*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤٠٨١٢٠ ١٤:٥٩ - 1398/04/25   آیت‌الله حاج شیخ هاشم تقدیری سبزواریفرزانگان شماره 597 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله حاج شیخ هاشم تقدیری سبزواریفرزانگان شماره 597

آیت‌الله حاج شیخ هاشم تقدیری سبزواری


• تولد و کودکی: آیت‌الله حاج شیخ هاشم تقدیری سبزواری از دانشمندان بزرگ و از مدرسین عالی مقام حوزه علمیه قم بود که در سال 1304 شمسی در میان خانواده‌ای متدین در سبزوار متولد شد. پدرش غلامحسین مردی زاهد و به شغل کفاشی مشغول بود. در کودکی به پدرش کمک می‌کرد و بزرگان سبزوار سیمای شاگرد کفاشی که در کنار میز کار، کتابی را گشوده و پس از هر دوخت و تعمیر، نگاهی به کتاب می‌اندازد را در خاطرشان ثبت کرده‌اند. پشتکار او علمای سبزوار را واداشت تا پدر ایشان را متقاعد سازند تا فرزندش در حوزه علمیه مشغول به تحصیل شود...


تحصیلات: هاشم ضمن تحصیل در حوزه سبزوار، به تدریس زبان عربی مشغول شد و درآمد آن را به پدر میداد تا سهمی در تأمین هزینه زندگی داشته باشد. او در همان اوان جوانی در مدارس سبزوار به تدریس پرداخت و پس از طی دوره مقدماتی به مشهد مقدس رهسپار شد و سطوح را به انجام رسانید و مجدداً به سبزوار بازگشت و مشغول تدریس گردید. وی در سال 1332 شمسی جهت تکمیل معلومات وارد حوزه علمیه قم گردید و در دروس فقه و اصول آیات عظام حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، امام خمینی، سیدمحمد محقق داماد، میرزا هاشم لاریجانی آملی و حضرت آیتالله شیخ مرتضی حائری یزدی شرکت نمود.


تدریس و شاگردان: آیتالله تقدیری همزمان با تحصیل به تدریس سطوح پایینتر پرداخت و نیز در قم محفل دروس خصوصی برپا کرد و برخی از فضلا و مسئولان کنونی شاگرد علمی ایشان هستند. آیات و حججاسلام سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه گرگان، شیخ محمد محمدی ریشهری تولیت آستان مقدس عبدالعظیم حسنی، شیخ محمدعلی شرعی، شیخ غلامرضا فیاضی، شیخ عباس مقیسهای سبزواری، شیخ حسین مقیسهای سبزواری، شیخ هادی مروی تعدادی از تربیتشدگان محفل ایشان هستند.

آیتالله تقدیری سالیان متمادی از درس فلسفه علامه سیدمحمد حسین طباطبایی بهرهمند گردید و با بزرگان نامداری همچون حضرات آیات شیخ عبدالله جوادی آملی، سیدمحمد حسن مرتضوی لنگرودی، مرحوم طاهر شمس گلپایگانی، مرحوم محصلی سبزواری، ابراهیم امینی همدرس و هممباحثه بود و با آنان حشر و نشر داشت.


اوصاف و کمالات: از ویژگیها و اوصاف ممتاز اخلاقی و انسانی آیتالله تقدیری میتوان به تواضع، بزرگواری، دقت نظر در مباحثات اصولی و فقهی، عشق و ارادت به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام و احترام به سادات و طلاب علوم دینی، زهد و تقوی و مخالفت با هواهای نفس، بیاعتنایی به دنیا و زخارف آن، پرهیز از تجملات، تهجد دائمی و اشتغال به اذکار اشاره کرد. بهطور متوسط 14 ساعت فعالیت فکری و علمی داشت و کتابهای متنوع و مختلف را مطالعه میکرد. روحیه شاگردپروری داشت و به رشد فکری طلاب عنایت داشت. تواضع علمی ایشان به حدی بود که دروس حاشیه ملا عبدالله (منطق) را برای چند طلبه مبتدی تدریس میکرد. هرگاه نزد ایشان مصائب اهلبیت علیهم السلام بهویژه حضرات فاطمه زهرا علیها السلام و امام حسین علیه السلام خوانده میشد، بهشدت منقلب میشد. شاعر بود و در رثاء اهلبیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم اشعار متین و با مضامین عالی و عمیق میسرود.

تبلیغ: آیتالله تقدیری به حسب امر آیتالله بروجردی جهت تبلیغ به یکی از روستاهای اطراف کاشان به نام وادقان اعزام گردید و مدت 25 سال جهت تبلیغ به همان منطقه مسافرت کرد. از جمله کارهای ایشان مبارزه با نفوذ فرقه ضاله بهائیت بود. طرح بحثهای علمی و اعتقادی در بین مردم و جوانان و آگاهیدهی نسبت به استعماری بودن فرقه مذکور باعث فرار بهائیان از منطقه شد. ایشان همچنین منشأ خدماتی مانند احداث حمام و غسالخانه و امور دیگر در آن روستا گردید.

فعالیت سیاسی: آیتالله تقدیری همانند بسیاری از شاگردان حضرت امام قدس سره در عرصههای گوناگون پیش و پس از انقلاب اسلامی فعال بود و به تبلیغ و ترویج افکار و اندیشههای انقلابی امام و مخالفت با مواضع نظام طاغوت پرداخت. نام و امضای آن عالم فرزانه که نشاندهنده حضور موثر آن روحانی متعهد و آگاه در عرصههای سیاسی است، در منابع مکتوب انقلاب اسلامی آمده است.

هجرت به خوانسار: آیتالله تقدیری در سال 1362 شمسی به دعوت مؤسس حوزه علمیه خوانسار برای تدریس به آن شهرستان هجرت کرد. این حرکت ایثارگرانه از ایشان برای مبلغان و روحانیون و اساتید بزرگوار میتواند الگوی شایستهای باشد. این عالم بزرگوار با اینکه از چهرههای شاخص و معروف علمی در حوزههای علمی به شمار میرفت و با تدریس در حوزه علمیه قم میتوانست آینده درخشانی را برای خودش رقم بزند، اما وی با بیاعتنایی به همه این مقامها به خوانسار هجرت کرد و به مدت 13 سال در آن شهرستان ماند و مشغول تدریس و تبلیغ و سایر وظایف دینی گردید و شاگردان بسیاری را در مکتب علمی خود تربیت کرد. آثار قلمی زیادی از وی به یادگار مانده است که متأسفانه به چاپ نرسیده است.

عروج عارفانه: آیتالله تقدیری پس از عمری خدمت خالصانه به اسلام و طلاب علوم دینی در 28 آبان 1375 شمسی بعد از پایان تهجد سحرگاهی و در حال سجده ندای حق را لبیگ گفت و به دیدار معبودش شتافت. پیکر پاکش بعد از تشییع در خوانسار به قم منتقل گردید و بعد از اقامه نماز توسط آیتالله زنجانی در حرم مطهر حضرت معصومه علیها السلام به خاک سپرده شد.

منابع: گنجینه دانشمندان، نهضت روحانیون ایران

تهیه و تنظیم: محمدتقی ادهمنژاد

 


 


خروج
پنج شنبه ٠١ مهر ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام