*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


راه سعادت, نکته شماره خبر: ٣٩٤٩٣٨ ١٥:٢٨ - 1396/08/10   کودکان و پدربزرگ‌ - مادربزرگ‌فرهنگ ارسال به دوست نسخه چاپي


کودکان و پدربزرگ‌ - مادربزرگ‌فرهنگ

کودکان و پدربزرگ‌ - مادربزرگ‌


در فرهنگ ما - در گذشته - بیشتر مرسوم بود که پدربزرگ و مادربزرگ با فرزندان و نوه‌های‌شان زندگی می‌کردند و در واقع یک خانواده‌ی بزرگ را تشکیل می‌دادند که «خانواده‌ی گسترده» نام دارد. در خانواده‌ی گسترده، افراد دیگری به غیر از پدر و مادر، نظیر پدربزرگ، مادربزرگ، عمه و... ....

در فرهنگ ما - در گذشته - بیشتر مرسوم بود که پدربزرگ و مادربزرگ با فرزندان و نوههایشان زندگی میکردند و در واقع یک خانوادهی بزرگ را تشکیل میدادند که «خانوادهی گسترده» نام دارد. در خانوادهی گسترده، افراد دیگری به غیر از پدر و مادر، نظیر پدربزرگ، مادربزرگ، عمه و... در کنار هم زندگی میکنند و این شکل سنتی خانوادههای ما بوده است. هنوز تعدادی از این خانوادهها وجود دارند که به صورت گسترده زندگی میکنند مادربزرگ و پدر بزرگ، به این دلیل که نوههایشان را خیلی دوست دارند شیوهی برخوردشان با آنها نسبت به برخورد پدر و مادر با فرزندانشان فرق میکند. گاهی ممکن است در ابراز علاقهی خود افراط کنند یا در جایی که باید برای بچهها در مورد موضوعی توضیح داده شود از عهدهی این کار برنیایند. گاهی اختلاف عقیده و سلیقهی آنها با پدر و مادر فرزندان خانواده به صورت بحث و جدل و انتقاد در حضور کودکان بروز میکند، به طوری که مثلاً به پدر و مادر میگویند شما نمیتوانید بچهداری کنید و اینطوری که ما میگوییم باید رفتار کنید. بهترین راهحل این است که پدربزرگ و مادربزرگ و پدر و مادرها با هم گفتوگو کنند و قوانین و مقرراتی را بین خود قرار دهند که با هم هماهنگ شوند. اگر حرف پدربزرگ و مادربزرگ با حرف والدین یکی باشد، هیچ مشکلی پیش نمیآید. طرفداریهای بیمورد موجب بروز مشکلات میشود. در رابطه با اقوام و دوستان، نباید اجازه بدهیم که حریم خانواده و احترام و استقلال فرزندانمان شکسته شود. اگر حرفی میزنند که فرزند ما ناراحت میشود، باید به آنها توضیح دهیم که این حرف شما فرزند ما را ناراحت میکند و آنها را از این کار منع کنیم. از لحاظ تربیتی لازم نیست که از دیگران بخواهیم در امور فرزندان ما دخالت کنند. البته بعضی از والدین سهلانگار میپذیرند که دیگران بیایند و بچههایشان را تربیت کنند و مثلاً میگویند که بچهی من درس نمیخواند یا منظم نیست و شما نصیحتش کنید. نصیحت دیگران اعتمادبهنفس اجتماعی فرزندمان را تضعیف میکند به طوری که احساس خواهد کرد که از نظر دیگران مقبول نیست و نیاز به نصیحت دارد. در این صورت او ارتباط درستی با دیگران برقرار نمیکند. اطرافیان باید در همان چارچوب خودشان فرزندان ما را نصیحت کنند و نباید بگذاریم در این کار افراط کنند. باید در حضور دیگران به فرزندمان شخصیت بدهیم و به او احترام بگذاریم و نکات منفی رفتارش را نزد دیگران بازگو نکنیم، بلکه نکات مثبت رفتارهای او را بیان کنیم تا او به یک خودباوری مثبت برسد.

آیا لازم است که کودکان با افرادی به غیر از اعضای خانوادهی خود ارتباط داشته باشند؟

به طور قطع پاسخ این سؤال مثبت است. انسانهای سالم افرادی هستند که ارتباطات سالم را تجربه کردهاند. محبت و توجه اعضای فامیل و پدر و مادر به کودکان احساس امنیت و اعتمادبهنفس میدهد. البته این امر در صورتی مفید است که رابطهی کودک با پدر و مادر خود از استحکام و امنیت اولیهای برخوردار باشد. وقتی به او اطمینان داشته باشد که در صورت روبهرو شدن با هرگونه خطری، از عشق، محبت و حمایت بیقید و شرط خانوادهاش برخوردار خواهد بود، ارتباط با دیگران به توسعهی مهارتهای اجتماعی او میافزاید. ولی چنانچه از چنین ارتباط اولیهای با خانوادهی خود برخوردار نباشد و بخواهیم به زور او را وادار کنیم که با دیگران ارتباط برقرار سازد، ترس شدید و مبهمی او را فراخواهد گرفت. وقتی کودک از احساس امنیت روانی در رابطه با والدین خود برخوردار نیست، چگونه میتواند به دیگران اعتماد کند.

آیا باید علاقه به پدربزرگ و مادربزرگ را در کودک پرورش داد؟

بلی لازم است که کودکان به غیر از والدینشان با پدربزرگ و مادربزرگ هم ارتباط داشته باشند و از محبت آنها بهرهمند شوند و خودشان نیز یاد بگیرند که باید به دیگران محبت کنند.

بر اثر ارتباط با پدربزرگ و مادربزرگ، کودک تفاوت بین افراد سالمند و جوان را درک میکند. او درمییابد که افراد در سنین بالا بسیار متفاوت میشوند و شناخت این تفاوتها در زمینههای مختلف درس بزرگی برای کودک محسوب میگردد.

آیا پدربزرگ و مادربزرگ میتوانند در زمینهی تربیت کودک مشکلاتی را ایجاد کنند؟

در صورتی که روشهای تربیتی و پرورشی آنان با روشهای والدین کودک یکی باشد و تضادی در بین نباشد، نه فقط ضرری ندارد، بلکه برای کودک بسیار مفید است. در بسیاری از موارد آنها صبورتر، باحوصلهتر و در محبت کردن به کودک سخاوتمندانهتر عمل میکنند.

منبع: کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان(دکتر فردوسی)

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج