود را در ابعاد مختلف شناخته و راه‌های دستیابی به آن‌ها را پیدا کنند. ....

 

یکی از تأثیرگذارترین نهادها در بروز استعداد فرزندان خانواده است و نقش حمایتی پدر و مادرها در پرورش افکار آنان حائز اهمیت است.

محمود عظیمی رستگار، جامعهشناس، در گفتوگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نقش مهم خانواده در رشد جسمی و ذهنی فرزندان، اظهار داشت: خانوادهها ابتدا باید مقوله علاقه فرزندان خود را در ابعاد مختلف شناخته و راههای دستیابی به آنها را پیدا کنند.

این جامعهشناس با بیان اینکه انسان بالقوه موجودی اجتماعی است، گفت: رشد استعداد فرزندان زمانی پررنگ میشود که فرایند جامعهپذیری در آنها نمایان شود؛ یعنی کودکان و نوجوانان با درک محیط بیرون از منزل و الگوبرداری از پیرامون زندگی خود، مجموعه تواناییها و تجربههای قبلی خود را درهم میآمیزند و پساز آن استعدادهای خود را در خانواده بروز میدهند.

وی در ادامه افزود: اگر خانوادهای به دور از جریانات اجتماعی در جایی تنها زندگی کند، غالباً استعداد آنها به سختی و به ندرت نمایان میشود.

عظیمی تصریح کرد: در مواقعی کودکان و نوجوانان علاقه خود را تغییر داده و هدفی دیگر را بر میگزینند. در اینجا نخستین موردی که والدین باید به آن توجه کنند، حمایت و آموزش به دور از فشار روانی و ایجاد فرصت مناسب برای شکوفایی توانمندی آنان است.

این جامعهشناس در پایان تأکید کرد: سختگیری بیشاز حد روی فرزندان از سوی پدر و مادر، کار پسندیدهای نیست و بیشترین انتخاب را باید بر عهده خود آنها گذاشت، تا با ذهنی بازتر و با آگاهی و شناخت کافی، نسبت به شکوفایی استعداد خود عمل کنند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ١٥ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام