*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٥٢٤١ ٢٢:٠٣ - 1395/08/14   چرا 13 آبان روز دانش‌آموز است؟ ارسال به دوست نسخه چاپي


چرا 13 آبان روز دانش‌آموز است؟

چرا 13 آبان روز دانش‌آموز است؟


صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ ه.ش دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند رو به سوی دانشگاه نهادند تا بار دیگر پیوندشان را با رهبر بت‌شکن خویش به جهان اعلام نمایند. این جوانان پرشور گروه گروه داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. مأموران شاه، دانشگاه را به محاصره خود درآورده بودند تا چنانچه فریاد حق‌طلبانه از گلویی برخاست آن را با گلوله پاسخ دهند. ....

 

صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ ه.ش دانشآموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند رو به سوی دانشگاه نهادند تا بار دیگر پیوندشان را با رهبر بتشکن خویش به جهان اعلام نمایند.

این جوانان پرشور گروه گروه داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروههای دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. مأموران شاه، دانشگاه را به محاصره خود درآورده بودند تا چنانچه فریاد حقطلبانه از گلویی برخاست آن را با گلوله پاسخ دهند.

دانشآموزان در کناره نردهها و زمین چمن اجتماع کرده بودند و فریاد مقدس “الله اکبر” آنان فضا را میشکافت و تا فاصلههای دور طنین میانداخت.

ساعت یازده صبح مأموران ابتدا چند گلوله گاز اشکآور در میان دانشآموزان و دانشجویان پرتاب کردند. اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس میکشیدند، صدای خود را رساتر کردند و با فریاد دشمنشکن “الله اکبر” لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند.

در این هنگام تیراندازی آغاز شد و لالههای انقلاب یکی پس از دیگری در خون غلتیدند. جوانان با فریاد الله اکبر و با شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر شاه، به شهادت رسیدند و انقلاب خونین اسلامیشان را تداوم بخشیدند و دشمنان اسلام را بیش از پیش به رسوایی و شکست کشاندند.

در این واقعه ۵۶ تن شهید و صدها نفر مجروح شدند.

امام خمینی قدس‌سره در پیامی که به همین مناسبت از پاریس برای مردم قهرمان ایران فرستادند، فرمودند:

“عزیزان من، صبور باشید که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است. ایران امروز جایگاه آزادگان است… من از این راه دور چشم امید به شما دوختهام… صدای آزادیخواهی و استقلالطلبی شما را به گوش جهانیان میرسانم”.

از آن تاریخ به بعد، سیزدهم آبان ماه با عنوان روز دانشآموز، به عنوان حماسه خونین لالههای انقلاب در جریان نهضت اسلامی، گرامی داشته میشود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام