*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مسیر تحول 


مسیرتحول شماره خبر: ٣٢٣٤٨٨ ١٢:٢١ - 1392/04/19   حجة‌الاسلام والمسلمين آبادي‌پي ارسال به دوست نسخه چاپي


حجة‌الاسلام والمسلمين آبادي‌پي

بهينه‌سازي و ساماندهي اداري مالي حوزه‌هاي علميه


سرپرست معاونت اداري مالي حوزه‌هاي علميه، برنامه‌ها و فعاليت‌هاي اين معاونت را تشريح کرد. حجة‌الاسلام والمسلمين آبادي‌پيشه در گفت‌وگو با خبرگزاري حوزه، با اشاره به ضرورت تشکيل معاونت اداري مالي در يک نهاد مستقل، گفت: معاونت اداري مالي نقش پشتيباني يک مجموعه را دارد که آن مجموعه را از لحاظ نيروي انساني، فضاي کار، فراهم‌سازي امکانات و تجهيزات، حمايت مي‌کند.

سرپرست معاونت اداري مالي حوزههاي علميه، برنامهها و فعاليتهاي اين معاونت را تشريح کرد.

حجةالاسلام والمسلمين آباديپيشه در گفتوگو با خبرگزاري حوزه، با اشاره به ضرورت تشکيل معاونت اداري مالي در يک نهاد مستقل، گفت: معاونت اداري مالي نقش پشتيباني يک مجموعه را دارد که آن مجموعه را از لحاظ نيروي انساني، فضاي کار، فراهمسازي امکانات و تجهيزات، حمايت ميکند.

وي افزود: معاونت اداري مالي حوزههاي علميه از آغاز تأسيس مرکز مديريت حوزههاي علميه، در زمينههاي مختلف از جمله تجهيز و ساختوساز مدارس علميه و فضاهاي آموزشي خدمات ارزندهاي ارائه داده و  در ساختار جديد مصوب شوراي عالي حوزه هم، اين معاونت جزو شاکله اصلي مرکز مديريت حوزههاي علميه ديده شده است. سرپرست معاونت اداري مالي حوزههاي علميه، با اشاره به اقدامات اين معاونت در راستاي بهينهسازي و روانسازي سيستم اداري مرکز مديريت و واحدهاي تابعه گفت: در زمينه کارهاي مربوط به کارکنان و همچنين در رابطه با حوزههاي علميه استانها، اقدامات خوبي انجام شده است؛ چراکه کار اجرايي 30 استان در مباحث اداري مالي- بجز استان قم- به صورت متمرکز در ستاد انجام ميشد، ولي ما اين را دنبال کرديم که همه امور در خود استانها انجام بگيرد. لذا با عنايتي که آيةالله حسيني بوشهري مدير حوزههاي علميه داشتند، واگذاري امور اجرايي به خود استانها صورت گرفت، سيستمهاي اطلاعرساني با همکاري دفتر فناوري اطلاعات مرکز مديريت بهروز رساني شد و امروز مباحث مالي در خود استانها انجام ميشود و ما به صورت آنلاين و از طريق نرمافزار «نوسا» به همه مباحث و حساب و کتابها دسترسي داريم و90درصد از رفتوآمدها کاهش يافته است.

در خصوص مراجعه پرسنل براي امور اداري خود در حوزه علميه استان قم و ستاد مرکزي نيز سامانهاي راهاندازي کرديم که همکاران به راحتي ميتوانند بهصورت آنلاين حضور و غياب خود را کنترل کنند، فيشهاي حقوقي خود  را دريافت نمايند و يا مرخصيهاي خود را کنترل کنند.

*راه‌اندازي طرح پرسنل طلبه

وي با اشاره به فعاليتها و برنامههاي معاونت اداري مالي در زمينه توانمندسازي نيروي انساني در مرکز مديريت حوزه، در راستاي خدمت مطلوب به طلاب اظهار داشت: يکي از ادارات اداره کل منابع انساني، اداره آموزش است که در اين رابطه، از سال گذشته علاوه بر آموزشهاي کاربردي که مخصوص تشکيلات بود؛ ارتقاي پرسنل مدنظر قرار گرفت و در اولين گام، «پرسنل طلبه» با همکاري معاونت آموزش حوزههاي علميه شکل گرفت و طلابي که همکار ما بودند و به خاطر مشغله کاري موفق به ارتقاي علمي خود نشده بودند، زمينه فراهم گرديد و 1000نفر از آنها در اين طرح شرکت کردند و بسياري از آنها در اين امتحانات موفق شدند. سرپرست معاونت اداري مالي حوزههاي علميه بيان داشت: در خصوص آموزشهاي ضمن خدمت نيز دورههايي در سال گذشته از قبيل آشنايي با قوانين خدمات کشوري، ارتباطات سازماني، آيين نگارش و مکاتبات اداري، انگيزش در کار و فنون سنجش و ارزشيابي عملکرد براي کارمندان هم برگزار شد.

وي افزود: براي کارمنداني که طلبه نيستند، با رايزنيهايي که با دانشگاههاي علمي کاربردي انجام شد، اين زمينه فراهم گرديد که بسياري از کارمندان مرکز براي ارتقاي علمي خود بتوانند در دانشگاههاي علميکاربردي ثبتنام کرده و ادامه تحصيل دهند.

حجةالاسلام والمسلمين آباديپيشه با اشاره به فعاليتهاي ادارهکل فني و عمراني بهويژه در عرصه ساخت، بازسازي، تجهيز و نگهداري مدارس علميه و واحدهاي آموزشي، بيان داشت: يکي از کارهايي که ضرورت حوزه بوده و هست، تهيه فضاهاي آموزشي است؛ زيرا يکي از موانعي که باعث ميشود ما نتوانيم طلبه به اندازه نياز جامعه پذيرش کنيم، کمبود فضاي آموزشي است. در اين رابطه فعاليتهاي زيادي در زمينه مطالعات، نيازسنجي، اولويتبندي پروژههاي عمراني، اخذ مجوز ساختوساز، تأييده حقوقي، بهينهنمودن پروژههاي عمراني و... انجام گرفته است؛ ما مواردي داشتيم که متوليان امور براي ساخت و ساز کارهايي انجام داده و بعداً از نظر فني به مشکل خورده بودند و يا در رابطه با ساخت و ساز استاندارد مشکلاتي داشتند که اداره فني و عمران مرکز توانسته در اين زمينه اقدامات خوبي را انجام دهد و اين مشکلات را برطرف نمايد.

وي با بيان اينکه مدارس علميه بر اساس نقشه واحدي طراحي و ساخته ميشوند، به مشکلات ساخت و ساز مدارس علميه اشاره کرد و گفت: يکي از مشکلاتي که در امر ساخت و ساز در استانها وجود داشت، مسئله بومي آن مناطق بود که مهندسين، آشنا به آن مناطق نبودند و با عنايتي که مدير حوزههاي علميه براي رفع اين موانع داشت، طرح «مهندسين مقيم» اجرا شد که در حال حاضر 29نفر از مهندسين ما در استانها بر مسايل نظارت دارند و ساخت و سازها طبق خواسته حوزه و سازگار با فضاهاي بومي منطقه و مطابق با استانداردهاي لازم انجام ميشود.

* نظارت بر 154پروژه

حجةالاسلام والمسلمين آباديپيشه به اجراي طرحهاي عمراني اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 35طرح عمراني با کاربري آموزشي، استادسرا و خوابگاهي بررسي شد و اکنون بر ساخت 154پروژه در سطح کشور نظارت داريم.

وي ادامه داد: پروژه عظيم مدرسه و مسجد ملاصادق در قم در پنج طبقه و با زيربناي 12هزارو 168مترمربع 80درصد پيشرفت فيزيکي داشته و همچنين عمليات ساخت حوزه علميه آلياسين شهر گرکان در استان مرکزي با زيربناي 1200مترمربع سال گذشته آغاز شد که تاکنون 40درصد پيشرفت فيزيکي داشته است.

سرپرست معاونت اداري مالي حوزههاي علميه خاطرنشان کرد: اردوگاه شهيد دهداري که به علت مشکلات مالي بدون استفاده مانده بود، دوباره احيا شد و در حال حاضر طلاب از اين اردوگاه استفاده ميکنند. همچنين مجتمع مراکز تخصصي که قرار بود در جمکران ساخته شود، به علت طرحهايي که در اطراف آن قرار گرفت و عملاً فضاي مورد نياز حوزه را برآورده نميکرد، لذا تصميم گرفته شد ساخت اين مجتمع در شهرک مهديه باشد و در حال حاضر کار مطالعاتي آن در حال انجام است.

وي با اشاره به فعاليتهاي اداره حقوقي اين معاونت تصريح کرد: تمامي کارهاي مدارس علميه، استادسرا و يا مراکز حوزوي احياي موقوفات حوزوي و... از لحاظ کارهاي سندي، از طريق اداره حقوقي اين معاونت دنبال ميشود.

* طراحي نرم‌افزار جامع موقوفات حوزوي

سرپرست معاونت اداريمالي حوزههاي علميه از طراحي نرمافزار جامع موقوفات حوزوي توسط اداره حقوقي اين معاونت خبر داد و گفت: برگزاري جلسات توجيهي براي احياي موقوفات حوزوي با مديران مدارس در استانها، حضور فعال در کميته وقف شورايعالي، پيگيري رفع مشکلات حقوقي موقوفات و دادن مشاورههاي لازم از ديگر برنامههاي اداره حقوقي بود، که تاکنون بيش ازهزارو950موقوفه حوزوي با 114هزار رقبه شناسايي و همچنين 950موقوفه با 29هزارو 515رقبه از طريق اداره حقوقي حوزه احيا شده است.

حجةالاسلام والمسلمين آباديپيشه با اشاره به مشکلات در زمينه احياي موقوفات حوزوي، اظهار داشت: حوزه علميه موقوفات فراواني دارد که متأسفانه بخشي از آنها در تصرف کساني قرار دارد که براي احياي اينها ميطلبد نهادهاي ديگر هم کمک کنند.

* انتشار 23عنوان کتاب در سال گذشته

وي به اشاره به فعاليتهاي انتشارت مرکز مديريت حوزههاي علميه، گفت: حوزه علميه مرکز پژوهشهاي علمي و توليد کتب حوزوي و ديني است که در گذشته منشورات حوزه در مراکز ديگر و با نرخهاي متفاوت چاپ و نشر ميشد که مرکز مديريت براي کم کردن هزينهها، مجموعه انتشاراتي را تأسيس کرد که با اين کار هزينهها مقرون به صرفه شده است و در واقع خدمتي به طلاب و فضلاي حوزه بوده است.

سرپرست معاونت اداري مالي حوزه با بيان اينکه مرکز انتشارات حوزه به يکي از مراکز انتشاراتي معتبر تبديل شده است، افزود: اين مرکز سال گذشته 23عنوان کتاب در تيراژ90هزار، چاپ و منتشر کرد.

وي با اشاره به خدمات بيمهاي و رفاهي به کارکنان مرکز مديريت حوزههاي علميه اضافه کرد: بسياري از کارمندان مرکز از سال 63تا 85 نواقصي بيمه داشتند که چند سال پيگير بودند، ولي به نتيجه نميرسيد، در ششماه اخير با تلاشهاي مستمري که صورت گرفت، اين مشکل برطرف شد و همچنين تعدادي از پرسنل نيز سوابق بيمهاي داشتند که در سازمان تأمين اجتماعي ثبت نشده بود که دنبال شد و ثبت گرديد.

حجةالاسلام والمسلمين آباديپيشه گفت: در زمينه رفاهي کارمندان، فضاهاي ورزشي از قبيل استخر و همچنين براي رفاه حال کارمندان و خانودههاي آنان تعدادي سوئيت در مشهد مقدس با قيمت مناسب تهيه و با ده درصد در اختيار آنها قرار داده ميشود.

وي، اخذ سهميه سفر عمره مفرده و ثبت نام در مسکن مهر را از ديگر اقدامات رفاهي براي کارکنان مرکز مديريت حوزه برشمرد و بيان داشت: با همکاري معاونت امورطلاب و دانشآموختگان، سهميه عمره به کارکنان مرکز اختصاص داده شده است. همچنين براي صدور کارت شناسايي نيز براي کارکنان طلبه توافق شده است.

* بيمه تکميلي

 سرپرست معاونت اداري مالي حوزههاي علميه، با اشاره به بيمه تکميلي کارکنان مرکز مديريت، گفت: 50درصد هزينه بيمه تکميلي را خود کارکنان و مابقي به عهده مرکز مديريت حوزه است که از سرانه رفاهي مجموعه پرسنل پرداخت ميشود که بودجه محدودي است.

حجةالاسلام والمسلمين آباديپيشه بيان داشت: امسال بحث پرداخت هزينههاي دارويي از طريق بيمه تکميلي را دنبال کرديم، اما با توجه به اينکه بايد از هر نفر ماهيانه 50 هزار ريال دريافت ميکرديم و يک خانواده 4 نفره بايد 240هزار تومان در سال به بيمه پرداخت ميکرد و به ضرر خود بيمهگر بود؛ چرا که طبق بررسيهاي کارشناسي هرکدام از خانوادهها اگر مشکل دارويي داشته باشند خيلي کمتر از اين هزينهاي است که بايد پرداخت کنند، مگر در موارد اندکي مانند بيماري خاص و مسايل بيمارستاني مقرون به صرفه باشد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص نظارت بر منابع مالي و هزينهاي مرکز، مديريتهاي استاني و مدارس علميه، گفت: اداره حسابرسي در شورايعالي حوزههاي علميه نظارت خاص بر مسايل مالي دارد و همچنين اداره حسابرسي در خود معاونت ادراي مالي حوزه وظيفه نظارت کامل بر منابع مالي دارد.

* پاسخ به 1800درخواست

سرپرست معاونت اداري مالي حوزههاي علميه با اشاره به امضاي احکام کارمندان در سال گذشته، گفت: زماني که سرپرستي معاونت اداري مالي حوزه برعهده ما گذاشته شد، با درخواست بالايي پيرامون معوقات کارکنان از قبيل؛ حق اولاد، سنوات، مدرک تحصيلي، حق بيمه و... مواجه بوديم.

وي با بيان اينکه معوقات بيمه که مبلغ قابل توجهي بود، پرداخت شد، اما هنوز مشکلات باقي بود، ادامه داد: براي حل اين مشکل، با مشورتهايي که صورت گرفت، بهترين راه حل اين شد که ما احکام را بنويسيم و در اختيار پرسنل قرار دهيم و بر اساس موارد درج شده در اين احکام مشکلات خود را بيان و براي معاونت ارسال کنند.

حجةالاسلام والمسلمين آباديپيشه با بيان اينکه اکثر کارمندان اين احکام را امضا و براي معاونت ارسال کردند، گفت: در رابطه با اين احکام متأسفانه شائبهها و ذهنيتهايي براي بعضي از همکاران مبني بر اينکه «ميخواهند کارمندان را تعديل کنند» بهوجود آمد که در واقع چنين مسئلهاي صحت نداشت و شديداً تکذيب ميشود.

وي با اشاره به ديگر اهداف توزيع اين احکام ادامه داد: براي تکميل اطلاعات کامل سوابق کارکنان و روشن شدن وضعيت و حل مشکلات درخواستي آنها بهترين راه، خود پرسنل بودند و کساني هم که هنوز اين مشکلات خود را اعلام نکردند، ميتوانند به معاونت اعلام نمايند. سرپرست معاونت اداري مالي حوزههاي علميه، ساماندهي مأموريتها، اضافهکاري، ساختمانهاي استيجاري و اقلام اضافي آنها و سنوات بازنشستگي کارمندان را از ديگر اقدامات اين معاونت برشمرد.


خروج
جمعه ٢٢ آذر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام