*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > اربعین 1 


اربعین 1 شماره خبر: ٤٠٣٦٧٩ ١٥:٤٢ - 1397/08/15   جاذبه مغناطیسی حسینی در روز اربعین  در بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی ارسال به دوست نسخه چاپي


جاذبه مغناطیسی حسینی در روز اربعین  در بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی

جاذبه مغناطیسی حسینی در روز اربعین در بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی


اساساً اهمیت اربعین در آن است که در این روز، با تدبیر الهى خاندان پیامبر‌ صلی الله علیه و آله و سلم، یاد نهضت‌ حسینی‌ برای‌ همیشه‌ جاودانه‌ شد و این‌ کار پایه‌گذاری‌ گردید. اگر بازماندگان‌ شهدا و صاحبان‌ اصلی‌، در حوادث‌ گوناگون‌ از قبیل‌ شهادت‌ حسین‌‌بن ‌علی‌ علیهما السلام در عاشورا به‌ حفظ یاد و آثار شهادت‌ کمر نبندند، نسل‎های‌ بعد، از دستاورد شهادت‌ استفاده‌‌ زیادی‌ نخواهند برد....


اساساً اهمیت اربعین در آن است که در این روز، با تدبیر الهى خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، یاد نهضت حسینی برای همیشه جاودانه شد و این کار پایهگذاری گردید. اگر بازماندگان شهدا و صاحبان اصلی، در حوادث گوناگون از قبیل شهادت حسین‌‌بن علی علیهما السلام در عاشورا به حفظ یاد و آثار شهادت کمر نبندند، نسلهای بعد، از دستاورد شهادت استفاده‌‌ زیادی نخواهند برد.

متن زیر بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب آیةالله‌‌العظمی خامنهای هست که به تبیین مأموریت مهم خاندان سیدالشهدا علیه السلام پس از واقعه عاشورا پرداخته و تأکید میکنند مهمترین درس اربعین، زنده نگهداشتن یاد و حقیقت شهادت است.

 مغناطیس حماسه حسینی

شروع جاذبه مغناطیسی حسینی، در روز اربعین است، جابربن عبدالله را از مدینه بلند می‌‌کند و به کربلا می‌‌کشد، این همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرنهای متمادی در دل من و شما هست.

 اهمیت اربعین

اساساً اهمیت اربعین در آن است که این روز، با تدبیر خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، یاد نهضت حسینی برای همیشه جاودانه شد و این کار پایهگذاری گردید. اگر بازماندگان شهدا و صاحبان اصلی، در حوادث گوناگون- از قبیل شهادت حسینبن علی علیه السلام در عاشورا- به حفظ یاد و آثار شهادت کمر نبندند، نسلهای بعد، از دستاورد شهادت استفاده زیادی نخواهند برد.

درست است که خدای متعال، شهدا را در همین دنیا هم زنده نگه می‌‌دارد و شهید بهطور قهری در تاریخ و یاد مردم ماندگار است، اما ابزار طبیعیایی که خدای متعال برای این کار- مثل همه کارها- قرار داده است، همین چیزی است که در اختیار و اراده ماست. ما هستیم که با تصمیم درست و بجا، می‌‌توانیم یاد شهدا و خاطره و فلسفه شهادت را احیا کنیم و زنده نگهداریم.

اگر زینب کبری علیها السلام و امام سجاد صلواتاللهعلیه در طول آن روزهای اسارت- چه در همان عصر عاشورا در کربلا و چه در روزهای اسارت در راه شام و کوفه و خود شهر شام و بعد از آن در زیارت کربلا و بعد عزیمت به مدینه و سپس در طول سالهای متمادی که این بزرگواران زنده ماندند، مجاهدات و تبیین و افشاگری نکرده بودند و حقیقت عاشورا و هدف حسینبن علی و ظلم دشمن را بیان نمیکردند، واقعه عاشورا تا امروز، جوشان و زنده و مشتعل باقی نمیماند.

چرا امام صادق علیهالصلاةوالسلام- طبق روایت- فرمودند که هرکس یک بیت شعر درباره حادثه عاشورا بگوید و کسانی را با آن بیت شعر بگریاند، خداوند بهشت را بر او واجب خواهد کرد؟ چون تمام دستگاههای تبلیغاتی، برای منزوی کردن و در ظلمت نگهداشتن مسئله عاشورا و کلاً مسئله اهلبیت، تجهیز شده بودند تا نگذارند مردم بفهمند چه شد و قضیه چه بود. تبلیغ، اینگونه است. آن روزها هم مثل امروز، قدرتهای ظالم و ستمگر، حداکثر استفاده را از تبلیغات دروغ و مغرضانه و شیطنتآمیز می‌‌کردند. در چنین فضایی، مگر ممکن بود قضیه عاشورا- که با این عظمت در گوشهایی از دنیای اسلام اتفاق افتاده- با این تپش و نشاط باقی بماند؟ یقیناً بدون آن تلاشها، از بین می‌‌رفت.

آنچه این یاد را زنده کرد، تلاش بازماندگان حسینبن علی علیه السلام بود. به همان اندازه که مجاهدت حسینبن علی علیه السلام و یارانش بهعنوان صاحبان پرچم، با موانع برخورد داشت و سخت بود، به همان اندازه نیز مجاهدت زینب علیها السلام و مجاهدت امام سجاد علیه السلام و بقیه بزرگواران، دشوار بود. البته صحنه آنها، صحنه نظامی نبود، بلکه تبلیغی و فرهنگی بود و ما به این نکتهها باید توجه کنیم.

درسی که اربعین به ما می‌‌دهد، این است که باید یاد حقیقت و خاطره شهادت را، در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگهداشت. شما ببینید از اول انقلاب تا امروز، تبلیغات علیه انقلاب و امام و اسلام و این ملت، چه قدر پرحجم بوده است، چه تبلیغات و طوفانی که علیه جنگ به راه نیفتاد، جنگی که دفاع و حراست از اسلام و میهن و حیثیت و شرف مردم بود. ببینید دشمنان علیه شهدای عزیزی که جانشان- یعنی بزرگترین سرمایهشان- را برداشتند و رفتند در راه خدا نثار نمودند، چه کردند و مستقیم و غیر مستقیم، با رادیوها و روزنامهها و مجلهها و کتابهایی که منتشر میکردند، در ذهن آدمهای ساده لوح در همه جای دنیا، چه تلقینی توانستند بکنند.

 خصیصه افشاگری حادثه اربعین

مرحوم سیدبن طاووس- و بزرگان- نوشتهاند که وقتی کاروان اسرا، یعنی جناب زینب علیها السلام و بقیه در اربعین وارد کربلا شدند، در آنجا فقط جابربن عبدالله انصاری و عطیه عوفی نبودند، بلکه روایت دارد: «رجال من بنیهاشم»؛ عده ای از بنیهاشم، یاران بر گرد تربت سیدالشهداء جمع شده بودند و به استقبال زینب کبری آمدند. شاید این سیاستِ ولایی هم که زینب کبری اصرار کرد که برویم به کربلا- در مراجعت از شام- به خاطر همین بود که این اجتماع کوچک، اما پرمعنا، در آنجا حاصل شود. آنچه در کلمات بزرگان و قدماء هست، این است که وقتی زینب کبری علیها السلام و مجموعه اهلبیت وارد کربلا شدند، عطیه عوفی و جناب جابربن عبدالله و رجالی از بنیهاشم در آنجا حضور داشتند. این نمونهای از تحقق آن هدفی است که با شهادتها باید تحقق پیدا میکرد. از همینجا بود که ماجرای توّابین بهوجود آمد و اگرچه ماجرای توابین سرکوب شد، اما بعد با فاصله کوتاهی ماجرای قیام مختار و بقیه آن دلاوران کوفه اتفاق افتاد و نتیجه در هم پیچیده شدن دودمان بنیامیه ظالم و خبیث شد. این خصوصیت اربعین است، یعنی در اربعین افشاگری هم هست، عمل هم هست، تحقق هدفهای آن افشاگری هم در اربعین وجود دارد.

 پیاده روی اربعین، یک پدیده الهی

به مناسبت این راهپیمایی عظیم و باشکوه که حقیقتاً یک پدیده عظیم تاریخی است، یک جملهای عرض بکنیم. معمولاً در اینجور پدیدههایی که تبلیغاتی برای آن انجام نگرفته، لکن ناگهان یک پدیدهای در محیط دید انسان بُروز میکند، دست خدایی، مشهودتر از همه جای دیگر است. یک نمونهاش خود انقلاب اسلامی [است ]. حالا مبارزات قبلی به جای خود محفوظ، اما حضور مردمی و گسترش مردمی در طول یک سال، یک سال و نیم در یک کشور وسیعی مثل کشور ما انجام گرفت. همان شعاری که مردم در تهران میدادند، در فلان روستای دوردست هم، همان شعار را میدادند، لذا امام آن وقت- آنطور که به ما اطلاع دادند- فرموده بودند: این انقلاب پیروز خواهد شد، چون نشانه حضور دست قدرتمند الهی است. یک وقت دیگری هم ایشان به خود من فرمودند: «من در طول این انقلاب یک دست قدرتی را همیشه پشت این حرکت عظیم مردمی دیدم.» حرکتهای مردمی اینجوری است، قضیه تسخیر لانه جاسوسی هم اینجوری است، قضیه نهم دی در این اواخر اینجوری است، قضیه اعتکافها از همین قبیل است. اینها پدیدههایی است که هیچ تبلیغاتی هم برایش نمیشود، تلاشی هم انجام نمیگیرد. شما ببینید برای اینکه ده هزار نفر، پنجاه هزار نفر را یکجا جمع کنند، چقدر تلاش تبلیغاتی در دنیا انجام میگیرد، آخرش هم نمیشود. اینجا با وجود موانع فراوان، از ایران فقط دو میلیون نفر برای پیاده روی هشتاد کیلومتری بلند میشوند میروند کربلا، چند برابر آن [هم ] از خود عراق و از مناطق دیگر. این یک حادثه الهی است، این یک پدیده الهی است، این نشاندهنده این است که این راه، راه عشق است؛ منتها عشق همراه بصیرت، مثل عشق اولیا به خدا؛ «اللهُمَّ ارزُقنی حُبَّک وَ حُبَّ مَن یحِبُّک وَ حُبَّ کلّ عَمَلٍ یوصِلُنی الی قُربِک»؛ این حب و این عشق، عشق همراه با بصیرت است؛ من اولاً به کسانی که موفق شدند و رفتند، خوشامد عرض میکنم و قبول الهی را برای کارشان درخواست میکنم و از مردم عراق که پذیرایی کردند، محبت کردند، این جمعیت عظیم را توانستند ظرف چند روز اداره کنند، تشکر میکنم.

 پیادهروی اربعین؛ حرکت عشق و ایمان

این روزها روزهای نزدیک به اربعین است. پدیده بینظیر و بیسابقهای در این سالهای اخیر بهوجود آمده و آن، پیادهروی میان نجف و کربلا یا بعضی از شهرهای دورتر از نجف تا کربلا است؛ بعضی از بصره، بعضی از مرز، بعضی از شهرهای دیگر، پیاده راه میاُفتند و حرکت میکنند. این حرکت حرکت عشق و ایمان است، ما هم از دور نگاه میکنیم به این حرکت، و غبطه میخوریم به حال آن کسانی که این توفیق را پیدا کردند و این حرکت را انجام دادند:

گرچه دوریم به یاد تو سخن میگوییم

بُعد منزل نبوَد در سفر روحانی

منبع: پایگاه اطلاعرسانی مقام معظم رهبری

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام