*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > اربعین 1 


اربعین 1 شماره خبر: ٤٠٣٦٧٨ ١٥:٤٠ - 1397/08/15   هشت توصیه آیةالله‌العظمی سیستانی به زائران اربعین ارسال به دوست نسخه چاپي


هشت توصیه آیةالله‌العظمی سیستانی به زائران اربعین

هشت توصیه آیةالله‌العظمی سیستانی به زائران اربعین


توصیه‌های حضرت آیةالله سیستانی خطاب به زائران اربعین، از سوی مؤسسه امام علی‌ علیه السلام در لندن و مرکز ارتباط با آیةالله سیستانی منتشر شد. ترجمه متن پیام در ادامه می‌آید. در دعای امام صادق‌ علیه السلام برای زائران حسین‌ علیه السلام آمده است...

توصیههای حضرت آیةالله سیستانی خطاب به زائران اربعین، از سوی مؤسسه امام علی علیه السلام در لندن و مرکز ارتباط با آیةالله سیستانی منتشر شد. ترجمه متن پیام در ادامه میآید.

در دعای امام صادق علیه السلام برای زائران حسین علیه السلام آمده است:

خداوندا دشمنان ما به خاطر خروج شیعیان برای زیارت، بر آنها عیب میگیرند، اما بر خلاف میل دشمنان، این دشمنیها مانع حرکت و خروج شیعیان به سوی ما نشد، پس بر آن صورتهایی که تابش خورشید رنگ آنها را تغییر میدهد، رحم کن.

اکنون شیعیان، ماه محرم را پشت سر گذاشته و خود را در معرض وزش نسیم حسینی قرار دادند و دهها میلیون از آنها در نقاط مختلف جهان از توصیههای دینی و موعظههای منابر حسینی بهره بردند و بر محبت و ولایتپذیری خود و مشارکت خود در برپایی عزاداریها افزودند، اما این پایان برکتهای امام حسین علیه السلام نیست.

جمعیت انبوهی که در مجالس و عزاداریهای حسینی مشارکت کردند، این روزها خود را برای رفتن به زیارت او آماده میکنند تا مسافتی زیاد را بپیمایند و با پای پیاده عازم زیارت اربعین شوند، گویی جهان شاهد رقم خوردن محشری به سوی کربلا است و قیامتی در سرزمین حسین رقم خورده است.

خداوند به این گامها برکت دهد و سلام خداوند، بر آنکه عامل و منشأ این حرکت عظیم است.

در این مناسبت عظیم، لازم است نکاتی را متذکر شویم که البته بر بسیاری از زائران پوشیده و پنهان نیست، اما توصیه به خیر از ویژگیهای مؤمنان است.

 ۱. زیارت برای رضای خدا باشد

این زیارت عبادتی است که با نیت ارزش مییابد و میزان قبولی آن بستگی به نیت زائران دارد، از این رو پاداش زائران نیز نزد خداوند متفاوت خواهد بود و ما از خداوند میخواهیم فراوانترین بهره را از این زیارت، روزی شما بگرداند.

در این راه اخلاص فراوان برای خداوند، باعث میشود زیارت شما در بالاترین درجه قرار گیرد. قدم نهادن و گام برداشتن ما در این راه برای این نباشد که فلان شخص ما را ببیند یا اینکه پس از بازگشت برای دیگران بازگو کنیم یا برای تأیید فلان جریان و مبارزه با فلان جریان باشد. در این راستا انسان باید در تمام حالات خود، فداکاری و جانفشانی امام حسین علیه السلام را به یاد داشته باشد و ندای «هل من ناصر ینصرنی» او را به گوش جان بشنود تا حضور و پیادهروی او برای لبیک گفتن به این ندای حسینی باشد.

با اینکه سیدالشهدا علیه السلام با آبرویی که نزد خداوند دارد، حاجات زائران خود را برآورده میسازد، اما شایسته نیست که زیارت انسان برای حاجتها و تجارتهای دنیوی باشد. نباید هدف زائر از زیارت، رسیدن به حاجت خود باشد، بهگونهای که اگر بداند حاجتی از او برآورده نمیشود، زیارت را ترک کند!

 ۲. اهتمام به نماز و حجاب و همکاری با مسئولان انتظامات

مؤمنانی که در راه زیارت سیدالشهدا علیه السلام خود را به سختی میاندازند، باید در این راه ارزشها و مبانی کربلا را با التزام به نماز و اوقات آن زنده کنند. خواهرانی که در این پیادهروی حضور دارند، حجاب و عفت و وقار خود را حفظ کنند و به قهرمان کربلا حضرت زینب اقتدا کنند که حجاب و عفت و شکوه او کامل بود.

تمام زائران باید خوشرفتار بوده و ارزشهای اخلاقی را رعایت کنند و با مسئولان انتظامات و مدیران موکبها همکاری کنند تا غذاهایی را که با سخاوت و کرم به آنها تقدیم میشود تا به دور از اسراف میان زائران توزیع شود.

 ۳. استفاده از حضور مبلغان دینی

مراجع عظام تقلید چند سالی است که در این راهپیمایی میلیونی، صدها مبلغ دینی را برای نشر معارف و احکام دین به مناطق مختلف اعزام میکنند و لذا از زائران انتظار میرود به این افراد مراجه و ارتباط داشته باشند، البته امسال نیز تعداد مبلغان بیشتری در این مراسم حضور خواهند داشت تا خدمات فکری و فقهی خود را به زائران ارائه کنند و به وظیفه تبلیغ دین عمل کنند.

 ۴. پرهیز از بدعت در عزاداری و عمل به روشهای مورد تأیید علما

زائران باید عزاداریهای تأیید شده توسط علما و عزاداریهای متعارف میان شیعیان را که نسل پس از نسل به ما منتقل شده اجرا کنند و اقداماتی را انجام ندهند که متناسب با عظمت این مناسبت نیست؛ زیرا اهداف بلند قیام حسینی همواره باید بلند و پاک و تأثیرگذار باقی بماند.

 ۵. ضرورت تقویت وحدت و پرهیز از اختلافات

خطبای جمعه و نمایندگان مراجع عظام، بارها بر ضرورت اتحاد و کنار گذاشتن اختلافات داخلی تأکید کردهاند؛ زیرا امروز امت اسلام، بهویژه شیعیان در شرایطی سخت و خطرناک به سر میبرند و توطئههای زیادی علیه آنها جریان دارد، از این رو لازم است اولویت شیعیان در رفتارشان این باشد که به اختلافات دامن نزنند، بهویژه در ایام عاشورا و عزاداری حسینی.

تمام مسلمانان بهویژه پیروان مذهب اهلبیت علیهم السلام وظیفه دارند، برای نشر مبانی قیام حسینی و تحکیم و تقویت آن در میان نسلهای آینده تلاش کنند، زیرا امام حسین و یاران برگزیده او جان خود را برای رسیدن دین به همین نسلها فدا کردند و همچنان نیز فرزندان مجاهد ما در این راه جان ومال خود را در میدان شهادت و کرامت فدا میکنند.

 ۶. به یاد داشتن فداکاری رزمندگان اسلام و قدردانی از شهدا

در روزهای زیارت سیدالشهدا و اهلبیت و یاران ایشان شایسته است همه ما به یاد رزمندگان و مجاهدان و طلاب حوزه علمیه باشیم که در این روزگار به حسین علیه السلام اقتدا کردند و در جبههای نبرد با دشمنان دین و مقدسات، جان خود را بر کف دست گرفتند و ثابت کردند به حق یاوران حسین هستند. آنها مردانی هستند که بر پیمان خود با خداوند، ثابت قدم و وفادار ماندند و برخی از آنها به شهادت رسیده و برخی در انتظار شهادت به راه خود ادامه میدهند. از اینرو لازم است به یاد رزمندگان باشیم و برای آنها دعا کنیم تا خداوند آنها را محفوظ و پیروز گرداند و برای شهدا طلب رحمت و آمرزش کنیم و قبور آنها را زیارت کنیم و به مجروحان و خانوادههای شهدا سر بزنیم و در حد توان خود به آنها رسیدگی کنیم که آنها حق بزرگی بر گردن ما دارند و من گمان نمیکنم بتوانیم این حق را ادا کنیم. پس خداوند به آنها بهترین پاداشها را عنایت کند.

 ۷. پزهیز از اختلافافکنی و اهانت به مراجع و علما

شایسته است برادران حسینی ما در این فضای معنوی و ولایی و سایر مناسبتهای مربوط به اهلبیت علیهم السلام به نشر و تحکیم معارف دینی و اعتقادی و فقهی و نشر ارزشهای اخلاقی بپردازند و سرگرم اختلافات جزئی نشوند؛ زیرا اختلافات در برخی نظرهای فقهی نمیتواند مجوزی شرعی برای تخریب و کنایهزدن و عیبجویی از مؤمنان باشد تا چه رسد به اینکه به بهانهای برای اهانت به مراجع و اساتید حوزه علمیه و بزرگان اهل منبر و علما تبدیل شود؛ چراکه آنها عمر و وقت و فکر خود را در راه نشر ارزشهای حسینی سپری کردهاند.

 ۸. زیارت باید موجب تغییر در زندگی زائران باشد

برای زائران محترام شایسته است که روزی که از زیارت باز میگردند، حال آنها همچون روز آغاز زیارت نباشد و پس از زیارت به درون و رفتار و اعمال خود بنگرند و ببینند آیا تغییری در رفتار و اخلاق و ارتباطات اجتماعی و خانوادگی و معاملات آنها رخ داده و بهتر شده است یا خیر؟

تمام زائران باید این سؤال را از خود بپرسند تا مبادا از مصادیق این سخن امیرالمؤمنین علیه السلام باشند که فرمود: چه بسا روزهداری که از روزهداری خود، بهرهای جز تشنگی و گرسنگی ندارد و چه بسا نمازگزاری که جز شبزندهداری و رنج، بهرهای از نماز عبادت خود ندارد.

از خداوند سبحان میخواهیم از کسانی باشیم که به سخن گوش فرا داده و از بهترین سخن پیروی میکنند.

والسلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین و رحمة الله و برکاته.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ٠٤ بهمن ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام