*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهابادی 


بهابادی شماره خبر: ٣٦٨٤٥٢ ١٢:٠٧ - 1394/08/23   زندگی‌نامه اجمالی صاحب حاشیه ارسال به دوست نسخه چاپي


زندگی‌نامه اجمالی صاحب حاشیه

زندگی‌نامه اجمالی صاحب حاشیه


ملانجم‌الدین عبدالله‌بن شهاب‌الدین حسین بهابادی یزدی در اوایل قرن دهم هجری در بهاباد پا به عرصه وجود گذاشت. پدرش شهاب‌الدین از متدینان بهاباد بود که از تمکن مالی خوب و از منزلت و مرتبتی خاص برخوردار بود. ...

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

 تولد و تحصیل

ملانجمالدین عبداللهبن شهابالدین حسین بهابادی یزدی در اوایل قرن دهم هجری در بهاباد پا به عرصه وجود گذاشت. پدرش شهابالدین از متدینان بهاباد بود که از تمکن مالی خوب و از منزلت و مرتبتی خاص برخوردار بود. (بافقی، محمد مفید، جامع مفیدی، به كوشش ایرج افشار، ج سوم، تهران انتشارات كتابفروشی اسدی، ص331) ملاعبدالله بعد از رشد و شكوفایی و تحصیلات مقدماتی پساز چندی اقامت در زادگاه خود، برای فرا گرفتن علوم دینی به شهرهای اسلامی شیراز و اصفهان مسافرت کرد. (حسینی مازندرانی، سیدمصطفی، شرح نفیس حاشیه ملاعبدالله، چاپ چهارم، ج اول، قم كتابفروشی طباطبایی 1343 شمسی) وی در شیراز مقیم مدرسه صدریه منصوریه گشت و به كسب معارف پرداخت. (افندی، میرزا عبدالله، ریاضالعلماء، ج3، ص 191) ملاعبدالله در عین حالیكه به فراگیری علوم اشتغال داشت، در مدرسه منصوریه به تدریس نیز مشغول بود و شاگردانی را تربیت کرد. (آخوند ملاعبدالله بهابادی صاحب حاشیه، احمد ترحمی بهابادی، 1374، انتشارات بهاباد) آخوند مدتی را نیز در جوار مرقد مطهر حضرت امیرالمؤمنین  علیه‌السلام ، در نجف اشرف به بحث و تدریس مشغول بود که از ثمرات این اقامت، حاشیه معروف وی بر كتاب تهذیبالمنطق سعدالدین تفتازانی است.

اساتید و شاگردان ملاعبدالله بهابادی یزدی  قدس‌سره

امیر غیاثالدین شیرازی و جمالالدین شیرازی

از جمله اساتید ملاعبدالله، میتوان به امیر غیاث الدین منصور شیرازی و جمالالدین محمود شیرازی اشاره کرد. وی پس از كسب تحصیل و مهارت فراوان، علامه روزگار خویش گردید. ملاعبدالله سالهای درازی به تدریس اشتغال داشت و در این دوران، متفکران بسیاری در مكتب درس او تربیت یافتند كه از جمله میتوان به شیخ بهایی، شیخ حسنبن زینالدینبن علیبن احمد عاملی ملقب به جمالالدین و سیدمحمد ملقب به شمسالدین اشاره کرد.

اشتباه تاریخنگاران

در بعضی از مراجع، نسبت ملاعبدالله بهابادی، به اشتباه، شهابادی بیان شده است. چنین به نظر میرسد كه اولین اشتباه در ذكر موطن ملاعبدالله، باعث نقل آن بهوسیله  سایر اصحاب تراجم و تواریخ شده است، در حالیكه در استان یزد، شهر  یا بخشی به نام شهاباد وجود نداشته است و ندارد. (فرهنگ آبادیها دكتر محمدحسین پاپلی یزدی، انتشارات آستان قدس رضوی؛ فرهنگ جغرافیای ایران، انتشارات جغرافیای ستاد ارتش؛ فرهنگ آبادیهای ایران، نوشته دكتر لطفالله مفخم)، بلکه تنها بیدقتی در ضبط صحیح نام بهاباد و عدم آشنایی با موقعیت جغرافیایی آنرا، میتوان باعث این سهو دانست. خود ملاعبدالله در بعضی عبارات، خود را به نجمبن شهاب موسوم  به عبدالله بهابادی معرفی میکند. (ریحانةالادب، میرزا محمدعلی مدرس،چاپ دوم، ج6، تبریز چاپخانه شفق، بیتا، ص390)

غروب غمانگیز

آخوند ملاعبدالله بهابادی بعد از عمری تلاش و مجاهدت در راه تعلیم و تعلم، سرانجام در سال 981 هجری قمری در اواخر حكومت شاه طهماسب صفوی، چشم از جهان فرو بست و به دیار باقی شتافت. (آخوند ملاعبدالله بهابادی صاحب حاشیه، احمد ترحمی، ص108). در بهاباد زادگاه آخوند، بقعهای متبركه وجود دارد كه به مزار ملاعبدالله بهابادی یزدی (صاحب حاشیه) مشهور و منسوب است. (یادگارهای یزد/1/195) این بقعه زیارتگاه خاص و عام و مورد توجه اهالی بهاباد و سایر مناطق اطراف میباشد. مزار آخوند ملاعبدالله در محدودهای واقع شده كه بنابر قولی، سابقاً جزو املاك پدری این عالم شهیر بوده است. (آخوند ملاعبدالله بهابادی (صاحب حاشیه)، احمد ترحمی، ص111).


خروج
سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام