*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهابادی 


بهابادی شماره خبر: ٣٦٨٤٤٩ ١١:٥٦ - 1394/08/23    ارسال به دوست نسخه چاپي


ملاعبدالله بهابادی از منظر بزرگان


▪ سیدعلی خان كبیر ▪ شیخ بهایی ▪ ملا امین احمد رازی ▪ استاد شهید مرتضی مطهری قدس‌سره

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

 سیدعلی خان كبیر

سیدعلی خان مدنی در سلافةالعصر مینویسد:

مرحوم ملاعبدالله، علامه زمان خویش بود و اتقی و ازهد مردم عصر خود و او را غیر از حاشیه آثاری است به نام شرح قواعد در فقه، حاشیه استبصار، شرح شمسیه و...

منبع: علمای بزرگ شیعه از کلینی تا خمینی، م جرفادقانی، قم: انتشارات معارف اسلامی، 1364، ص100.

شیخ بهایی

شیخ بهایی در حاشیه و تفسیر قاضی دربـاره ملاعبـدالله بهـابـادی یزدی چنین میگوید:

كه در خدمت آخوند ملاعبدالله یزدی كه صاحب حاشیه بر تهذیبالمنطق است، تلمذ كردهام. وی، او را وصف به «علامه یزدی» كرده است.

ملا امین احمد رازی

ملاامین احمد رازی ساكن هند در تذكره هفت اقلیم كه به سال 1010 هجری قمری نگارش یافته است، در شرح احوالات آخوند ملاعبدالله بهابادی، به استادی وی در فقه و فقاهت اشاره کرده و در بیان مرتبت فقهی ایشان در ذیل عنوان «مولانا عبدالله» چنین مینویسد:

پیوسته به قلم گوهرنگار، نقش تألیف و تصنیف بر لوح روزگار مینگاشت و در میدان و افاده، لوای سبقت بر امثال و اقران میافراشت و مهارتش در فنون علم فقه به غایتی بوده كه میگفته اگر متوجه بدان علم گردم، به توفیقالله تعالی، برهان و دلایل عقلی بر مسایل فقهی گفته، چنان علم فقه را مدلّل سازم كه مجال چون و چرا نماند.

استاد شهید مرتضی مطهری  قدس‌سره

«ملاعبدالله یزدی صاحب حاشیه معروف بر منطق‏التهذیب که به حاشیه‏ ملاعبدالله معروف و کتاب درسی طلاب در منطق است. بعضی مدعی شده‏اند که‏ از علوم شرعیه بی‏اطلاع بودهاست، ولی برعکس، هم فقیه بوده و هم اهل‏ معقول، خصوصاً منطق. در شیراز نزد جمال‏الدین محمود شیرازی و امیر غیاث‏الدین دشتکی تحصیل کرده است. در آخر عمر به عراق رفته و مجاور شده و در همانجا در سال ۹۸۱ درگذشته است.» (مطهری، مرتضی، خدمات متقابل ایران و اسلام، ص5801)


خروج
چهارشنبه ٢٥ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام