*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی2 


افق پارسایی2 شماره خبر: ٣٢٢٤٦٧ ١١:٠٢ - 1392/04/01   علامه حسن زاده آملي ارسال به دوست نسخه چاپي


علامه حسن زاده آملي

دو توصيه از علامه حسن زاده آملي


انسان دو دهان دارد: يکي گوش که دهان روح اوست و ديگر دهان که دهان تن اوست. اين دو دهان خيلي محترم‌اند. انسان بايد خيلي مواظب آن‌ها باشد، يعني بايد صادرات و واردات اين دهن‌ها را خيلي مراقب باشد آن‌هايي که هرزه‌خوراک مي‌شوند،‌ هرزه کار مي‌گردند. کساني‌که هرزه‌شنو مي‌شوند،‌ هرزه‌گو مي‌گردند.

 دهان روح و تن

انسان دو دهان دارد: يکي گوش که دهان روح اوست و ديگر دهان که دهان تن اوست. اين دو دهان خيلي محترماند. انسان بايد خيلي مواظب آنها باشد، يعني بايد صادرات و واردات اين دهنها را خيلي مراقب باشد آنهايي که هرزهخوراک ميشوند، هرزه کار ميگردند. کسانيکه هرزهشنو ميشوند، هرزهگو ميگردند.

وقتي واردات انسان هرزه شد، صادرات او هم هرزه و پليد و کثيف ميشود. يعني قلم او هرزه و نوشتههايش زهرآگين خواهد شد. حضرت وصي، اميرالمومنين(علیه السلام) فرمود: عمل نبات است و هيچ نبات از آب بينياز نيست و آبها گوناگوناند. هر آبي که پاک است، آن نبات هم پاک و ميوهاش شيرين خواهد بود؛ و هر آبي که پليد است، آن نبات هم پليد و ميوه او تلخ است. خود عمل، حاکي است که از چه آبي روئيده شده است.

وقت اندک و کار بسيار

بدان که بايد تخم و ريشه سعادت را در اين نشأ، در مزرعه دلت بکاري و غرس کني. اينجا را درياب، اينجا جاي تجارت و کسب و کار است؛ و وقت هم خيلي کم است. وقت خيلي کم است و ابد در پيش داريم. اين جمله را از اميرالمؤمنين(علیه السلام) عرض کنم، فرمود: ردوهم ورود الهيمالعطاش يعني شتران تشنه را ميبينيد که وقتي چشمشان به نهر آب افتاد چگونه ميکوشند و ميشتابند و از يکديگر سبقت ميگيرند که خودشان را به نهر آب برسانند، شما هم با قرآن و عترت پيغمبر و جوامع روايي که گنجهاي رحماناند اينچنين باشيد. بياييد به سوي اين منبع آب حيات که قرآن و عترت است. وقت خيلي کم است و ما خيلي کار داريم. امروز و فردا نکنيد. امام صادق(علیه السلام) فرمود: اگر پرده برداشته شود و شما آن سوي را ببينيد، خواهيد ديد اکثر مردم به علت تسويف، به کيفر اعمال بد اين جاي خودشان مبتلا شدهاند.

تسويف يعني سوفسوف کردن، يعني امروز و فردا کردن، بهار و تابستان کردن، امسال و سال ديگر کردن. وقت نيست و بايد به جد بکوشيم تا خودمان را درست بسازيم.

منبع: سايت دارالارشاد


خروج
سه شنبه ٢٤ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام