*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > اربعین 1 


اربعین 1 شماره خبر: ٤٠٣٦٧٦ ١٥:٣٦ - 1397/08/15   فضیلت پیاده‌روی اربعین  و زیارت حضرت سیدالشهدا علیه السلامآیةالله‌العظمی شبیری زنجانی ارسال به دوست نسخه چاپي


فضیلت پیاده‌روی اربعین  و زیارت حضرت سیدالشهدا علیه السلامآیةالله‌العظمی شبیری زنجانی

فضیلت پیاده‌روی اربعین و زیارت حضرت سیدالشهدا علیه السلام


فضیلت زیارت حضرت اباعبدالله الحسین‌ علیه السلام از دیدگاه روایات اهل‌بیت‌ علیهم السلام تا چه اندازه است؟ ▪ در روایات بسیاری بر زیارت آن‌حضرت تأکید شده، حتی در پاره‌ای از این روایات، از وجوب و فرض بودن این زیارت یاد شده، تا بدان‌جا که برخی علما هم‌چون مرحوم علامه مجلسی و پدر بزرگوارشان به این نظر متمایل شده‌اند که بر کسی که توانایی انجام زیارت آن حضرت را دارد این زیارت در عمر یک بار واجب است...


فضیلت زیارت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام از دیدگاه روایات اهلبیت علیهم السلام تا چه اندازه است؟

▪ در روایات بسیاری بر زیارت آنحضرت تأکید شده، حتی در پارهای از این روایات، از وجوب و فرض بودن این زیارت یاد شده، تا بدانجا که برخی علما همچون مرحوم علامه مجلسی و پدر بزرگوارشان به این نظر متمایل شدهاند که بر کسی که توانایی انجام زیارت آن حضرت را دارد این زیارت در عمر یک بار واجب است.

در روایات بسیاری، زیارت امام حسین علیه السلام بهمنزله یک عمره مقبوله دانسته شده و حتی در برخی روایات، ثواب بیشتری برای زیارت امام حسین علیه السلام ذکر شده است.

بنابر روایتی معتبر، حضرت صادق علیه السلام در سجده پس از نمازش، برای زائران آن حضرت که در این راه، مال خود را صرف کرده و بدنهای خویش را به زحمت میاندازند و رنگ صورتهایشان در اثر تابش خورشید برمیگردد، دعا کرده و سلامت ایشان و خانوادههایشان را از درگاه خداوند طلب کردهاند.

 پیاده سفر کردن به کربلا موضوعیت دارد؟

بله، پیاده سفر کردن به کربلا موضوعیت دارد و از مصادیق تعظیم شعائر بهشمار میرود. امام حسن و امام حسین علیهما السلام پیاده به مکه میرفتند و این خود، یک نوع احترام است؛ حتی در روایتی در کتاب بحارالانوار در معجزات امام حسن علیه السلام اشاره شده که آن حضرت در بازگشت از مکه به مدینه، با پای پیاده حرکت میکردند تا بدانجا که پاهای ایشان ورم میکرد؛ با این که وسایل عبور و مرور بوده و حضرات هم به آن دسترسی داشتند. در روایتی معتبر در کتاب کافی، ابنبکیر از امام صادق علیه السلام درباره بیست سفر پیاده حج امام حسن مجتبی علیه السلام سؤال میکند و حضرت در پاسخ اشاره میفرمایند که امام حسن علیه السلام با پای پیاده به حج میرفتند، در حالیکه محملها و کجاوهها همراه حضرت حرکت میکردند.

محدث جلیلالقدر مرحوم حاجی نوری قدس سره با پیادهروی مستمر خود در ایام اربعین، به همراه بزرگان علما از نجف به کربلا، به این مراسم شکوهی ویژه بخشیده و سرانجام در مسیر بازگشت پیادهروی، جان خویش را فدا کرد و به دیار باقی شتافت.

مرحوم آقای «محسنی ملایری» نقل میکرد که مرحوم آقا سیدعبدالهادی شیرازی به قم آمد، آقا میر سیدعلی کاشانی هم بودند. آقا سیدعبدالهادی چشمانش نمیدید، گفتیم با درشکه به منزل آقای بروجردی برویم. به یک جایی که رسیدیم ایشان پرسید تا منزل آقای بروجردی چقدر فاصله است؟ گفتیم: فلان مقدار. آقا سیدعبدالهادی گفت: مناسب است که اینجا پیاده شویم و بقیه راه را پیاده برویم.

بنابراین این پیادهروی یک نوع احترام و خضوع و خشوع است و خودش از مصادیق تعظیم شعائر است.

 اگر سفر به کربلا همراه با خطر باشد جایز است؟

در مورد اینکه آیا خطر، مانع از سفر به کربلا میشود بین علما اختلاف است و بعضی از علما حتی در فرض ضرر داشتن، آن را تجویز کردهاند، ولی اگر خطر نباشد، این پیاده رفتن موضوعیت دارد.

 به نظر شما بهتر نیست که هزینه کربلا را به فقرا بدهیم؟

نوعاً کسانی به فقرا کمک می کنند که اهل کربلا رفتن هستند. همین موعظههایی که در این مراسم میشود منجر به کمک کردن به فقرا میشود و کربلاییها هستند که خیر را انجام میدهند. کسانی که این جملات را به زبان میرانند، نوعاً تنها، بهانهای برای مخالفت آنها با زیارت است و عملاً به فقرا کمک هم نمیکنند. درباره سفر حج هم نظیر این حرفها در زمان ائمه معصومین علیهم السلام مطرح بوده و در روایات تأکید شده که ثواب سفر حج از انفاق در راه خدا بیشتر است که شاید نکته آن هم، همین باشد که سفر حج مقبول، خود سبب انجام بسیاری از کارهای خیر از جمله انفاق در راه خداست.

 شما خودتان هم به کربلا رفتهاید؟

بله؛ الحمدلله، مکرر مشرف شدم.

 مایلید پیاده به زیارت امام حسین علیه السلام بروید؟

بله، بسیار اشتیاق دارم و اگر قدرت داشتم میرفتم، ولی الان دیگر توان و قدرت پیاده رفتن را ندارم.

گفتوگو: خبرگزاری شفقنا

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
پنج شنبه ٢١ آذر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام