*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 9 


افق پارسایی 9 شماره خبر: ٣٧٤٧٨١ ١٤:٣٧ - 1394/12/24   آیة‌الله‌العظمی جوادی آملی آیة‌الله‌العظمی جوادی آملی  ارسال به دوست نسخه چاپي


آیة‌الله‌العظمی جوادی آملی آیة‌الله‌العظمی جوادی آملی

سه ویژگی نمازگزار واقعی چیست؟


از امام محمد باقر علیه‌السلام روایت شده است که نمازگزار سه ویژگی دارد. ...

 


 

از امام محمد باقر علیه‌السلام روایت شده است که نمازگزار سه ویژگی دارد.

ویژگی اول: وقتی نمازگزار به نماز ایستاد، فرشتگان از آنجا تا دورنمای آسمان او را در بر میگیرند و او در میان صفوف فرشتگان است. این چه عبادتی است که همه فرشتگان مأمور حفظ انسانند تا وسوسهها، شیطان، وهم و خیال از هیچ راهی نتوانند نمازگزار را به خود متوجه کند؟ اگر نمازگزار با حضور قلب، متوجه نماز شود، در حصار امن فرشتگان قرار میگیرد.

گاهی نمازی خوانده میشود، ولی وقتی تمام شد، صورتش سیاه است؛ به نمازگزار میگوید: «تو مرا ضایع کردی خدا تو را ضایع کند» و گاهی صورتش سفید و روشن است و میگوید: «تو مرا حفظ کردی خدا تو را حفظ کند».

شیطان در کمین نماز، روزه و کارهای خیر است، در کنار خیر مینشیند و وسوسه میکند. خودش گفته: «لأقعدنّ لهم صراطک المستقیم» من در کمین راست تو مینشینم، کمین میکنم و نمیگذارم عبور کنید. مرکز فساد و گناه، کمینگاه شیطان است. در نماز وسوسه میکند، یک وقت انسان متوجه میشود که نمازش تمام شده و میگوید «السلام علیکم ورحمةالله وبرکاته»!

ویژگی دوم اینکه: خیرات از چهرههای آسمان پیوسته بر سر نمازگزاران فرود میآید تا نمازش را به پایان برساند.

خیر چیست؟ ما چه چیز را خیر میدانیم؟ بعضی عمرها با برکت است. دوست خوب، استاد خوب، شاگرد خوب، فرزند صالح و داشتن اخلاص، خیرات و وسیله رساندن انسان به خیر نهایی است. تمام آنچه ذکر شد در سایه نماز تحصیل میشود و نمازگزار به مدد این عبادت، مستحق نزول خیرات و خوبیها میگردد.

ویژگی سوم اینکه: خدای سبحان فرشتهای را وکیل کرده تا به نمازگزار بگوید: تو اگر بدانی با چه کسی مناجات میکنی، دست از نماز بر نمیداری.

لذا از معصوم علیه‌السلام رسیده است: «أذقنی فیه حلاوة ذکرک» شیرینی یادت را به من بچشان.» ما چون نچشیدیم، نماز برایمان عادی است. اینکه ما نماز میخوانیم و چیزی از نورانیت حس نمیکنیم، برای آن است که نماز را با آداب و اسرار آن نخواندهایم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام