*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > علامه طباطبایی 


علامه طباطبایی, علامه طباطبایی شماره خبر: ٤٠٠٤٩٧ ١٦:٤٨ - 1397/03/07   آیةالله شهید مرتضی مطهریعاشق و دلباخته اهل‌بیت علیهم‌السلام ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله شهید مرتضی مطهریعاشق و دلباخته اهل‌بیت علیهم‌السلام

آیةالله شهید مرتضی مطهری


شهید آیةالله مطهری‌ رحمه‌الله‌علیه: در سال 1329 هجری شمسی در محضر حضرت استاد علامه کبیر آقای طباطبایی - روحی فداه- که چند سالی [بود] به قم آمده بودند و چندان شناخته شده نبودند، شرکت کردم و فلسفه بوعلی سینا را از معظم‌له آموختم و در یک حوزه درس خصوصی- که ایشان برای بررسی فلسفه مادی تشکیل داده بودند- نیز حضور یافتم. کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم که در بیست سال اخیر نقش تعیین کننده‌ای در ارائه بی‌پایگی فلسفه مادی برای ایرانیان داشته است، در آن مجمع شرکت پایه‌گذاری شد...

شهید آیةالله مطهری رحمه‌الله‌علیه: در سال 1329 هجری شمسی در محضر حضرت استاد علامه کبیر آقای طباطبایی - روحی فداه- که چند سالی [بود] به قم آمده بودند و چندان شناخته شده نبودند، شرکت کردم و فلسفه بوعلی سینا را از معظمله آموختم و در یک حوزه درس خصوصی- که ایشان برای بررسی فلسفه مادی تشکیل داده بودند- نیز حضور یافتم. کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم که در بیست سال اخیر نقش تعیین کنندهای در ارائه بیپایگی فلسفه مادی برای ایرانیان داشته است، در آن مجمع شرکت پایهگذاری شد. (1)

مجسمه تقوا و معنویت

حضرت استادنا الاکرم علامه طباطبایی - روحی فداه- این مرد واقعاً یکی از خدمتگزاران بسیار بسیار بزرگ اسلام است. او به راستی مجسمه تقوا و معنویت است. در تهذیب نَفْس و تقوا، مقامات بسیار عالی طی کرده است. من سالیان دراز از فیض محضر پربرکت این مرد بزرگ بهرهمند بودهام و الآن هم هستم.(2) شهید مطهری میگوید: حضرت آقاى طباطبایى از نظر کمالات روحى به‏حد تجرد برزخى رسیده‏اند و مى‏توانند صور غیبى را که دید افراد عادى از مشاهده آنها ناتوان است مشاهده کنند. (3)

عظمت علمی و دانش گسترده

حضرت استاد و علامه- دام بقائه- که سالها از عمر خویش را صرف تحصیل و مطالعه و تدریس فلسفه کردهاند و از روی بصیرت به آرا و نظریات فلاسفه بزرگ اسلامی- از قبیل فارابی و بوعلی و شیخ اشراق و صدرالمتألهین و غیرهم- احاطه دارند و به علاوه روی عشق فطری و ذوق طبیعی، افکار محققین فلاسفه اروپا را نیز بهخوبی از نظر گذرانیدهاند، در سنوات اخیر، علاوه بر تدریسات فقهی و اصولی و تفسیری، یگانه مدرس حکمت الهی در حوزه علمیه قم میباشند. (4) این مرد واقعاً یکی از خدمتگزاران بسیار بزرگ اسلام است، او به راستی مجموعه تقوا و معنویت است، در تهذیب نفس مقامات بسیار عالی طی کرده...

تفسیرالمیزان همهاش با فکر نوشته نشد، من معتقدم که بسیاری از این مطالب از الهامات غیبی است، کمتر مشکلی در مسایل اسلامی و دینی برایم پیش آمده که کلید حل آن را در تفسیر المیزان پیدا نکرده باشم.

من فیلسوف و عارف بسیار دیده‏ام و احترام مخصوص من به ایشان (علامه طباطبایی) نه بهخاطر این است که ایشان یک فیلسوف است، بلکه احترامم به این جهت است که او عاشق و دلباخته اهل‏بیت است.

علامه در ماه رمضان، روزه خود را با بوسه بر ضریح مقدس حضرت معصومه علیها السلام افطار می‏کرد. ابتدا پیاده به حرم مطهر مشرف می‏شد، ضریح مقدس را می‏بوسید، سپس به خانه می‏رفت و غذا می‏خورد. این ویژگی اوست که مرا به شدت شیفته ایشان نموده است. (5)

علامه متفکری نستوه و عظیمالقدر

علامه طباطبایی، چند تا نظریه در فلسفه دارند؛ نظریاتی در سطح جهانی که شاید پنجاه یا شصت سال دیگر ارزش اینها روشن بشود. البته ایشان تنها در ایران شناخته شده نیستند، بلکه در دنیای اسلام شناخته هستند. نهتنها در دنیای اسلام، در دنیای غیر اسلام، در اروپا، در امریکا هم مستشرقینی که با معارف اسلامی آشنا هستند، ایشان را بهعنوان یک متفکر بزرگ میشناسند. (6)

......................................................

پینوشتها

1 علل گرایش به مادی گرایی، ص 11.

2 حق و باطل، ص 86

3 یادنامه مفسر کبیر، ص 59- 62، از بیانات آیةالله جعفر سبحانى.

4 اصول فلسفه و روش رئالیسم، ج 1، مقدمه.

5 یادنامه مفسر کبیر استاد علامه طباطبایى، ص 136، به‏نقل از احیاء تفکر اسلامى.

6 حق و باطل، ص 89.

 

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
پنج شنبه ٢١ آذر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام