*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٨٦٠٩٢ ١٠:١٨ - 1395/09/09   تأثیر منفی اختلال خواب بر عملکرد کلیه ارسال به دوست نسخه چاپي


تأثیر منفی اختلال خواب بر عملکرد کلیه

تأثیر منفی اختلال خواب بر عملکرد کلیه


یک مطالعه تازه نشان می‌دهد، کمبود خواب می‌تواند موجب وخامت عملکرد کلیه و نارسایی آن در بیماران کلیوی شود. به گزارش پایگاه اینترنتی زی‌نیوز، نتایج مطالعه پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که کمبود خواب با وخیم شدن عملکرد کلیه در مبتلایان به این بیماری ارتباط دارد. ....


یک مطالعه تازه نشان میدهد، کمبود خواب میتواند موجب وخامت عملکرد کلیه و نارسایی آن در بیماران کلیوی شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی زینیوز، نتایج مطالعه پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد که کمبود خواب با وخیم شدن عملکرد کلیه در مبتلایان به این بیماری ارتباط دارد.

اگرچه شواهد زیادی دال بر شیوع اختلالات خواب در مبتلایان به بیماری مزمن کلیوی وجود دارد، اما ارتباط آن با پیشرفت بیماری ناشناخته است.

در این مطالعه، محققان دانشگاه ایلینوی در شیکاگو آمریکا الگوهای خواب 432 بزرگسال مبتلا به بیماری مزمن کلیه را بررسی کردند.

برای اندازهگیری مدت زمان و کیفت خواب شرکتکنندگان در مطالعه، یک مچبند هوشمند در اختیار آنها قرار گرفت تا به مدت پنج تا هفت روز از آن استفاده کنند؛ علاوه بر این، وضعیت سلامتی آنها به طور متوسط در پنج سال پیگیری شد.

این افراد در طول مدت پیگیری، به طور میانگین پنج تا شش ساعت خواب شبانه داشتند،70 نفر از آنها به نارسایی کلیه مبتلا شدند و 48 نفر جان سپردند.

پساز تنظیم فاکتورهای جمعیتشناختی، شاخص جرم بدن، فشارخون، دیابت، بیماری قلبی و عروقی و مبنای عملکرد کلیه، خطر ابتلا به نارسایی کلیه با هر ساعت بیشتر خوابیدن در شب، 19 درصد کاهش یافت.

همچنین احتمال مرگ بیمارانی که دچار خوابآلودگی روزانه بودند، 10 درصد بیشتر از سایرین بود.

علاوه بر این، ارتباط معناداری بین کیفیت خواب و خطر نارسایی کلیه وجود داشت، به عبارت دیگر، هر یک درصد افزایش در اختلال در روند خواب، خطر ابتلا به نارسایی کلیه را چهار درصد افزایش داد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج




جمعه ١٥ فروردين ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام