*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مسیر تحول 


مسیرتحول شماره خبر: ٣٢٣٤٨٣ ١١:٣٤ - 1392/04/19    ارسال به دوست نسخه چاپي


معـاونت تهذيـب در يک نـگـاه


حجةالاسلام والمسلمين حسين‌خاني به تشريح فعاليت‌هاي معاونت تهذيب حوزه‌هاي علميه سراسر کشور پرداخت.

حجةالاسلام والمسلمين حسينخاني به تشريح فعاليتهاي معاونت تهذيب حوزههاي علميه سراسر کشور پرداخت.

برگزار دوره ضيافت ملکوت

معاون تهذيب حوزههاي علميه در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاري حوزه، گفت: دوره ضيافت ملکوت جهت تربيت اخلاقي طلاب سراسر کشور در استانهاي زنجان و اصفهان برگزار شد که در اين دوره دهروزه، تعداد 500 طلبه شرکت کردند.

حجةالاسلام والمسلمين حسينخاني ارتقاي مهارتهاي اخلاقي، انس طلاب با مباحث اخلاقي و اساتيد اخلاقي، افزايش انگيزه طلاب براي فعاليتهاي اخلاقي و پيگيري مباحث اخلاقي طلاب را از اهداف برگزاري دوره ضيافت ملکوت برشمرد.

توليد نرم‌افزارهاي اخلاقي

وي همچنين از توليد نرمافزارهاي دروس اخلاق خبر داد و ابراز داشت: مباحث اخلاقي و تربيتي بزرگان و اساتيد اخلاق، جمعآوري و در قالب نرمافزارهاي اخلاقي ارائه شده است، اين اقدام با توجه به منويات مقام معظم رهبري در خصوص گردآوري و نشر دروس اخلاق بزرگان حوزه انجام شد.

معاون تهذيب حوزههاي علميه، نرمافزار تهذيب اخلاق (جمعآوري بيش از 800 جلسه درس اخلاق حضرت آيةالله مجتبي تهراني)، نرمافزارخوشههاي معرفت (دوهزارو500 قطعه از سفارشهاي اخلاقي از علماي بنام اخلاق)، نرمافزار رسم تقواپيشگان (شرح خطبه متقين و جلسات متعدد پرسش و پاسخ از آيةالله خوشوقت)، نرمافزار ضياء (مجموعه کتب اخلاقي آيةالله ضياءآبادي) و نرمافزار کيمياي وصال (سير مباحث اخلاقي آيةالله شجاعي) را از جمله نرمافزارهاي توليد شده در اين معاونت دانست.

برگزاري برنامه‌هاي تهذيبي

حجةالاسلام والمسلمين حسينخاني با اشاره به برگزاري برنامه قلههاي تهذيب، خاطرنشان کرد: شرح حال و زندگينامه 30 تن از علماي اخلاق و بزرگان حوزه با هدف آشنايي طلاب با سيره و شخصيت ايشان تدوين شده است.

وي در ادامه از آسيبشناسي و نيازسنجي مستمر تربيتي و اخلاقي طلاب و خانوادههاي ايشان خبر داد و گفت: اين برنامه از اسفندماه سال 91 بهمنظور شناخت، پيشگيري و رفع آسيبهاي اخلاقي و تربيتي موجود در ميان طلاب و خانوادههاي ايشان انجام شد.

همچنين برگزاري نشستهاي همانديشي و کارگاههاي آموزشي جهت مواجهه و پيشگيري معاونان تهذيب استانها با برخي از آسيبهاي شايع در مدارس علميه و تدوين طرح آسيبشناسي تربيتي و فرهنگي مجتمعهاي طلاب متأهل در ادامه اين طرح انجام شد.

راه‌اندازي رشته تخصصي مشاوره اسلامي

وي در ادامه با اشاره به تدوين متون درس اخلاق حوزه، تصريح کرد: متون درس اخلاق پايههاي يک تا شش با همکاري مرکز تدوين متون درسي حوزه تدوين ميشود.

وي همچنين از طراحي رشته تخصصي مشاوره اسلامي خبر داد و اظهار داشت: با توجه به تأکيد مقام معظم رهبري مبني بر تأسيس رشته تعليم و تربيت اسلامي، يک دوره آزمايشي کارشناسي ارشد مشاوره اسلامي براي 18 نفر از طلاب با همکاري پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار شد. معاون تهذيب حوزههاي علميه، طراحي و اجراي دورههاي کوتاهمدت تربيت مشاور، طراحي و اجراي کارگاه تخصصي اصول و فنون مشاوره و درمان، اعزام اساتيد و کارشناسان متخصص مشاوره به مدارس علميه سراسر کشور، توليد محصولات مشاورهاي اعم از لوح فشرده و بروشور و پاسخگويي غيرحضوري تلفني و اينترنتي به طلاب در امور مشاورهاي را از ديگر طرحهاي اين معاونت عنوان کرد.

طراحي و توليد محصولات تهذيبي

حجةالاسلام والمسلمين حسينخاني همچنين با اشاره به توليد محصولات تهذيبي، همچون نمايشگاه تهجد قنوت دل، مجموعه پوسترهاي نسيم رحمت، تقويم عبادي و... افزود: انواع برنامههاي تربيتي، اخلاقي و فرهنگي براي خانوادههاي حوزويان در قالب کلاسهاي آموزشي، کارگاه و دورههاي مهاتافزايي نيز طراحي و تدوين شده است که طرح کوثر، پيوند آسماني، انديشه، مفتاح، تجليل، تکريم، تحکيم، ترنم شکوفايي، مهتاب، گلبرگ، تربيت مربي قرآن و... در اين راستا ميباشد.

طراحي کتابخانه تخصصي خانواده

حجةالاسلام والمسلمين حسينخاني از راهاندازي بانک جامع اطلاعات امور خانواده خبر داد و تصريح کرد: بانکهاي مختلف برحسب نياز، شامل بانک اساتيد خانواده، بانک موضوعات و مسايل خانواده، بانک منابع و کتب، رساله و نشريات خانواده، بانک سايتها و مراکز فعال در عرصه خانواده، در اين معاونت طراحي و راهاندازي شده است.

وي ابراز داشت: کتابخانه تخصصي با بيش از دوهزار جلد کتاب در مباحث تخصصي خانواده و سايت خانواده موفق نيز با هدف کمک به برنامهريزي مطلوب و استفاده بهينه از ظرفيتها و جلوگيري از تصميمگيريهاي نسنجيده و غيرکارشناسي در عرصه حساس و پيچيده خانواده، طراحي و راهاندازي شده است.

معاون تهذيب حوزههاي علميه خاطرنشان کرد: تاکنون حدود 50 مرکز و 100 سايت مرتبط با مباحث خانواده و 100 استاد کارشناس در بانک جامع اساتيد، شناسايي و دستهبندي شده که، ضمن جلب همکاري آنان، با هماهنگي مراکز مديريت استاني، جهت اجراي برنامههاي اخلاقي و تهذيبي به مدارس سراسر کشور اعزام ميشوند. همچنين شوراي تخصصي خانواده با هدف بررسي طرحها و موضوعات مرتبط با خانواده تشکيل ميشود.

راه‌اندازي مرکز تخصصي تهذيب

حجةالاسلام والمسلمين حسينخاني بر ضرورت طراحي و تدوين نظام جامع تربيتي و تهذيب حوزههاي علميه تأکيد و عنوان کرد: به دليل در حاشيه بودن مسئله تربيت اخلاقي و معنوي طلاب و نگاه غيرنظاممند و فردي به اين عرصه، طرح حاضر ميکوشد با رويکردي نظاممند و با استفاده از تجارب مفيد گذشتگان و يافتههاي جديد در عرصه تعليم و تربيت، به اين وضع، ساماني دوباره بخشد و با تدوين نظام جامع اخلاقي و تربيتي، به مطالبه اصلي و جدي مقام معظم رهبري در رابطه با نظام رفتاري حوزه جامه عمل بپوشاند.

وي با بيان اينکه اين طرح تاکنون بيش از 20 درصد پيشرفت داشته است، گفت: اصلاح و بهبود وضعيت اخلاقي و تربيتي طلاب حوزههاي علميه، ايجاد وحدت رويه در روشهاي تربيتي مديران، مربيان، مشاوران و اساتيد حوزههاي علميه از نتايج مورد انتظار اجراي اين طرح خواهد بود.

معاون تهذيب حوزههاي علميه، بر اهميت پاسخگويي به نيازهاي اخلاقي، تربيتي، خانوادگي و فرهنگي و سياسي طلاب تأکيد کرد و اظهار داشت: بر همين اساس، پيشنهاد راهاندازي مرکز تخصصي تهذيب براي تربيت مربي در رشتههاي تربيت اخلاقي، مشاوره اسلامي، مديريت فرهنگي، خانواده و قرآن و حديث ارائه شده که منتظر بررسي در شوراي عالي حوزههاي علميه است.

حجةالاسلام والمسلمين حسينخاني همچنين از تدوين آييننامههاي اخلاقي و تربيتي خبر داد و عنوان کرد: قوانين، مقررات، آييننامهها و دستورالعملهاي تربيتي و تهذيبي به منظور گسترش اخلاق و معنويت در حوزههاي علميه تدوين شده است تا رويکرد اخلاقي و ارزشهاي معنوي در مدارس علميه گسترش يافته و در امور اخلاقي و تربيتي مدارس علميه، وحدت رويه ايجاد شود.

راه‌اندازي سايت مديريت مطالعات تربيتي و فرهنگي

معاون تهذيب حوزههاي علميه همچنين از راهاندازي سايت مديريت مطالعات تربيتي و فرهنگي خبر داد و عنوان کرد: در اين سايت مشاوره علمي به طلاب در زمينه انتخاب موضوع براي پاياننامههاي حوزوي ارائه و نيازهاي علمي و پژوهشي معاونت تهذيب از طريق جلب همکاري و مشارکت طلاب، با انتخاب موضوعات تربيتي و تهذيبي اولويتدار تأمين ميشود.

اجراي طرح اصلاح وضعيت نظام پرداخت شهريه طلاب

اصلاح نظام پرداخت شهريه:

حجةالاسلام والمسلمين حسينخاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به طرح اصلاح وضعيت نظام پرداخت شهريه طلاب، گفت: اين طرح درصدد است تا شهريه پرداختي به طلاب را از حالت مستمري مادامالعمري به کمکهزينه تحصيلي تغيير داده و منابع مالي موجود در اين زمينه را به بهترين شکل ممکن مديريت کند.

وي، تفکيک و تمايز بين طلاب مستعد و غيرمستعد تقويت انگيزههاي تحصيلي و تربيتي طلاب و شکوفايي استعدادهاي آنان را از اهداف اجراي طرح اصلاح نظام پرداخت شهريه دانست.

آشنايي 5 هزار طلبه با شخصيت و آثار شهيد مطهري(ره)

معاون تهذيب حوزههاي علميه همچنين با اشاره به برگزاري طرح مطالعاتي آثار شهيد مطهري رحمةاللهعليه، از راهاندازي 110 دفتر در 110 مدرسه علميه با 4 هزار نفر عضو در اين راستا خبر داد و افزود: سير مطالعاتي آثار شهيد مطهري و برنامهريزي جهت مطالعه اين آثار توسط طلاب در مدت 6 سال بهصورت اختياري در کنار دروس حوزوي تنظيم شده است.

وي، آشنايي بيش از 5هزار نفر با شخصيت و آثار شهيد مطهري(ره) و تسلط کامل 25 نفر از فارغالتحصيلان بر آثار استاد مطهري را از نتايج برگزاري اين طرح دانست.

برگزاري دورههاي بصيرتافزايي سياسي اجتماعي

معاون تهذيب حوزههاي علميه سراسر کشور، در ادامه بر ضرورت بصيرتافزايي سياسي اجتماعي طلاب تأکيد کرد و گفت: اخبار و تحليل سياسي، روزانه تهيه و براي مديران و معاونان تهذيب ارسال ميشود، همچنين جلسات پرسش و پاسخ با مسئولين نظام، تهيه بروشورهايي با محتويات فرمايشات مقام معظم رهبري در مناسبتهاي مختلف و برگزاري دورههاي بصيرتافزايي نيز در دستور کار است.

برگزاري جلسات نقد فيلم

وي، به برگزاري جلسات نقد فيلم هم اشاره و عنوان کرد: تاکنون فيلمهاي ملک سليمان، طلا و مس، روز دهم و قلادههاي طلا با حضور بيش از 5 هزار طلبه مورد نقد و برررسي قرار گرفته است.

معاون تهذيب حوزههاي علميه در ادامه، طراحي و اجراي کرسيهاي آزادانديشي را از ديگر فعاليتهاي معاونت تهذيب حوزههاي علميه برشمرد و گفت: تاکنون سه کرسي آزادانديشي با موضوع «حوزه و انتخابات»، «وحدت شيعه و سني» و «حکومت حوزوي، حوزه حکومتي» برگزار شده است.

حجةالاسلام والمسلمين حسينخاني در همين راستا ادامه داد: هر چند در اين سه دوره تنها تعدادي از طلاب سخنراني کردند، اما خروجي اصلي اين برنامه، جرأت طلاب و فضلا در ارائه آزادانه ديدگاههاي خود و تحمل آن از سوي مسئولان و مخاطبان بود، بهگونهاي که در دور دوم، بيش از 100 نفر خلاصه مقاله براي سخنراني فرستادند که نسبت به برنامه قبل، رشد قابل توجهي داشت.

وي با اشاره به طراحي و اجراي جلسات همانديشي و دانشافزايي فرهنگي، تصريح کرد: تاکنون هشت دوره و کارگاههاي دانشافزايي مديران، مسئولان فرهنگي و معاونان تهذيبي مدارس علميه سراسر کشور با حضور 200 نفر از مسئولان فرهنگي مدارس علميه سراسر کشور برگزار شده است. معاون تهذيب حوزههاي علميه، بالابردن توان مديريت فرهنگي مديران، مسئولان فرهنگي و معاونان تهذيب مدارس علميه سراسر کشور را از اهداف برگزاري اين دورهها عنوان کرد.

وي در پايان، برگزاري مسابقه کتابخواني از متون متقن و معتبر را از برنامههاي معاونت تهذيب حوزههاي علميه عنوان کرد و گفت: تاکنون مسابقات کتابخواني از خطبه غدير، خطبه فدکيه، جامعه کبيره و آيات اخلاقي، با هدف ارتقاي سطح آگاهي طلاب و آشنايي آنان با موضوعات و مبتلابه و ترويج سنت کتابخواني برگزار شده است.


خروج
جمعه ٢٢ آذر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام