*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهجت عارفان 3 


بهجت عارفان 3 شماره خبر: ٣٩٥٧٨٩ ١١:٣٢ - 1396/09/19   سلوک شخصی و سیره عملی ایشان بهترین برنامه معنوی و عرفانیآیةالله‌ اعرافی  ارسال به دوست نسخه چاپي


سلوک شخصی و سیره عملی ایشان بهترین برنامه معنوی و عرفانیآیةالله‌ اعرافی

سلوک شخصی و سیره عملی ایشان بهترین برنامه معنوی و عرفانی


بررسی ابعاد شخصیتی آیةالله‌العظمی بهجت در گفت‌وگو با مدیر حوزه‌های علمیه ▪ عوامل بیرونی و درونی مؤثر بر تربیت اخلاقی و عرفانی آیةالله‌العظمی بهجت‌ قدس‌سره را بیان کنید؟ عوامل برجسته مؤثر بر شخصیت ممتاز ایشان عبارت است از؛ خانواده اصیل دینی و عریق، حضور در نجف و برخورداری از اساتید بلندپایه علمی و اخلاقی مانند علامه آیةالله غروی اصفهانی، وجدان بیدار و روح تشنه معرفت و بهره‌مندی از فیوضات معنوی مرقد و زیارت امام علی‌ علیه‌السلام ....

بررسی ابعاد شخصیتی آیةاللهالعظمی بهجت در گفتوگو با مدیر حوزههای علمیه

عوامل بیرونی و درونی مؤثر بر تربیت اخلاقی و عرفانی آیةاللهالعظمی بهجت قدس‌سره  را بیان کنید؟

عوامل برجسته مؤثر بر شخصیت ممتاز ایشان عبارت است از؛ خانواده اصیل دینی و عریق، حضور در نجف و برخورداری از اساتید بلندپایه علمی و اخلاقی مانند علامه آیةالله غروی اصفهانی، وجدان بیدار و روح تشنه معرفت و بهرهمندی از فیوضات معنوی مرقد و زیارت امام علی علیه‌السلام .

نقش آیةاللهالعظمی بهجت قدس‌سره  در تحول نظام آموزشی و تهذیبی حوزه را چگونه ارزیابی میکنید؟

در حوزه تربیت و اخلاق، درس ایشان و جلسات پربار و نیز نمازهای جماعت و آوای ملکوتی و دلنشین ایشان مشعل فروزان هدایت و تربیت طلاب و علمای حوزه در طول چند دهه بود که آثار آن همچنان مشهود است. در قلمرو نظام آموزشی حوزه نظرات برجسته ایشان در متون و منابع و مراحل آموزشی قابل بهرهگیری و استخراج و تنظیم است.

شیوههای تهذیب نفس و سیر و سلوک آیةاللهالعظمی بهجت قدس‌سره  را شرح دهید؟

بهرهگیری از نماز جماعت، زیارت، درس، مراسم عزاداری و جلسات آزاد در راستای تربیت طلاب و جوانان از امتیازات آن فقید سعید بهشمار میآید و مهمتر آنکه سلوک شخصی و سیره عملی آن  جلیلالقدر، میتواند راهنمای همه باشد و ترویج و اشاعه توصیهها و وصایای ایشان چراغ راه مشتاقان خواهد بود.

چگونه میتوان خلأ وجودی آیةالله العظمی بهجت قدس‌سره   را در کوتاهمدت یا میان مدت جبران کرد؟ 

احیای آثار و انتقال خاطرات و بزرگداشت شخصیت معظمله راههای مهمی است که همه باید بدان اهتمام ورزیم، اما مهم آن است که حوزه به اصالت خود و سنتهای نانوشته معنوی و روحی خود با الهامگیری از این چهره بازگردد و اخلاق و تربیت در همه برنامهها و نظامات و درسهای حوزه تجلی یابد و انفاس قدسیه استادان در درسهای اخلاق و در تعامل با طلاب جلوهگر شود.

اگر خاطرهای درباره شخصیت علمی، اخلاقی، عرفانی و اجتماعی آیةاللهالعظمی بهجت قدس‌سره  دارید برای مخاطبین رسانه حوزه بفرمایید؟ 

نمازهای جذاب و دلربا و روحنواز ایشان، بهویژه در شبهای جمعه از خاطرات فراموشی نشدنی بنده است و همواره حسرت آن روزگاران با من همراه است.

لازم به یادآوری است که کنگره بزرگداشت آیةاللهالعظمی بهجت قدس‌سره  در آینده برگزار میشود که اقدامات خوبی برای هرچه بهتر  برگزار شدن آن انجام شده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام