*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٤٠٧٢ ١٣:٠٢ - 1395/07/15    تماشای تلویزیوندکتر علی میرزاجانی/ دانشیار گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران ارسال به دوست نسخه چاپي


 تماشای تلویزیوندکتر علی میرزاجانی/ دانشیار گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران

آیا تماشای تلویزیون چشم را ضعیف می‌کند؟


سؤالی که اغلب از سوی والدین مطرح می‌شود این است که آیا تماشای تلویزیون چشم کودکان را ضعیف می‌کند؟ در پاسخ به چنین سؤالی باید گفت به طور کلی تا کنون هیچ تحقیق معتبری به این نتیجه نرسیده است که تماشای تلویزیون موجب ضعیفی چشم‌ها می‌شود، ولی آنچه مسلم است، تماشای تلویزیون، یعنی نگاه مستقیم و مستمر به یک صفحه نورانی که چشمه‌های نورانی کوچکی هستند که با شدت‌های مختلفی از سطح روشنایی در کنار هم تصاویر متحرک را روی صفحه تلویزیون به‌وجود می‌آورند. ...

 سؤالی که اغلب از سوی والدین مطرح میشود این است که آیا تماشای تلویزیون چشم کودکان را ضعیف میکند؟ در پاسخ به چنین سؤالی باید گفت به طور کلی تا کنون هیچ تحقیق معتبری به این نتیجه نرسیده است که تماشای تلویزیون موجب ضعیفی چشمها میشود، ولی آنچه مسلم است، تماشای تلویزیون، یعنی نگاه مستقیم و مستمر به یک صفحه نورانی که چشمههای نورانی کوچکی هستند که با شدتهای مختلفی از سطح روشنایی در کنار هم تصاویر متحرک را روی صفحه تلویزیون بهوجود میآورند.

این نگاه مداوم و در مدت زمان طولانی نهتنها موجب خستگی چشمها میشود، بلکه ممکن است چشمهای کودکان و بزرگسالان را تحت استرس قرار دهد و موجب خشکی و قرمزی چشم شود.

ضعف بینایی به طور اولیه منشاء وراثتی دارد و در مقایسه با تأثیرات محیطی، وراثت سهم بسیار بیشتری را در ایجاد عیوب انکساری و ضعف بینایی ایفا میکند.

با آنکه تاکنون هیچ تحقیقی تأثیر تماشای طولانیمدت تلویزیون را در ایجاد عیب انکساری یا افت بینایی تأیید نکرده است، ولی هرگز نباید طولانیمدت تلویزیون دید؛ چون نهتنها موجب خستگی و استرسهای حاصل از آن بر چشمها میشود، بلکه ممکن است تأثیراتی روی سلامت سیستمیک کودکان داشته باشد، چرا که کودکان در حال رشد، بیشتر از همهچیز نیاز به تحرک و جنب و جوش دارند تا عضلات و استخوانبندی آنها کافی و بهطور صحیح رشد و نمو داشته باشد.

تماشای زیاد تلویزیون، جدای از زیانبخش بودن یا نبودن آن، مانند افراط در هر چیز دیگر مناسب نیست. همچنین از آنجا که بینایی و چشمهای کودکان در حال تکامل هستند، به مراقبت بیشتری نیاز دارند و تأثیرات احتمالی ناشناخته روی سیستم بینایی را نباید در آنها نادیده گرفت.

فاصله مناسب برای تماشای تلویزیون، خود سؤال دیگری است که اغلب مطرح میشود. دو برابر سایز تلویزیون، حداقل فاصله مجاز برای تماشای آن است. مثلاً برای تلویزیون 40 اینچی حداقل فاصله تا تلویزیون 80 اینچ یا دو متر است. نکته مهم دیگر در تماشای تلویزیون، این است که در صورت وجود عیوب انکساری چشم، فرد هنگام تماشا ممکن است دچار سوزش چشم، اشکریزش یا سردرد شود که خود این علایم مشخصکننده وجود عیوب انکساری چشم است.

منبع: جام جم

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام