*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > اخبار خانواده 


اخبار , افق خانواده شماره خبر: ٣٩٣٧٧١ ١٣:١٣ - 1396/06/13   بی‌تابی کودک هنگام جدا شدن از والدین را جدی بگیرید ارسال به دوست نسخه چاپي


بی‌تابی کودک هنگام جدا شدن از والدین را جدی بگیرید

بی‌تابی کودک هنگام جدا شدن از والدین را جدی بگیرید


بی‌تابی کودک امری جدی در جریان رشد است که با حضور آگاهانه والدین برطرف می‌شود. فرشته کریمی روان‌شناس باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: اضطراب به‌خودی‌خود پدیده‌ای سالم و طبیعی است که در روند رشد همه‌ی ما اتفاق می‌افتد و فقط زمانی از آن به عنوان اختلال یاد می‌کنیم که در یک سن نامتناسب و نیز شدید باشد. ....

بیتابی کودک امری جدی در جریان رشد است که با حضور آگاهانه والدین برطرف میشود.

فرشته کریمی روانشناس باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: اضطراب بهخودیخود پدیدهای سالم و طبیعی است که در روند رشد همهی ما اتفاق میافتد و فقط زمانی از آن به عنوان اختلال یاد میکنیم که در یک سن نامتناسب و نیز شدید باشد. همهی کودکان در حدود 8 تا 9 ماهگی به بعد به اصطلاح «غریبی میکنند»، یعنی با دیدن افرادی که برای آنها آشنا نیستند، گریه میکنند. گاهی آنقدر شدید که والدین را عصبی میکند، اما در حقیقت این علامت در کودکان نشانهی مرحلهای طبیعی و بهنجار رشد کودک است و علامت اینکه آنها توانستهاند میان مراقبان خود و سایرین تمایز قائل شوند.

وی افزود: همراهی والدین با کودک در این مرحله به وی کمک میکند با اطمینان شایان توجهی از این مرحلهی حساس رشدی عبور کند. در حالت معمولی این اضطراب طبیعی کودک در حدود 188ماهگی بسیار کم میشود و واکنشهای خفیفتری در برابر روبهروشدن با غریبهها نشان میدهد.

این روانشناس با بیان اینکه در آغوش گرفتن کودک از احساس ترس او کم میکند، گفت: والدینی که از لحاظ کمی و کیفی حضور کافی دارند و احساس ترس و اضطراب کودک را در این سن میپذیرند و با در آغوشگرفتن و موجه و طبیعی جلوه دادن احساس وی، حمایتش میکنند، به گذر از این مرحله کمک خواهند کرد.

کریمی در ادامه افزود: در مقابل والدینی که در برابر این بیتابی و بیقراری دستپاچه و عصبی میشوند و با خشونت رفتار میکنند یا بالعکس، به حمایت بیشازحد از کودک اقدام میکنند و اجازهی رویارویی تدریجی کودک با اطرافیان را به وی نمیدهند، گذر کودک از این مرحله را سخت میکنند. در این صورت کودک به نوعی در این ترس و اضطراب باقی میماند، حالتی که شکل شدتیافتهی آن اختلال اضطراب جدایی نامیده میشود.

وی با اشاره به بی تابی کودک هنگام جدا شدن از والدینش بیان کرد: زمانی که کودک برای جداشدن از شما بیتابی میکند، وقت بگذارید تا حرفهایش را بشنوید. اگر میدانید طبق تجربه احتمالاً کودک شما خیلی بیتابی خواهد کرد، از قبل طوری برنامهریزی کنید که در موقع رفتن یا برعکس، گذاشتن کودک در جایی، وقت کافی داشته باشید. اجازه دهید راجع به ترسها و نگرانیهایش وقتی شما نیستید، با شما حرف بزند. به حرفهایش گوش دهید و او را تسکین دهید. سپس با کمی بازی یا فعالیتی که کودکتان دوست دارد، سرگرمش کنید تا این لحظه برای او تلخ نباشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام