*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > اربعین 1 


اربعین 1 شماره خبر: ٤٠٣٦٨٠ ١٥:٤٥ - 1397/08/15   عاشورا و امام حسین‌ علیه السلام   در کلام امام خمینی‌ قدس سره ارسال به دوست نسخه چاپي


عاشورا و امام حسین‌ علیه السلام   در کلام امام خمینی‌ قدس سره

عاشورا و امام حسین‌ علیه السلام در کلام امام خمینی‌ قدس سره


عاشورا سرآغاز زندگی جاوید اسلام و حیات ابدی قرآن عاشورا و کربلا در نگاه امام جایگاه ویژه ای دارد و امام نظر‌گاه بلندی به عاشورا افکنده وآن را دست مایه سترگی برای آفرینش انقلاب اسلامی یافته و از آن الهام گرفته است. امام خمینی قیام خود را برگرفته از قیام سیدالشهدا معرفی می‌کند و به آن افتخار می‌کند و یادآور می‌شود که «ما بایستی درس‌های شجاعت، شهادت، عدالت، عدالت‌خواهی، مبارزه با ظلم و دفاع از مکتب را فراگیریم...


عاشورا سرآغاز زندگی جاوید اسلام و حیات ابدی قرآن

عاشورا و کربلا در نگاه امام جایگاه ویژه ای دارد و امام نظرگاه بلندی به عاشورا افکنده وآن را دست مایه سترگی برای آفرینش انقلاب اسلامی یافته و از آن الهام گرفته است. امام خمینی قیام خود را برگرفته از قیام سیدالشهدا معرفی میکند و به آن افتخار میکند و یادآور میشود که «ما بایستی درسهای شجاعت، شهادت، عدالت، عدالتخواهی، مبارزه با ظلم و دفاع از مکتب را فراگیریم. در ادمه به بخشی از بیانات امام خمینی قدس سره درباره محرم و عاشورا تقدیم خوانندگان ارجمند میشود.

 دستاوردهای عاشورا

اگر عاشورا و فداکاری خاندان پیامبر نبود، بعثت و زحمات جان فرسای نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را طاغوتیان آن زمان به نابودی کشانده بودند. ابوسفیانیان میخواستند قلم سرخ بر کتاب وحی بکشند و یزید، یادگار عصر تاریک بتپرستی، به گمان خود با کشتن و به شهادت کشیدن فرزندان وحی امید داشت اساس اسلام را برچیند و با شعار صریح «لا خبرٌ جاء ولا وحیٌ نَزَلَ» بنیاد حکومت الهی را برکند. اگر عاشورا نبود، نمی دانستیم به سر قرآن کریم و اسلام عزیز چه میآمد، لکن اراده خداوند متعال بر آن بوده و هست که اسلام رهایی بخش و قرآنِ هدایت را جاوید نگه دارد و حسینبن علی علیه السلام، این عصاره نبوت و یادگار ولایت، را برانگیزد تا جان خود و عزیزانش را فدای عقیدت خویش و امت عظیم پیامبر اکرم نماید تا در امتداد تاریخ، خون پاک او بجوشد و دین خدا را آبیاری فرماید و از وحی و رهاوردهای آن پاسداری نماید.

 انگیزه قیام امام حسین علیه السلام

سیدالشهداء علیه السلام از همان روز اول که قیام کردند برای این امر، انگیزهشان اقامه عدل بود، فرمودند که: میبینید که معروف عمل بهش نمیشود و منکر بهش عمل میشود. انگیزه این است که معروف را اقامه و منکر را از بین ببرد. انحرافات همه از منکرات است. جز خط مستقیم توحید هرچه هست منکرات است. اینها باید از بین برود و ما که تابع حضرت سیدالشهدا هستیم باید ببینیم که ایشان چه وضعی در زندگی داشت. قیامش، انگیزهاش نهی از منکر بود که هر منکری باید از بین برود مِن جمله قضیه حکومت جور. حکومت جور باید از بین برود. (1)

 آموزشهای امام حسین علیه السلام

حضرت سیدالشهدا علیه السلام از کار خودش به ما تعلیم کرد که در میدان، وضع باید چه جور باشد و در خارج میدان وضع چه جور باشد و باید آنهایی که اهل مبارزه مسلحانه هستند چه جور مبارزه بکنند و باید آنهایی که در پشت جبهه هستند چطور تبلیغ بکنند -کیفیت مبارزه را کیفیت این که مبارزه بین یک جمعیت کم یا جمعیت زیاد باید چطور باشد، کیفیت اینکه قیام در مقابل یک حکومت قلدری که همه جا را در دست دارد با یک عده معدود باید چطور باشد- اینها چیزهایی است که حضرت سیدالشهدا به ملت آموخته است و اهلبیتِ بزرگوار او و فرزند عالی مقدار او هم فهماند که بعد از اینکه آن مصیبت واقع شد باید چه کرد.

 محرم دیباچه سرخ شهادت

ماه محرم، ماه حماسه و شجاعت و فداکاری آغاز شد؛ ماهی که خون بر شمشیر پیروز شد؛ ماهی که قدرت حق باطل را تا ابد محکوم و داغ باطل بر جبهه ستمکاران و حکومتهای شیطانی زد؛ ماهی که به نسلها در طول تاریخ راه پیروزی بر سر نیزه را آموخت؛ ماهی که شکست ابرقدرتها را در مقابل کلمه حق به ثبت رساند؛ ماهی که امام مسلمین راه مبارزه با ستم کاران تاریخ را به ما آموخت؛ ماهی که باید مشت گره کرده آزادی خواهان و استقلالطلبان و حقگویان بر تانک و مسلسلها و جنود ابلیس غلبه کند و کلمه حق، باطل را محو نماید.

 پیروزی امام حسین علیه السلام

سیدالشهدا علیه السلام کشته شد؛ شکست نخورد؛ لکن بنی امیه را چنان شکست [داد] که تا آخر نتوانستند دیگر کاری بکنند. چنان این خون آن شمشیرها را عقب زد که تا الآن هم که ملاحظه میکنید باز پیروزی با سیدالشهداست و شکست با یزید و اتباع اوست.

 راه زنده ماندن اسلام

کربلا را زنده نگه دارید و نام مبارک حضرت سیدالشهدا را زنده نگه دارید که با زنده بودن او اسلام زنده نگه داشته میشود.

 سرآغاز زندگی جاوید اسلام

شهادت سیدمظلومان و هواخواهانِ قرآن در عاشورا، سرآغاز زندگی جاوید اسلام و حیات ابدی قرآن کریم بود. آن شهادت مظلومانه و اسارت آل الله تخت و تاج یزیدیان را که با اسم اسلام اساس وحی را به خیالِ خامِ خود میخواستند محو کنند برای همیشه به باد فنا سپرد و آن جریان، سفیانیان را از صحنه تاریخ به کنار زد.

 قدرت خون سیدالشهد

این خون سیدالشهداست که خونهای همه ملتهای اسلامی را به جوش میآورد و این دستجات عزیز عاشوراست که مردم را به هیجان میآورد و برای اسلام و برای حفظ مقاصد اسلامی مهیا میکند. در این امر سستی نباید کرد.

 کُلُّ ارضٍ کربلا

سیدالشهداء همه جا هست. «کلُّ اَرْضٍ کربلا؛ همه جا محضر سیدالشهدا است... همه محرابها از سیدالشهدا است... امام حسین نجات داد اسلام را.

 درس سیدالشهداء علیه السلام

حضرت سیدالشهدا به همه آموخت که در مقابل ظلم و در مقابل ستم، در مقابل حکومت جائر چه باید کرد. با اینکه از اول میدانست که در این راه که میرود راهی است که باید همه اصحاب خودش و خانواده خودش را فدا کند و این عزیزان اسلام را برای اسلام قربانی کند، لکن عاقبتش را هم میدانست. اگر نبود این نهضت، نهضت حسینی، یزید و اتباع یزید اسلام را وارونه نشان میدادند.

 گلواژهای عاشورایی در بیان امام خمینی قدس سره

محرم ماهی است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده، و به اثبات رسانده است که در طول تاریخ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است.

محرم ماهی است که به وسیله سید مجاهدان و مظلومان اسلام زنده شده، و از توطئه عناصر فاسد و رژیم بنی امیه، که اسلام را تا لب پرتگاه برده بودند، رهایی بخشید.

این خون سیدالشهدا است که خونهای همه ملتهای اسلامی را به جوش میآورد.

ماه محرم برای مذهب تشیع ماهی است که پیروزی، در متن فداکاری و خون بهدست آمده است.

محرم ماه نهضت بزرگ سید شهیدان و سرور اولیای خداست، که با قیام خود در مقابل طاغوت، تعلیم سازندگی و کوبندگی به بشر داد، وراه فنای ظالم و شکستن ستمکار را به فدایی دادن و فدایی شدن دانست. و این خود سرلوح تعلیمات اسلام است برای ملتها تا آخر دهر.

با حلول ماه محرم، ماه حماسه و شجاعت و فداکاری آغاز شد. ماهی که خون بر شمشیر پیروز شد. ماهی که قدرت حق، باطل را تا ابد محکوم «و داغ باطله» بر جبهه ستمکاران و حکومتهای شیطانی زد. ماهی که به نسلها در طول تاریخ، راه پیروزی بر سر نیزه را آموخت. ماهی که شکست ابرقدرتها را در مقابل کلمه حق، به ثبت رساند. ماهی که امام مسلمین، راه مبارزه با ستمکاران تاریخ را به ما آموخت.

سیدالشهدا علیه السلام را کشتند، اسلام ترقیاش بیشتر شد.

سیدالشهدا علیه السلام با همه اصحاب و عشیرهاش قتل عام شدند، لکن مکتبشان را جلو بردند.

شهادت حضرت سیدالشهدا علیه السلام مکتب را زنده کرد.

زنده نگه داشتن عاشورا، یک مسئله بسیار مهم سیاسی عبادی است.

انقلاب اسلامی ایران، پرتویی از عاشورا و انقلاب عظیم الهی آن است.

کربلا کاخ ستمگری را با خون در هم کوبید، و کربلای ما کاخ سلطنت شیطانی را فرو ریخت.

کربلا را زنده نگه دارید و نام مبارک حضرت سیدالشهدا را زنده نگه دارید، که با زنده بودن او اسلام زنده نگه داشته میشود.

مسئله کربلا، که خودش در رأس مسایل سیاسی هست، باید زنده بماند.

ملت بزرگ ما باید خاطره عاشورا را، با موازین اسلامی، هرچه شکوهمندتر حفظ نماید.

این محرم را زند ه نگه دارید؛ ما هرچه داریم از این محرم است.

محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

تمام این وحدت کلمهای که مبدأ پیروزی ما شد، برای خاطر این مجالس عزا و این مجالس سوگواری و این مجالس تبلیغ و ترویج اسلام شد.

مجالس بزرگداشت سید مظلومان و سرور آزادگان، که مجالس غلبه سپاه عقل بر جهل، و عدل بر ظلم، وامانت بر خیانت، و حکومت اسلامی بر حکومت طاغوت است، هرچه با شکوهتر و فشردهتر بر پا شود، و بیرقهای خونین عاشورا به علامت حلول روز انتقام مظلوم و ظالم، هرچه بیشتر افراشته شود.

ماه محرم ماهی است که مردم آمادهاند برای شنیدن مطالب حق.

گریه کردن بر عزای امام حسین، زنده نگهداشتن نهضت، و زنده نگه داشتن همین معنا که یک جمعیت کمی در مقابل یک امپراطوری بزرگ ایستاد، دستور است.

باید سینه زدن هم محتوا داشته باشد.

عاشورا روز عزای عمومی ملت مظلوم است، روز حماسه و تولد جدید اسلام و مسلمانان است. (2)

...............................................

 پینوشتها

1. صحیفه نور «دوره 22 جلدی» ج 2 سید الشهدا علیه السلام کشته شد، ص 189

2. صحیفه نور، سخنان و پیامهای رهبر کبیر انقلاب.

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
جمعه ٠٤ بهمن ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام