*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم 


مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم شماره خبر: ٣٩٨٦٣٢ ٢٠:٠٠ - 1396/12/20   تساهل و تسامح در برابر منکراتبایسته‌های حوزه انقلابی در گفت‌وگو با آیت‌الله محمد یزدی رئیس شورای‌عالی جامعه مدرسین ارسال به دوست نسخه چاپي


تساهل و تسامح در برابر منکراتبایسته‌های حوزه انقلابی در گفت‌وگو با آیت‌الله محمد یزدی رئیس شورای‌عالی جامعه مدرسین

تساهل و تسامح در برابر منکرات


باید دید انقلاب در برابر چه مسئله‌ای و چه جریانی می‌خواهد قرار بگیرد تا کیفیت انقلاب و دگرگون کردن در برابر آن، بتواند خودش را نشان دهد. یک وقتی ما در برابر نظام طاغوتی قرار داریم و می‌خواهیم انقلاب کنیم، در این صورت پایه‌های اصلی آن انقلاب، تخریب بنیان‌های حکومت طاغوتی است، ولی الآن ما در شرایطی هستیم که نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام حاکم، جا افتاده و مطرح در دنیای امروز است و دوست و دشمن هم فراوان دارد و دشمنان شناخته شده و درجه اولش نیز خیلی روشن است. وقتی گفته می‌شود باید انقلابی باشیم، صرف‌نظر از حوزه و روحانیت، اصولاً مردم ما هم باید انقلابی باشند؛ یعنی به ارزش این نظام حاکم و نیز به تلاش‌هایی که برای از میان بردن ارزش‌های این نظام به‌کار گرفته می‌شود توجه نمایند و در برابر این تلاش‌ها عکس‌العمل نشان دهند. برای تلاش‌هایی که در برابر حاکمیت نظام انجام می‌گیرد، مانع ایجاد کنند، به‌خصوص اگر سراغ حوزه برویم که حوزه نقش بیشتری در اصل انقلاب داشته و اصلاً پایه اصلی انقلاب از حوزه علمیه بوده است. محور انقلاب، یعنی حضرت امام از حوزه بودند در حقیقت کار در حوزه شروع شد و از بدو شروع انقلاب که موضوع کاپیتولاسیون و مسئله انجمن‌های ایالتی و ولایتی و مقابله امام با آن‌ها پیش‌ آمد، حوزه علمیه، نخبگان و عموم مردم آهسته‌آهسته به امام پیوستند و انقلاب شکل گرفت و بحمدالله به پیروزی رسید و آن حکومت طاغوتی واژگون و حکومت اسلام حاکم شد. از آنجایی که روحانیت، بیشترین نقش را در اجرا و به ثمر رساندن انقلاب بر عهده داشته، لذا باید در نگهداری و حراست از انقلاب هم بیشترین نقش را داشته باشد...

خطرناک و خلاف انقلابی بودن است

حوزه باید انقلابی بماند، یعنی باید در برابر حرکتهایی که در داخل کشور بهوسیله حکومت، بهوسیله افراد غیرحاکم و متنفذ و بهوسیله گروهها و شخصیتها دارد انجام میگیرد، حساسیت نشان دهند.

□ با توجه به اهمیت بحث انقلاب اسلامی و اصول بنیادین آن، نقش حوزه در این انقلاب و شاخصههای حوزه انقلابی را تبیین فرمایید.

باید دید انقلاب در برابر چه مسئلهای و چه جریانی میخواهد قرار بگیرد تا کیفیت انقلاب و دگرگون کردن در برابر آن، بتواند خودش را نشان دهد. یک وقتی ما در برابر نظام طاغوتی قرار داریم و میخواهیم انقلاب کنیم، در این صورت پایههای اصلی آن انقلاب، تخریب بنیانهای حکومت طاغوتی است، ولی الآن ما در شرایطی هستیم که نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام حاکم، جا افتاده و مطرح در دنیای امروز است و دوست و دشمن هم فراوان دارد و دشمنان شناخته شده و درجه اولش نیز خیلی روشن است. وقتی گفته میشود باید انقلابی باشیم، صرفنظر از حوزه و روحانیت، اصولاً مردم ما هم باید انقلابی باشند؛ یعنی به ارزش این نظام حاکم و نیز به تلاشهایی که برای از میان بردن ارزشهای این نظام بهکار گرفته میشود توجه نمایند و در برابر این تلاشها عکسالعمل نشان دهند. برای تلاشهایی که در برابر حاکمیت نظام انجام میگیرد، مانع ایجاد کنند، بهخصوص اگر سراغ حوزه برویم که حوزه نقش بیشتری در اصل انقلاب داشته و اصلاً پایه اصلی انقلاب از حوزه علمیه بوده است. محور انقلاب، یعنی حضرت امام از حوزه بودند در حقیقت کار در حوزه شروع شد و از بدو شروع انقلاب که موضوع کاپیتولاسیون و مسئله انجمنهای ایالتی و ولایتی و مقابله امام با آنها پیش آمد، حوزه علمیه، نخبگان و عموم مردم آهستهآهسته به امام پیوستند و انقلاب شکل گرفت و بحمدالله به پیروزی رسید و آن حکومت طاغوتی واژگون و حکومت اسلام حاکم شد. از آنجایی که روحانیت، بیشترین نقش را در اجرا و به ثمر رساندن انقلاب بر عهده داشته، لذا باید در نگهداری و حراست از انقلاب هم بیشترین نقش را داشته باشد.

□ میزان توجه به این موضوع مهم را در حوزه چگونه ارزیابی میفرمایید؟

من بیشتر امیدم به نسل جوان حوزه است و نسل جوان کم و بیش توجه دارند. در ملاقات و دیدارهایی که گاهی با برخی از تشکلهای کوچک و بزرگ دارم، میبینم که در نسل جوان این تفکر در حال نفوذ و توسعه و پیشرفت است. در جواب سؤال شما میگویم که بر عهده نسل جوان حوزه است تا در برابر تلاشهایی که ضد رهبری و ضد نظام و اسلام و انقلاب انجام میگیرد، موضعگیری داشته باشند و عکسالعمل نشان دهند. با سکوت، بیتفاوتی، مصالحه و مسامحه آهستهآهسته انقلاب به فراموشی سپرده میشود.

□ تعریف شما از انقلابی بودن و موضعگیری در مسایل مختلف چیست؟ لطفاً با ذکر مصادیق بفرمایید.

حوزه باید انقلابی باشد، به این معناست که اثرگذاران حوزه چه مراجع و چه مدرسین سطوح عالی و چه نخبگان و انجمنها و همینطور نسل جوان حوزه باید در برابر اوضاع و احوالی که در دنیا میگذرد حساس باشند و دنیای امروز را بشناسند. دنیا دنیایی است که یک حادثهای آن طرفش رخ میدهد، ظرف چند ثانیه عکسالعملش در این طرف دنیا، منعکس میشود و روی زندگی و اقتصاد مردم اثر میگذارد. در یکچنین دنیایی ما چقدر باید آدمهای بیتفاوتی باشیم که بگوییم نظام به ما ارتباط ندارد! به نظر من این روحیه تسامح و تساهل برای حوزه علمیه خطرناک است. الحمدلله مقام معظم رهبری در این موارد موعظه و نصیحت میکنند و در لابهلای صحبتهای ایشان خطر بیتفاوتی به نظام یادآوری شده است. مقام معظم رهبری تصریح کردند که این بیتفاوتی برای حوزه علمیه خطرناک است، حوزه باید انقلابی بماند. در مقابل، دشمن هم خیلی روشن است که از جهات عدیدهای تلاش میکند.

پس انقلابی بودن، یعنی حساس بودن در برابر اوضاع و احوال؛ نه داد و فریاد کردن، سر و صدا کردن، راهپیمایی و تظاهرات انجام دادن، خراب کردن و زدن و بستن! اینها معنای انقلابی بودن نیست. امروز رعایت قانون، کار انقلابی است؛ حساسیت در برابر قانونگریزی و تخلف از قانون، کار انقلابی است. معنای انقلابی بودن، توجه داشتن به رهنمودهای مقام معظم رهبری است؛ و الا اگر قرار باشد با سر و صدا و داد و فریاد کردن از انقلاب دفاع کنیم، معنایش این است که اساس انقلاب را به خطر انداختهایم تا دشمن بهتر و بیشتر بتواند از این موقعیت سوء استفاده کند.

□ نگاه حوزه انقلابی به سیر تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در جامعه چگونه باید باشد و ارتباط حوزه با مردم و توجه به امور جامعه، چه تأثیری در هدایت جریانهای اجتماعی به سمت اهداف نظام اسلامی دارد؟

پایهگذار این انقلاب، حضرت امام، مهمترین کاری که انجام دادند، این بود که گفتند: در اسلام سیاست همراه دیانت است و دیانت بیسیاست، دیانت نیست. تقدسمآبی به معنای اینکه ما کاری به کار مسایل سیاسی اجتماعی نداشته باشیم، فقط نمازمان را بخوانیم، روزه بگیریم، حج برویم، زیارت و دعا و ورد داشته باشیم، ولی مسایل اجتماعی به ما هیچ ارتباطی نداشته باشد، ایشان این را مردود عنوان کردند و به مردم گفتند که یک پایه اسلام، سیاست و پایه دیگرش دیانت و دینداری است و تصریح کردند که قسمت عمده فقه ما مسایل اجتماعی و سیاسی است. امام خمینی گفتند: دیانت و سیاست، مثل هم و همراه هم هستند، جدای از هم نیستند؛ چنانچه سیاست بیدیانت هم خطرناک است، یعنی اگر کسانی بخواهند به مسایل سیاسی و اجتماعی ورود بکنند، ولی کاری به ولایت و ولیّامر و کاری به مرکز دیانت، یعنی فقیه جامعالشرایط نداشته باشند و فقط بخواهند سیاست را اداره کنند، این سیاست هم خطرناک است.

□ با توجه به ضرورت وحدت امت اسلامی و با توجه به ظهور گروههای خشن در میان مسلمانان، مثل تکفیریها و نیز شعار جدایی دین از سیاست از سوی سکولارها، حوزه انقلابی جهت تبیین مبانی انقلاب و نظام اسلامی در عرصه بینالملل و جهان اسلام چگونه باید عمل کند؟

امروز بیشاز هر زمان دیگر حفظ وحدت امت اسلامی ضرورت دارد، چراکه دشمن متوجه قدرت اسلام شده و لذا قصد ریشهکنی آنرا کرده و علیه اساس اسلام تلاش میکند. اینکه وهابیت، داعش، صهونیستها را ایجاد و تقویت کردند با چه هدفی بوده است؟ اینکه میبینید مرکز عالم اسلام، یعنی مکه معظمه که از مقدسترین نقاط دنیای ماست، در دست یک حکومتی است که نوکر آمریکا و حامی اسرائیل میشود و او را حمایت میکند، بهخاطر این است که بتوانند علیه اسلام و تشیع و علیه دین ما کار کنند. بنابراین به نظر من امروز وحدت امت اسلام یک ضرورت است. فارغ از موارد اختلافی تشیع و تسنن که در داخل کشور وجود دارد، سالها و قرنها پیروان این دو مذهب در کنار هم بهطور مسالمتآمیز باهم زندگی میکنند و اختلافات مذهبی آنها، مانع از این اتحاد دینی نیست. در مورد اختلافات مذهبی باید علمای آنها در این موارد باهم صحبت کنند، افراد عامی را نباید به جان همدیگر انداخت.

□ حوزه علمیه در برابر جریانهای مخالف حوزه انقلابی چه وظیفهای دارد؟

برخی اوقات سکوت گویاتر از حرف زدن است؛ مراجع عظام، اساتید سطوح عالی و خارج در مناسبتها باید حوزه را متوجه کنند و مسایل را یادآور شوند. تسامح و تساهل در برابر منکرات و ضعفها خطرناک و خلاف انقلابی بودن است. تبیین حقایق و توضیح مسایل، وظیفه همه است. مسئولان اجرایی را باید هدایت و خلافها را گوشزد نمود.

ویژهنامه اجلاسیه دهم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

 

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام