*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی2 


افق پارسایی2 شماره خبر: ٣٢٢٤٧١ ١١:١٣ - 1392/04/01   آيةالله‌العظمي مظاهري ارسال به دوست نسخه چاپي


آيةالله‌العظمي مظاهري

راه‌هاي درک ماه مبارک رمضان


ماه مبارک رمضان بايد مقدمه‌اي باشد براي رفع فساد اخلاقي. بي‌بندوباري در خيابان‌ها، بي‌حجابي و بد‌حجابي و ساير مصاديق فساد اخلاقي، بحران بزرگي است که بايد براي آن فکري بشود.

ماه مبارک رمضان بايد مقدمهاي باشد براي رفع فساد اخلاقي. بيبندوباري در خيابانها، بيحجابي و بدحجابي و ساير مصاديق فساد اخلاقي، بحران بزرگي است که بايد براي آن فکري بشود.

 

 

1- پرهيز از غذاي حرام و شبهه‌ناک

مراقب باشيد لااقل در ماه مبارک رمضان غذاي حرام و شبههناک نخوريد. خداوند به کسيکه در شکم او غذاي حرام وجود دارد، نظر لطف نميکند. عبادات چنين کسي ممکن است از نظر ظاهري صحيح باشد، ولي مورد قبول و پذيرش خداوند سبحان واقع نميشود.

حتي اگر نميتوانيد درآمد خود را براي هميشه حلال و پاک کنيد، اگر توفيق پرداخت خمس و زکات نداريد، لااقل براي اين يکماه، مبلغي جدا کنيد و خمس و زکات آن را پرداخت کنيد و با اجازه يک مجتهد جامعالشرايط مبلغ مصرفي خوراک خود و خانواده را از آن مبلغ بپردازيد.

قبل از ماه مبارک رمضان، دارايي خود را حلال کنيد تا بتوانيد توبه کنيد و پاک و پاکيزه و با آمادگي به استقبال اين ماه شريف برويد و بتوانيد از برکات آن استفاده لازم را ببريد. کسب حلال، بهخصوص در زمان حاضر، بسيار مشکل است، اما امر لازمي است و نميشود مال حرام در زندگي کسي باشد و رستگار شود و عاقبت بهخير گردد.

 

2- ارتباط با خداوند از طريق انس با نماز جماعت و قرآن و دعا

بنا بر تأکيد اسلام، مساجد هميشه بايد در وقت نماز پر از جمعيت باشد. قرآن کريم همواره تأکيد ميفرمايد که: «و أَقيمواالصّلاة و آتواالزّكاة»[ بقره]

يعني نماز را زنده بداريد. نميگويد نماز بخوانيد، بلکه بر زنده نگاه داشتن نماز تأکيد دارد و مقصود قرآن کريم، اقامه نماز جماعت است.

اگر ميخواهيد خداوند متعال، نظر لطفي به شما بکند، مساجد را پر کنيد و از طريق نماز جماعت و قرآن کريم و دعا، رابطه خود را با خداوند محکم کنيد تا مشمول عنايات ويژه حقتعالي شويد.

 

3- رسيدگي به ديگران

رابطه با خداوند متعال، يک بال براي پرواز است و بال ديگري که براي حرکت صعودي انسان به سوي معنويات لازم است، رابطه با مردم ميباشد. قرآن کريم مکرراً ميفرمايد که: «أَقيمواالصّلاة و آتواالزّكاة» يعني هم با خداوند و هم با مردم رابطه داشته باشيد.

همه بايد به هر اندازه که ميتوانند، به مستمندان رسيدگي کنند. از ما انتظار نميرود که مثل اهلبيت از افطار خود بگذريم و به ديگران ببخشيم، ولي وظيفه داريم که تشريفات و تجملات را حذف کنيم و بهجاي آن از نيازمندان دستگيري نماييم.

اگر به دستور قرآن کريم عمل شود و رسيدگي به نيازمندان جايگزين تجملگرايي شود، فقر از جامعه رخت برميبندد.

 

4- اجتناب از گناه

در ماه مبارک رمضان، چشم و گوش و زبان خود را کنترل کنيد. از نگاههاي آلوده بپرهيزيد. از ديدن فيلمها و برنامههاي حرام و بيهوده در ماهواره و اينترنت و تلويزيون دوري گزينيد. غنا و موسيقي و حرفهاي حرام و بيهوده نشنويد. غيبت نکنيد، تهمت نزنيد، شايعهپراکني نکنيد، دروغ نگوييد و به کسي توهين نکنيد.

روزهاي که همراه با گناه باشد، روزه واقعي نيست و مقبول درگاه الهي واقع نميشود.

ماه مبارک رمضان بايد مقدمهاي باشد براي رفع فساد اخلاقي. فساد اخلاقي اکنون يک زنگ خطر براي اسلام و نظام مقدس جمهوري اسلامي ميشود. بيبندوباري در خيابانها، بيحجابي و بدحجابي و ساير مصاديق فساد اخلاقي، بحران بزرگي است که بايد براي آن فکري بشود. در ماه مبارک رمضان دعا کنيد، اين آتش فساد اخلاقي خاموش شود و غيرت و عفت به جامعه برگردد که اگر همينطور ادامه پيدا کند و چارهاي براي آن انديشيده نشود، جامعه را نابود خواهد کرد. فساد اخلاقي در جامعه فعلي کولاک ميکند و برخي هم متأسفانه دامن به آتش ميزنند و اين آتش براي خانوادهها و براي جوانان و آينده آنان تهديد بزرگي است. نسل آينده در معرض نابودي فرهنگي است و اين بحران ميتواند قضيه «آندلس» يا «اسپانيا» را تکرار کند که يک کشور اسلامي را به يک کشور بيبندوبار و غير اسلامي تبديل کردند. لذا تقاضا دارم در ماه مبارک رمضان علاوه بر دعاهاي شخصي، براي رفع و ريشهکنشدن فساد اخلاقي که جامعه را فراگرفته است دعا کنيد. 

منبع: اقتباس از سايت معظم‌له


خروج
چهارشنبه ٢٥ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام