*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مسیر تحول 


مسیرتحول شماره خبر: ٣٢٣٤٨٢ ١١:٢٤ - 1392/04/19   مهم‌ترين فعاليت‌هاي پژوهشي حوزه‌هاي علميه در يک نگاه ارسال به دوست نسخه چاپي


مهم‌ترين فعاليت‌هاي پژوهشي حوزه‌هاي علميه در يک نگاه

فعاليت‌ها در عرصه پژوهش و توسعه علوم


در اين بخش چندين کار مهم در دست انجام است که مي‌توان به مواردي چون انجام مطالعات سياست‌گذاري پژوهش، طراحي و اجراي طرح نقشه جامع علمي حوزه، طراحي و تدوين طرح «عوامل و موانع توسعه علوم در حوزه‌هاي علميه و نيز «تدوين مقالات با رويکرد بررسي تاريخ علم در دوره باستان» اشاره کرد. هم‌اکنون تدوين مقاله‌اي با عنوان «چيستي، چرايي و چگونگي ارزيابي پژوهش» از سوي معاونت پژوهش حوزه‌هاي علميه در حال اجراست. ارزيابي مديريت آثار و پژوهش‌هاي قرآني حوزه‌هاي علميه و نيز تدوين اصطلاح‌نامه ارزيابي پژوهش در ...

در اين بخش چندين کار مهم در دست انجام است که ميتوان به مواردي چون انجام مطالعات سياستگذاري پژوهش، طراحي و اجراي طرح نقشه جامع علمي حوزه، طراحي و تدوين طرح «عوامل و موانع توسعه علوم در حوزههاي علميه و نيز «تدوين مقالات با رويکرد بررسي تاريخ علم در دوره باستان» اشاره کرد.

هماکنون تدوين مقالهاي با عنوان «چيستي، چرايي و چگونگي ارزيابي پژوهش» از سوي معاونت پژوهش حوزههاي علميه در حال اجراست. ارزيابي مديريت آثار و پژوهشهاي قرآني حوزههاي علميه و نيز تدوين اصطلاحنامه ارزيابي پژوهش در سه بعد «علمي، اجرايي و مديريتي» در مرحله اجرا ميباشد.

 نيازسنجي پژوهشي؛ ضرورتي هميشگي

در همين راستا، برگزاري کارگاه آموزشي نيازسنجي پژوهش با رويکرد تبيين مباني، مدلها و مدل مناسب حوزه علميه، برگزاري کارگاه آموزشي آيندهپژوهي با رويکرد نيازسنجي پژوهشي، تأليف کتاب راهنماي نيازسنجي پژوهشي ويژه حوزههاي علميه، تدوين طرح «سامانه اولويتهاي پژوهش ديني»، راهاندازي و بهروزرساني سايت نيازسنجي با هدف فرهنگسازي و اطلاعرساني نيازسنجي پژوهشي در حوزههاي علميه، اجراي پروژه نيازسنجي تکاليف پژوهشي طلاب سطح با رويکرد مدلسازي در دو دانش فقه و اصول فقه، اجراي پروژه نيازسنجي پژوهشي در رشتههاي مختلف علوم اسلامي از جمله کارهاست.

 استانداردسازي پژوهش‌هاي حوزوي

استانداردسازي پژوهش در حوزه علميه از ديگر مأموريتها و رسالتهاي معاونت پژوهش است. در اين راستا نيز اقداماتي چون تدوين طرح پيشنويس سند و مصاديق پژوهش، طراحي و تدوين فرآيند اجرايي و علمي استانداردسازي و تدوين مقاله «چيستي و پيشينه استانداردسازي» صورت گرفته، ضمن آنکه دو برنامه ديگر شامل طراحي و تدوين طرح نظام جامع پژوهش حوزههاي علميه و نيز تدوين روش استنباط فقهي حضرت آيةاللهالعظمي بروجردي قدسسره در دست اقدام و اجراست.

همچنين، اجراي پروژه نمايهسازي منابع تخصصي کتابخانه تخصصي پژوهشي و پيراپژوهشي اين معاونت که در فاز نخست، بانک واژگان آن آماده شده، از اقدامات اين معاونت در راستاي استانداردسازي پژوهشهاي حوزه است. همچنين اجراي پروژه مأخذشناسي پژوهشي در سه بخش فارسي، عربي و لاتين، چکيدهنويسي منابع پژوهشي و آمادهسازي آن براي انتشار از جمله خدمات در اين رابطه است که البته طراحي و اجراي طرح «تدوين فرهنگ واژگان پژوهش» نيز در شرف انجام ميباشد.

 راه‌اندازي انجمن‌هاي علمي حوزه

تأسيس و راهاندازي انجمنهاي علمي و حمايت از فعاليتهاي علمي حوزه، و راهاندازي دبيرخانه انجمنهاي علمي به منظور ارائه خدمات و پيگيري امور انجمنها، از اهم اقدامات معاونت پژوهش حوزههاي علميه است. تاکنون 16 انجمن علمي با دريافت مجوز از کميسيون انجمنهاي علمي حوزه، در حال فعاليتهاي علمي- پژوهشي هستند که اين انجمنها شامل انجمنهاي «اديان و مذاهب، تاريخپژوهي، تعليم و تربيت اسلامي، روانشناسي، قرآنپژوهي، قلم حوزه، مديريت اسلامي، مطالعات سياسي، معرفتشناسي، کلام اسلامي، اصول فقه، فقه و حقوق اسلامي، مديريت اسلامي، مطالعات اجتماعي و حديث» ميباشند.

 فعاليت‌هاي انجمن‌هاي علمي و دبيرخانه

پيگيري و انعقاد تفاهمنامه با مراکز علمي- تحقيقاتي کشور، گسترش ارتباطات و همکاريهاي علمي با نهادهاي علمي، اجرايي و قانونگذاري و ارائه خدمات کارشناسي به آنان مانند مشارکت در برگزاري کنفرانس الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت، کارگاه اخلاق و تربيت با گرايش اصول روانشناسي در تهران، همايش نيمقرن حضور جامعه مدرسين، برگزاري نشستهاي علمي با موضوعات متعدد و نيز اجراي برنامهها و طرح‌‌هاي پژوهشي متعدد، از جمله اقدامات صورت گرفته در اين بخش بودند.

 همايش کتاب سال حوزه؛ گامي به سوي تعالي پژوهشي

بهمنظور شناسايي، معرفي و حمايت از کتب و نويسندگان برتر حوزوي و ارتقاي سطح پژوهشهاي ديني، همايش کتاب سال حوزه بهصورت سالانه برگزار ميگردد، تاکنون 13دوره همايش کتاب سال حوزه برگزار شده است.

همچنين در کنار برگزاري همايشهاي سالانه کتاب، فعاليتهاي ديگري چون برگزاري نشستهاي نقد کتاب حوزه به منظور فرهنگسازي و دستيابي به سطح کتاب معيار، انتشار نشريات و ويژهنامههاي اطلاعرساني به مناسبت همايشهاي مختلف، تلاش براي بينالملليشدن اين همايش، ورود پاياننامههاي علمي سطح 4 حوزه به عرصه داوري و تجليل از آثار علمي حوزويان، انتخاب و معرفي ناشر، کتابخانه و شخصيت علمي برگزيده بر اساس معيارهاي مصوب و... در دبيرخانه کتاب سال حوزه در حال انجام است.

 شناسايي 2500 پژوهشگر حوزوي

در همين رابطه تاکنون2500 پژوهشگر حوزوي، توسط معاونت پژوهش شناسايي و رتبهبندي شدهاند. راهاندازي بانک دانشوران حوزوي، ارائه خدمات به پژوهشگران از جمله صدور گواهينامه و معرفي جهت دريافت تسهيلات مربوطه در سازمانها و نهادهاي مختلف، اطلاعرساني به پژوهشگران، تدوين اساسنامه صندوق حمايت از پژوهشگران حوزوي و تصويب در شوراي عالي حوزههاي علميه، حمايت و پشتيباني از پاياننامههاي ممتاز حوزويان و برگزاري کارگاهها و دورههاي کارورزي پژوهشي بهمنظور ارتقاي مهارتها و توانمنديهاي پژوهشگران حوزوي، از جمله اقدامات معاونت پژوهش حوزههاي علميه در راستاي شناسايي و حمايت از پژوهشگران حوزوي بوده است.

 حمايت از کرسي‌هاي آزادانديشي

برگزاري سلسله نشستهاي آزادانديشي و توليد علم با همکاري ساير مراکز از جمله انجمنهاي علمي حوزه در موضوعات تخصصي علوم اسلامي و انساني، ايجاد بانک اطلاعات جامع آثار توليدي در عرصه توليد دانش و نظريهپردازي، شناسايي، ساماندهي و برنامهريزي محصولات پژوهشي، گردآوري و ارزيابي 100 عنوان پاياننامه علمي سطح سه و چهار حوزوي، اجراي طرح روششناسي دروس خارج علماي معاصر و سلف، حمايت از نشستهاي علمي و کرسيهاي نظريهپردازي، تدوين آييننامه حمايت از نشستهاي علمي حوزوي.

حمايت از نشريات برتر و راهيافته به پايگاههاي استنادي علوم جهان اسلام، ساماندهي و حمايت از نشريات مدارس علميه کشور، تأسيس و راهاندازي خانه نشريات حوزه، تأسيس و راهاندازي خانه کتاب حوزوي، برگزاري کارگاههاي پاياننامهنويسي براي طلاب سطوح سه و چهار حوزههاي علميه و تدوين آييننامه حمايت از آثار مکتوب حوزويان از فعاليتهاي معاونت پژوهش حوزههاي علميه در راستاي برگزاري و حمايت از کرسيهاي آزاد انديشي بوده است.

 جشنواره علامه حلي(ره)

اين جشنواره، به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در ميان طلاب جوان حوزههاي علميه در چهار سطح (پايه اول تا سوم، پايه چهارم تا ششم، پايه هفتم تا هشتم و پايه نهم تا دهم) بهصورت سالانه برگزار ميشود. آثار مکتوب طلاب جوان در قالبهاي مقاله، کتاب و پاياننامه در سطوح چهارگانه فوق مورد بررسي قرار گرفته و حمايتهاي متناسب از آنها صورت ميگيرد.

 انتشار مجلات پژوهشي

مجلات رهنامه پژوهش، خشت اول، راه دانش و خبرنامه مبتدا، از جمله اين نشريات هستند. مجلات علمي واحدهاي آموزشي نيز، با مجوز انتشار از معاونت پژوهش استانها به مديرمسئولي مدير واحد آموزشي، سردبيري معاون پژوهش آن واحد آموزشي و هيأت تحريريهاي مرکب از طلاب آن واحد، در راستاي ترويج فرهنگ پژوهش و با هدف انتشار مقالات برتر طلاب آن مدرسه منتشر ميشود. همچنين برنامهريزي، ساماندهي، نظارت و ارزيابي و هدايت امور مجلات علمي واحدهاي آموزشي و ساير امور، از طريق دبيرخانهاي با عنوان «خانه مجلات علمي واحدهاي آموزشي» پيگيري ميشود.

 اجراي طرح استانداردسازي کتابخانه‌هاي حوزوي

هماکنون نظام جامع و استانداردسازي کتابخانههاي حوزوي در حال اجراست. در همين راستا تدوين دستورالعمل مديريت کتابخانهها و آييننامه تأمين منابع کتابخانهاي، جمعآوري اطلاعات کتابخانههاي حوزه‌‌هاي علميه سراسر کشور و تشکيل بانک اطلاعات جامع، راهاندازي پايگاه ساماندهي و يکپارچهسازي کتابخانههاي حوزههاي علميه، حمايت و پشتيباني از آثار نويسندگان و مولفان حوزوي، تأسيس و راهاندازي کتابخانههاي تخصصي در برخي استانهاي کشور از جمله خوزستان، فارس و آذربايجان شرقي در اين معاونت در حال انجام ميباشد.

 برنامه‌ريزي و نظارت

برنامهريزي و نظارت از جمله اهداف و مأموريتهاي اصلي معاونت پژوهش حوزههاي علميه عنوان شده است. بر اين اساس تدوين و ابلاغ آييننامه اجرايي نظارت و ارزيابي فعاليتهاي پژوهشي استانها، طراحي شاخصهاي ارزيابي عملکرد نظام پژوهش حوزههاي علميه، نظارت و ارزيابي عملکرد معاونتهاي پژوهش مديريتهاي استاني و برگزاري دورههاي دانشافزايي مديران و کارشناسان معاونت پژوهش، بخشي از فعاليتها در اين عرصه بود.

 راه‌اندازي « مجله‌ پژوهش حوزه» مجله‌اي براي نيازهاي پژوهشي

نشريه پژوهشي اطلاعرساني « مجله پژوهش حوزه» با هدف توليد و انتشار مقالات و آثار پژوهشگران و صاحبنظران حوزوي به مدير مسئولي معاون پژوهش حوزههاي علميه و سردبيري يکي از فرهيختگان حوزوي تأسيس و راهاندازي شد که تاکنون 36 شماره از آن چاپ و منتشر شدهاست.

از حيث محتـــوا، نشريــه داراي موضــوعات متنــوعي همچــون تــرجمه متــون ديني، علــوم کتــابداري، انجمــنهاي علمي و... ميبــاشد که متناسب با نيازهاي جديد در محيــطهاي حوزوي و با تصــويب هيئت تحــريريه آن، آثار و مقــالات نويسندگان حوزوي پس از ارزيابي، در آن به چاپ ميرسد.

 اقدامات انجام شده در دو کتابخانه مهم حوزوي

خريد کتب خارجي از کشورهاي مصر، اردن، سوريه، لبنان و...، ساماندهي منابع و فهرستنويسي از کتب بخشهاي محققين، عمومي و مخزن اصلي، افتتاح سالن ويژه اماني، ارتقا و توسعه بانک جامع اطلاعات، توسعه و ارتقاي شبکه کابلي کتابخانه، ثبتنام اعضاي جديد و نيز تأسيس سالن مطبوعات ديجيتال از جمله فعاليتهاي اين معاونت در کتابخانه آيةاللهالعظمي حايري در فيضيه بود.

همچنيــن مجموعهســازي کتب و نشريات، ساماندهي منــابع در بخش نســخ خطي و چاپ سنگي، وارد کردن اطلاعــات كتــابشناختي بيش از دوهزار نسخه خطي كتابخانه، نصب و بهرهبــرداري از نــرمافزار سيستــم گــردش امانت بر روي شبكــه كتــابخانه، ثبــتنــام اعضــاي جــديد، ارائــه خدمات كتابداري به بيش از 5000 نفر عضو فعال در بخش برادران و خواهران با ظرفيت استفاده 400 نفر همزمان، فعاليتهاي صورت گرفته توسط معاونت پژوهشي در کتابخانه مسجد اعظم بود.

 ارتباطات و همکاري‌هاي علمي

ايــن معــاونت، فعاليــتهاي مهــم ديگــري چون دبيــري دبيرخــانه شــوراي اعطــاي مجــوزها، دبيــري ستــاد پيگيــري رهنمودهاي مقــام معظــم رهبري مدظلهالعالي مستقر در جــامعه مدرسيــن حــوزه علميه قم، دبيــري شاخه علــوم ارزشي و معــرفتي مميزي علــوم و نيز ريــاست کميسيون تخصصــي علوم انساني، معارف اسلامي و هنر را بر عهده دارد؛ ضمن آنکه با مراکز علمي پژوهشي و ساير دستگاههاي دولتي و خصوصي نيز ارتباطات و همکاريهاي علمي داشته است.


خروج
جمعه ٢٢ آذر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام