*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > اربعین 1 


اربعین 1 شماره خبر: ٤٠٣٦٧٤ ١٥:٢٧ - 1397/08/15   اهمیت پاسداشت اربعین حسینی‌ علیه السلامدر گفت‌وگوی اختصاصی حضرت آیةالله علوی گرگانی با هفته‌نامه «افق حوزه» مطرح شد ارسال به دوست نسخه چاپي


اهمیت پاسداشت اربعین حسینی‌ علیه السلامدر گفت‌وگوی اختصاصی حضرت آیةالله علوی گرگانی با هفته‌نامه «افق حوزه» مطرح شد

اهمیت پاسداشت اربعین حسینی‌ علیه السلام


▪ عدد چهل در آیات و روایات اسلامی قال الحکیم فی کتابه الکریم: «فَتَمَّ میقاتُ رَبِّهِ أَرْبَعینَ لَیْلَة» صدق‌الله‌العلی‌العظیم یکی از روزهای تاریخی جهان تشیع مسئله اربعین است که فوق‌العاده مورد توجه مردم و عنایت مؤمنین است. این تشریفاتی که ملاحظه می‌فرمایید که امروزه عده بسیار زیادی از محبین اهل‌بیت علیهم السلام روز اربعین را گرامی می‌دارند و به تشرفشان در روز اربعین افتخار می‌کنند -قابل‌توجه است...

عدد چهل در آیات و روایات اسلامی

قال الحکیم فی کتابه الکریم: «فَتَمَّ میقاتُ رَبِّهِ أَرْبَعینَ لَیْلَة» صدقاللهالعلیالعظیم

یکی از روزهای تاریخی جهان تشیع مسئله اربعین است که فوقالعاده مورد توجه مردم و عنایت مؤمنین است. این تشریفاتی که ملاحظه میفرمایید که امروزه عده بسیار زیادی از محبین اهلبیت علیهم السلام روز اربعین را گرامی میدارند و به تشرفشان در روز اربعین افتخار میکنند -قابلتوجه است- مخفی نماند که لفظ اربعین و روز چهلم یک جنبه تاریخی دارد و -عدد چهل- از اعداد کوامل است، اعداد کوامل اعدادی هستند که در جامعه بشریت مورد عنایت قرار میگیرند چه بسا که در روایات و اخبار همروی چلهنشینی صحبت شده است و برای کودک داخل رحم نیز که چهل روز از عمر آن گذشته باشد چهلم قرار میدهند، در برخی موضوعات خارجی هم میبینیم که اربعین را لحاظ میکنند، از جمله اربعین را برای شخصی متوفی قرار میدهند که این هم منشأ روایی دارد در اخبار و روایات نسبت به اربعین عنایت خاصی شده است.

 از جمله این موارد روایات مرتبط با اموات میباشد که انسانی که از دنیا میرود و روح از بدن او جدا میشود، در ایام مختلف به بدن خودش سرکشی میکند تا ببیند بدنش در چه حال است، یکی از روزهایی که روح به بدن سر میزند، روز چهلم است و آخرین باری که روح به بدن سر میزند سال است، و لذا علت برگزاری مراسم بزرگداشت متوفی در روزهای اول و دوم و سوم و هفتم و چهلم همین است که روح به بدن سر میزند. با توجه به اینکه یکی از روزهایی که روح به بدن سر میزند روز چهلم و اربعین است، به این تناسب هم جریان اربعین اباعبدالله مورد عنایت قرارگرفته است - البته بحث اشراف ارواح ائمه علیهم السلام بر ابدان مقدسشان فوق این مطالب است که بحث خودش را میطلبد- ولی از نظر متعارف اینگونه است.

اربعین اول

 از آنجایی که در اربعین سال 61ه.ق کاروان اهلبیت علیهم السلام خود را به کربلا رساندند و بر مزار شریف اباعبدالله حاضر شدند و بنابر نقلی این اتفاق در همان اربعین سال اول رخ داد نه اربعین سال بعد، البته در این مطلب اختلافنظر است و برخی میگویند: این تشرف در اربعین سال دوم بوده است. مصیبت اباعبدالله در دنیا نظیری ندارد و در دنیا بهترین اربعین، اربعین اباعبدالله است، در نتیجه مراسم اربعین ایشان هم یک مراسم استثنایی است که به همان سنت سابق برقرار است و سال به سال رواج و تکثر بیشتری پیدا میکند و جمعیت زیادی از سراسر دنیا و نه‌‌تنها ایران در کربلا حاضر میشوند.

آثار مخفی و آشکار اربعین حسینی

آثار یک مسئله بر دو نوع است برخی آثار، آشکار است و به چشم ما میآید و برخی هم مخفی است اربعین از مسایلی است که آثار مخفی و آشکار - فراوانی- دارد، آثار حرکت اربعین در دنیا اثرگذار است و مردم را متوجه این نکته میکند که چرا بعد از گذشت چهارده قرن -از شهادت اباعبدالله الحسین علیه السلام هنوز مراسم - اربعین حسینبن علی علیه السلام برگزار میشود، چنین اربعینی برای هیچ شخصی نداریم و در دنیا سابقه ندارد که برای شخصی بعد از چهارده قرن اربعین برقرار بشود، لذا برای عدهای انگیزه ایجاد میشود که این مطلب را پیگیری کنند که حسین علیه السلام کیست؟! و چه بسا به نتایج و آگاهیهایی میرسند یا حاجتی میگیرند و خیلی از این مسایل را ما متوجه نمیشویم که اینها از برکات مخفی زیارت اربعین اباعبدالله است چراکه عده معدودی مسایل خودشان را نقل میکنند، و هزاران نفر هستند که به این نتایج میرسند و حال آنکه کسی متوجه آن نمیشود، این نوعی تبلیغ است که پیامبر فرمود: «حُسَیْنٌ مِنّى‏ وَ انَا مِنْ حُسَیْن» من از حسینم و حسین از من است، معنای این حدیث این است که رواج دین من و گسترش آن بهدست فرزندم حسین علیه السلام است، حسین دین من را تقویت میکند و به آن روحیه میدهد.

حکایتی از توجه ارامنه به عزای حسینی

 یکی از آقایان که در تهران پارچهفروشی دارد نقل میکرد: گروهی از خانمهای ارمنی در تهران برای خریدن پارچه نزد من آمدند و من هم بهترین پارچههای رنگی را به آنها ارائه دادم اما آنها در مقابل گفتند: ما اینها را نمیخواهیم، ما پارچههای مشکی میخواهیم، این ایام متعلق به اباعبدالله است، از آنها سؤال کردم شما که ارمنی هستید؟ گفتند ما امام حسین علیه السلام را قبول داریم و به احترام ایشان حاضر نیستیم که در ایام عزای حسینی لباسهای رنگی بپوشیم.

 این مسئله در عالم اثر گذاشته و تأثیرات عجیبی در جامعه بهجای میگذارد. اشخاصی که ارمنی هستند، نسبت به این شخصیت بزرگ احترام قائل هستند، اگر ما این کارها را انجام میدهیم، علتش این است که جزو شیعیان آنها هستیم، از ما جای تعجب ندارد، عرض بنده این است که اثراتی که در بقاء این مطلب هست، هرچه جلوتر برویم بیشتر میشود، اینیک قاعده است که «حقیقة شیء تحفظه» هر چیزی که حقیقتی داشته باشد، به مرور زمان حقیقت خودش را در جامعه نشان میدهد، اگر چند سال قبل را یادتان باشد، اربعین چنین وضعی نداشت، البته برقرار بود و رفقا از نجف میرفتند، اما اگر وضعیت امروز را ملاحظه بفرمایید، رونق اربعین امسال بیشتر از سال گذشته است و علتش این است که خدا آن را بیمه کرده است و روزبهروز بر رونق آن افزوده میشود و آینده را خدا میداند.

اهتمام ارادتمندان اهلبیت علیهم السلام به اربعین حسینی

بنده سفارش میکنم که همه ارادتمندان به اهلبیت و اباعبدالله هرچه میتوانند به اربعین اهمیت بدهند و مراقب حرام و حلال -الهی- باشند و حرکتی انجام نگیرد که قلب مبارک حضرت عجل الله تعالی فرجه الشریف به درد بیاید، باید آنچه وجود مقدس حضرت از ما انتظار دارد را رعایت کنیم و خداوند هم اجر فوقالعادهای مرحمت میکند انشاءالله خداوند ما را هم جزو رهروان اربعین قرار بدهد.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ٠٤ بهمن ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام