*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > الحاد جدید 


الحاد جدید شماره خبر: ٤١١٨٥٠ ١١:٥٦ - 1398/11/29   الحاد سیستمی و تمدنی ارسال به دوست نسخه چاپي


الحاد سیستمی و تمدنی

الحاد سیستمی و تمدنی


الحاد واقعیتی برآمده از استکبار در برابر حق، تاریخی به درازای اولین طغیان‌ها دارد که قرآن کریم مراتبی از آن را در قالب نفی ربوبیت تشریعی خدای متعال توسط شیطان رجیم نقل می‌کند. جریان الحاد، همیشه به دو شکل، خودنمایی و تظاهر نموده است: الحاد فردی ناشی از نارسایی‌ها، بغض‌ها، جهل‌ها و عناد شخصی و شخصیتی و نیز الحاد سیستمی و تمدّنی. آن‌چه همیشه بحران‌زاتر و بنیان‌برکن‌تر بوده است، الحاد سیستمی، نظام‌مند و تمدّنی است...


این نوع از الحاد نیز ادوار مختلفی را طی کرده است. امروز میتوان ادعا کرد که الحاد در عرصه تمدنیاش؛ یعنی تمدن منهای خدا و انسانمعبود، بیش از گزارههای دانشی به هنجارهای زندگی و سبکی از بودن تبدیل شده است.

اگر در گذشته اپیکور، نماد الحاد بود و یا ابن ابیالعوجاء در جهان اسلام، الحاد مجسم تلقی میشد و جریان الحاد با شبهات اینگونه افراد به پیش میرفت، امروزه نظامنامه الحاد بسیار متفاوت و پیچیدهتر شده است.

الحاد از تکگزارهها به آثار نوشتاری مفصل و سپس شعر و ادبیات، موسیقی و داستان، راه یافت. نحلههای فکری و حتی معنویتهای الحادی ایجاد کرد و هماکنون در خطرناکترین حالت، به استانداردهایی برای زندگی تبدیل شده است.

امروزه رشتههای آکادمیک، مبانی نظری علومانسانی چون انسانشناسی، هنر، حقوق و سیاست و بسیاری از شاخههای دانشی، بر اساس عدم باور به وجود خدا و جهان غیب و در مراتبی بر مبنای انکار و اعلام موضع در برابر ایمان ساماندهی شدهاند.

در این میان حضور عالمانه حوزههای علمیه در جریانشناسی، بازخوانی و آیندهپژوهی اینگونه از الحاد مدرن، ضرورتی است که به هیچ وجه نمیتوان نادیده گرفت. بر همین اساس رسانه حوزه کوشیده است تا با بهرهگیری از دانش صاحبنظران، در این مجال مختصر به واکاوی برخی از ابعاد الحاد نو و پاسخ به پرسشهایی در این راستا اقدام نماید.

امید است مشارکت صاحبان رأی و اندیشه را در ارتقا و استمرار این مسیر شاهد باشیم. رسانه حوزه نیز هرگونه نقد، تحریر و تقریر عالمانه در این خصوص را پذیراست و حسب مورد در ویژهنامههای آتی و سایر درگاههای رسانهای منتشر نموده و در اختیار علاقهمندان قرار خواهد داد.

محمدرضا برته


 


خروج
جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام