*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٥٨٢٢ ١١:١٢ - 1395/08/27   عوامل خستگی چشم ارسال به دوست نسخه چاپي


عوامل خستگی چشم

عوامل خستگی چشم


خستگی چشم یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که به‌دنبال کار با رایانه سراغ کاربران می‌آید. همچنین با توجه به ساعات زیادی که افراد به نشستن پای رایانه و فناوری‌های دیجیتال اختصاص می‌دهند، احتمال مشکلات چشمی نیز افزایش می‌یابد. ....

خستگی چشم یکی از شایعترین مشکلاتی است که بهدنبال کار با رایانه سراغ کاربران میآید. همچنین با توجه به ساعات زیادی که افراد به نشستن پای رایانه و فناوریهای دیجیتال اختصاص میدهند، احتمال مشکلات چشمی نیز افزایش مییابد.

در این میان، برخی عوامل محیطی از جمله مقدار نور محیط و زاویهی تابش آن به صفحهی نمایشگر نیز میتواند در بروز مشکلات چشمی و خستگی بیشتر چشمها مؤثر باشد.

خستگی چشمها از جمله علایمی است که با کار کشیدن بیشاز حد از چشمها و در مدت زمانی طولانی و بیشتر با فعالیتهایی چون کتاب خواندن یا مشاهده صفحههای نمایشگر وسایل الکترونیکی رخ میدهد. این مشکل اغلب با درد و احساس فشار در اطراف چشمها یا شقیقهها (که درد به سر، گردن و کمر نیز منتشر میشود)، خشکی یا قرمزی چشمها، خستگی، حساسیت به نور، سردرد، دشواری در عملکرد بینایی، تاری دید و دوبینی همراه است. معمولاً خستگی چشمی ناشی از سه عامل است که عبارتاند از: نامناسب بودن قرار گرفتن میز و صندلی محیط کار، ناکافی بودن مقدار نور تابیده شده، و فقدان مراقبت کافی از چشمها.

▪ تغییر عادات کاری

خستگی چشمها با این که از عوارض کار زیاد با رایانه و صفحه نمایشگر دستگاههاست، اما محققان بر این باورند که تغییر در عادات کاری روزانه میتواند این حالت خستگی شدید را از بین ببرد.

سعی کنید هنگام خواندن متنی در صفحه مانیتور، به جای نزدیک کردن چشمها به مانیتور، اندازه حروف متن را بزرگ کنید تا چشمهایتان برای مشاهده کلمات به زحمت نیفتد. در کار با رایانه قانون 20-20 را رعایت کنید، به این معنا که به ازای هر 20 دقیقه کار، 20 ثانیه به چشمهایتان استراحت دهید و چشم از مانیتور برداشته و به اشیای دور خیره شوید تا فشار ناشی از کار با رایانه از روی چشمها برداشته شود. خیره شدن مداوم به مانیتور، باعث میشود کاربر بهطور طبیعی کمتر پلک بزند، بنابراین چشمها دچار خشکی و قرمزی میشوند.

نبود نور کافی برای کار با رایانه، فشار زیادی به چشمها وارد میکند؛ از طرفی، نور زیاد هم باعث تحریک چشم میشود. بنابراین لازم است برحسب شرایطی که دارید نور مانیتور را تنظیم کنید و تنظیم نور را طوری انجام دهید که چشمهایتان هنگام نگاه کردن به مانیتور، اذیت نشوند.

گاهی علاوه بر نور مانیتور، نور محیطی هم میتواند برای چشم آزاردهنده باشد. تاریکی بیشاز حد محیط روی روشنایی کلی مانیتور اثر میگذارد و حتی روشنایی بیشاز اندازهی محیط نیز ممکن است روی مانیتور منعکس شود که نور مستقیمی که به چشم میتابد، میتواند برای چشمها مضر باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ١٥ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام