*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٥٨٢٣ ١١:١٤ - 1395/08/27   بهترین و بدترین شکل خوابیدن ارسال به دوست نسخه چاپي


بهترین و بدترین شکل خوابیدن

بهترین و بدترین شکل خوابیدن


آیا تا به حال به شکل خوابیدن خود طی شبانه‌روز دقت کرده‌اید؟ به پهلو می‌خوابید یا به پشت یا به شکم؟ برخی هم به شکل جنین می‌خوابند و پاها را داخل شکم جمع می‌کنند. هرکدام از این شکل‌های خوابیدن تأثیر بخصوصی روی سلامت افراد بر جا می‌گذارد و حتی می‌تواند مضر باشد. ....

آیا تا به حال به شکل خوابیدن خود طی شبانهروز دقت کردهاید؟ به پهلو میخوابید یا به پشت یا به شکم؟ برخی هم به شکل جنین میخوابند و پاها را داخل شکم جمع میکنند. هرکدام از این شکلهای خوابیدن تأثیر بخصوصی روی سلامت افراد بر جا میگذارد و حتی میتواند مضر باشد.

افراد ممکن است صبحها که از خواب بیدار میشوند با احساس درد در نقاط مختلف بدن مواجه شوند که دلیلی برای آن نداشته باشند. درد گردن، کمر و پاها جزو دردهایی است که شکل خوابیدن تأثیر بسزایی روی آن دارد. محققان استرالیایی از نظر علمی اثبات کردهاند که تغییر در وضعیت خوابیدن میتواند تا حد زیادی کیفیت سلامت خواب را در افراد بالا ببرد.

▪ بهترین شکل خوابیدن

از نظر محققان، بهترین روش خوابیدن، به پشت یا پهلوهاست و خوابیدن به پهلوی چپ یا راست نیز تفاوت چندانی ندارد. قرار گرفتن به پهلو از ستون فقرات و گردن حمایت میکند و خواب راحتتری را برای شما به همراه میآورد و همچنین از بروز آسیب در درازمدت نیز جلوگیری میکند. بررسیها نشان میدهد به پهلو خوابیدن در بین افراد پرطرفدارترین شکل خوابیدن است و افرادی که اینگونه میخوابند، نسبت به افرادی که در وضعیتهای دیگر میخوابند، بعد از بیدار شدن کمترین شکایت را از درد گردن و شانهها و بازوها دارند.

از سوی دیگر، پزشکان توصیه میکنند افرادی که به پشت میخوابند بهتر است بالشتی را زیر زانوهای خود قرار داده و پاها را نیز در راستای مستقیم هم قرار دهند تا درد ستون فقرات به کمترین حد خود برسد. در این وضعیت بهتر است دستها در کنار بدن قرار گیرند و نباید دستها را بالای سر حلقه کرد. اما خوابیدن به پشت یک عارضه بسیار شایع دارد و افرادی که اینگونه میخوابند غالباً دچار خروپف و خرناس میشوند و این حالت را نیز تشدید میکند. بنابراین محققان توصیه میکنند اگر از وقفهی تنفسی در خواب رنج میبرید، از خوابیدن به پشت خودداری کنید.

اگر افراد به پهلو میخوابند، بهتر است یکی از پاها را خم کرده و بالشتی بین پاها قرار دهند. این حالت، لگن را در خطی مستقیم قرار میدهد و از چرخش غیرطبیعی آن خودداری میکند.

▪ بدترین وضعیت خوابیدن

اما محققان معمولاً افراد را از خوابیدن در حالت جنینی منع میکنند و معتقدند ساییده شدن دو زانو به یکدیگر باعث تحریک پوست زانو میشود. اما در این میان، بدترین وضعیت خواب، خوابیدن به شکم است. محققان استرالیایی بر این باورند افرادی که به شکم میخوابند صورتشان به بالشت فشرده میشود و آنها برای تنفس راحتتر، گردن خود را در حالت کشیده قرار میدهند که به مرور باعث ایجاد کشیدگی استخوانهای مهره در قسمت تحتانی جمجمه میشود. برخی از افراد هم خوابیدن به شکم را ترجیح میدهد و معتقدند وضعیت راحتتری برای خوابیدن دارند. این حالت از زمان کودکی نشأت میگیرد که مادران، نوزادان خود را برای آرامتر شدن به شکم میخواباندند و اکنون این عادت تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا کرده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام