*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مسیر تحول 


مسیرتحول شماره خبر: ٣٢٣٤٩٠ ١٢:٢٨ - 1392/04/19    ارسال به دوست نسخه چاپي


پاسخ‌گويي به استعلامات بيش از 80 نهاد در داخل کشور


سرپرست معاونت آمار و بررسي حوزه‌هاي علميه گفت: اين معاونت در راستاي پاسخ‌گويي به استعلامات، با 80 مرکز و مؤسسه حوزوي و غير حوزوي در ارتباط است.

سرپرست معاونت آمار و بررسي حوزههاي علميه گفت: اين معاونت در راستاي پاسخگويي به استعلامات، با 80 مرکز و مؤسسه حوزوي و غير حوزوي در ارتباط است.

حجةالاسلام والمسلمين مجتبي فاضل در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاري حوزه، حفظ و صيانت از حوزه و حوزويان را از اهداف تشکيل معاونت آمار و بررسي حوزههاي علميه دانست و گفت: اداره جذب و گزينش، بررسي و حفاظت و مطالعـات و پيــشگيري، سه اداره کل است که در اين معاونت مشغول خدمترساني هستند و همه افرادي که وارد حوزه ميشوند، از ابتداي ورود، با اين معاونت سروکار دارند. سرپرست معاونت آمار و بررسي حوزههاي علميه با بيان اينکه دفتر جذب و گزينش، در کنار معاونتهاي آموزش و تهذيب، کار گزينش داوطلبان ورود به حوزه را عهدهدار است، افزود: امروز انديشههاي انحرافي و خرافات و عرفانهاي کاذب صفآرايي کردهاند که شناسايي اين انحرافات و عرفانهاي کاذب، بر دوش دفتر بررسي و حفاظت است.

 حجةالاسلام والمسلمين فاضل با بيان اين که دشمن در اين عرصه بهصورت کاملاً بيسروصدا وارد عمل ميشود، تا بتوانند ضربهاي را بر پيکره حوزه وارد کند، ادامه داد: عقل حکم ميکند که انسان چيز قيمتي که دارد را در جايي از دست بيگانگان و نااهلان دور نگه دارد؛ حال ما حوزه‌‌اي داريم که سابقه بيش از 1400 ساله دارد و با زحمات پيامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)، ائمه اطهار(علیهم السلام) و اولياي الهي و بزرگان به دست ما رسيده، لازم است که اين گوهر گرانقيمت را حفظ نماييم. سرپرست معاونت آمار و بررسي حوزههاي علميه با بيان اين که ما مدعي از بين بردن صد در صد بروز انحرافات در جامعه نيستيم، گفت: آنچه در اين ميان وجود دارد، سرعت به وجود آمدن اين انحرافات و از بين رفتن آنها ميباشد؛ حوزه تنها نهادي است که عهدهدار حفظ و صيانت از ديانت مردم ميباشد.

وي با بيان اينکه حفظ و حراست در دين و اعتقاد مردم، در قالب تبليغ، تدريس، پژوهش و... است، افزود: معــاونت آمار، معاونتي فرا معاونتي است که بــايد تمامي معاونتها را رصد کند تا خــداي ناکــرده انحــراف و خللي نسبـت به حيطـه مسئوليـتهاي آنهـا نفـوذ نيابد.

وي در ادامه به فعاليت دفتر مطالعات و پيشگيري اشاره کرد و گفت: گاهي جريان انحرافي ميآيد و ما به دنبال از بين بردن آن هستيم، ولي آنچه در دفتر مطالعات و پيشگيري دنبال ميشود اين است که ما ميخواهيم جلوگيري از اين نفوذ کنيم. سرپرست معاونت آمار و بررسي حوزههاي علميه با اشاره به تفاوتهاي امروز حوزه نسبت به گذشته، گفت: همانطور که جرايم در جامعه در حال رشد است، بايد حوزه نيز خود را نسبت به اين جرايم، آماده کرده و بتواند آنها را برطرف سازد. امروز فضاهاي زيادي که توسط کساني که در حال ارائه اطلاعات در فضاي مجازي هستند، به دنبال جذب افراد ميباشند که حوزه بايد اينها را شناسايي و برطرف سازد.

وي در ادامه درباره مراحل جذب و گزينش داوطلبان ورود به حوزه، گفت: در کنار شرايط آموزشي و اخلاقي داوطلبان ورود به حوزه، پس از پـذيريش شخص در آزمون ورودي و مصاحبه، معاونت آمار و بررسي وارد عمل شده و احراز صلاحيتهاي عمومي داوطلبان را بررسي ميکند.

حجةالاسلام والمسلمين فاضل با بيان اينکه در اين عرصه، ورود حضوري و تحقيات ميداني و استفاده از ظرفيتهاي نهادهاي مورد اعتماد وجود دارد، ادامه داد: پرونده همه کسانيکه حد نصاب نمره آموزشي ورود به حوزه را بهدست آورند، به معـاونت آمـار و بررسي واگذار ميشود.  

وي خاطـرنشان کرد: در سال گذشته بيش از 800 پـرونده داوطلبـان ورود به حـوزه، به معـاونت آمـار و بررسي حـوزههاي علميه واگـذار شـد که در شهرستانهاي مختلف، ايـن کار به حـوزههاي علميـه استان واگذار شده است. سرپـرست معـاونت آمـار و بررسي حوزههـاي علميه در ادامـه درباره تعامل با ساير مـراکز و مؤسسات و... در راستاي پاسـخگويي به استعلامات درخواستي گفت: ما با 80 مرکز و مؤسسه در تعامل هستيم کـه از دفتـر تبليغـات و سـازمـان تبليغـات تا هسته جـذب و گـزينش دانشگـاههـا را شامل ميشود.

وي با اشاره به ابلاغيه شوراي عالي و مديريت حـوزههاي علميه در اين عرصه گفت: بر اساس ايـن ابلاغيه، مـا بـا نهادهايي که همسو با کارهاي آمار و بررسي هستند، ما ميتوانيم تعامل داشته باشيم که اين تعاملات به وجود آمده است که در مواقع نياز، اين تعاملات به وجود ميآيد.

حجةالاسلام والمسلمين فاضل افزود: همچنين اين معاونت با ديگر معاونتهاي حوزه نيز در عرصههايي چون ارائه مدرک استخدامي به طلاب، جذب اساتيد و... در تعامل ميباشد.

وي در ادامه با اشاره به حضور جمعي از طلاب و فضلا در اين معاونت، گفت: در اين معاونت، همگان محرم اسرار طلاب هستند و کرامت افـراد نيز در اين محـل حفـظ ميشود و در تصميمگيريها نيز پس از تأييد و قطعـي شدن، فکـر جمعـي دستـور ميدهد.

حجةالاسلام والمسلمين فاضل خاطرنشان کرد: اين نگـاه به معـاونت آمار و بـررسي که کار آن بـرخـورد تنـد با افـراد است، نادرست ميباشد؛ بلکـه وظيفه و رويکـرد مـا اصلاح و جلـوگيري از ورود انحـرافـات و آسيبها به حـوزه است  تا اگـر خداي ناکرده طلبهاي از مسير اصلـي خـود منحـرف شد، بتـوانيـم او را از اين ضلالت رها کنيم.

وي در ادامه با اشاره به ورود طلاب در عرصههاي سياسي، گفت: از نظر ما، هر طلبهاي ميتواند هر نوع فعاليت سياسي داشته باشد، ولي بايد خط قرمزها را رعايت کرده و از آنها عبور نکند. سرپرست معاونت آمار و بررسي حوزههاي علميه در تبيين خطر قرمزهاي سياسي، گفت: از نظر حوزه، همانطور که رهبر معظم انقلاب در ديدار با دانشجويان اين تعبير را به کار بردند، که دانشجو بايد تحليل کند ولو غلط؛ در حوزه خط قرمز ما مسايل مسلم شرعيه، امام(ره)، مقام معظم رهبري، ولايت، انقلاب و نظام اسلامي است. بنابراين ممکن است کسي ادعا کند که کار سياسي ميکند، ولي در اصل تيشه به ريشه نظام ميزند، چنين کاري درست نيست.


خروج
جمعه ٢٢ آذر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام