*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


نکته, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٥١٦٢ ١١:٢٠ - 1396/08/23      روش‌هاي علاقه‌مند کردن کودکان به مطالعهنکته ارسال به دوست نسخه چاپي


   روش‌هاي علاقه‌مند کردن کودکان به مطالعهنکته

روش‌هاي علاقه‌مند کردن کودکان به مطالعه


کارشناسان آموزشی می‌گویند بچه‌هایی که در سال‌های قبل از مدرسه با کتاب پیوندی عمیق دارند، در دوران تحصیل‌شان موفق‌تر می‌شوند و در بزرگ‌سالی هم کاغذ و کتاب را از خود جدا نمی‌کنند. اما بار آوردن یک کودک کتاب‌خوان، چندان هم ساده نیست. اگر از راهش نروید، احتمال اینکه فرزندتان به بازی‌های رایانه‌ای و عروسک‌هایش بیشتر از یار مهربان دل ببندد کم نیست. می‌دانیم از میان هزاران کتابی که پیش چشم‌تان قرار دارند، حتی با وجود تقسیم‌بندی‌هایی که ناشران پشت جلد آثارشان درج می‌کنند، انتخاب مناسب‌ترین گزینه کار ساده‌ای نیست. پس از راهنمایی کارشناسان کمک بگیرید تا هم بهترین را انتخاب کنید و هم به بهترین شیوه کودک‌تان را با آن پیوند بدهید...

کارشناسان آموزشی میگویند بچههایی که در سالهای قبل از مدرسه با کتاب پیوندی عمیق دارند، در دوران تحصیلشان موفقتر میشوند و در بزرگسالی هم کاغذ و کتاب را از خود جدا نمیکنند. اما بار آوردن یک کودک کتابخوان، چندان هم ساده نیست. اگر از راهش نروید، احتمال اینکه فرزندتان به بازیهای رایانهای و عروسکهایش بیشتر از یار مهربان دل ببندد کم نیست. میدانیم از میان هزاران کتابی که پیش چشمتان قرار دارند، حتی با وجود تقسیمبندیهایی که ناشران پشت جلد آثارشان درج میکنند، انتخاب مناسبترین گزینه کار سادهای نیست. پس از راهنمایی کارشناسان کمک بگیرید تا هم بهترین را انتخاب کنید و هم به بهترین شیوه کودکتان را با آن پیوند بدهید.

صفر تا دو سالگی

٭ به تصویر بیشتر از کلمات علاقه دارد.

٭ بیشتر از آنکه منتظر شنیدن قصه باشد، دوست دارد با کتاب بهعنوان یک وسیله بازی سرگرم شود.

٭ تصاویر رنگی از حیوانات و آدمها میتواند چند دقیقه او را خیره کند.

٭ بیآنکه نسبت به عملش آگاهی زیادی داشته باشد، از والدینش برای وقت گذراندن با کتاب تقلید میکند.

با کلمات بازی کنید

انتظار نداشته باشید کودکتان در این سن با تمام هوش و حواسش پای قصه شما بنشیند. حدود یکسالگی، فرزندتان به تصاویر بیشتر از قصهها علاقه دارد؛ پس کتابهایی که تصاویر بزرگ را در یک یا چند کلمه توضیح دادهاند برایش تهیه کنید. با عبور از یک سالگی، میل فرزندتان به داستان شنیدن هم بیشتر میشود، به همین دلیل تا قبل از دو سالگی میتوانید کتابهای سادهای که در آنها شعرهای دو- سه بیتی برای هر تصویر نوشته شده را برایش بخوانید اما فراموش نکنید که حتی در این دوره هم تصویر، حرف اول را میزند و اگر ظاهر کتاب دلخواه فرزندتان نباشد، به شعرهایش هم توجه زیادی نمیکند.

سراغ کتابهای کاغذی نروید

بهتر است تا قبل از یک سالگی، کتابهای غیرکاغذی در اختیار فرزندتان بگذارید تا با آنها سرگرم شود و حتی ناآگاهانه با کتاب انس بگیرد. بازی او با کتابهای کاغذی ممکن است به بریدن دستش و فاصله گرفتن از کتاب منجر شود. گذشته از این ورق زدن کتابهای پارچهای و پلاستیکی برای کوچولوی شما آسانتر خواهد بود و به همین دلیل زمان طولانیتری را برای وقت گذراندن با کتاب صرف خواهد کرد.

کتاب به دست باشید

انتظار نداشته باشید کودک زیر دو سال شما عاشق کتاب و کتاب خواندن باشد. او در این سن بیشتر از شما تقلید میکند و وقتی شما را کتاب به دست میبیند، برای شبیهسازی رفتارهایتان تلاش میکند. پس اگر دوست دارید فرزندتان در آینده کتابخوان شود، از همان روزهای اول ارزش کتاب خواندن را نه با حرف، بلکه با رفتارتان به او نشان داده و او را به سرگرم شدن با کتاب عادت دهید.

خط و مرز نکشید

برای کتاب خواندن، قانون و قاعده نچینید و زمان دقیقی را برای کتاب خواندن انتخاب نکنید. صبح، ظهر یا شب مهم نیست و یک کتاب یا دو کتاب اهمیتی ندارد. زمان مناسب کتابخوانی، همان وقتی است که کودکتان به شنیدن روخوانی شما رغبت دارد و میزان مناسب کتاب برای یک وعده، همان اندازهای است که کودکتان به شنیدن داستانش راغب است. هرگز فرزندتان را به شنیدن داستان مجبور نکنید و وقتی میبینید لذتی از ادامه دادن نمیبرد، خواندن را تمام کنید.

چی بخوانم؟

تا پایان یک سالگی، بیشتر از آنکه کتاب خواندن برای فرزندتان لذتبخش باشد، به خود شما کمک میکند. این روزها در اغلب داروخانهها میتوانید کتابهایی را پیدا کنید که ماهبهماه بعد از تولد فرزندتان را رمزگشایی کردهاند و به سؤالات و ابهامهای رایج مادرانی مثل شما پاسخ دادهاند. کتابهای پارچهای و پلاستیکی در این روزها میتوانند همبازی خوبی برای فرزندتان باشند و تا پایان دو سالگی میتوانید با خواندن لالاییها و کتابهای کوتاه و آهنگینی از شاعران خوب مثل «جمجمک برگ خزون» نوشته «ثمین باغچهبان» و ... فرزندتان را با دنیای شعر و ادبیات آشنا کنید.

دو تا چهار سالگی

٭ با کتاب بهعنوان اسباببازی، بازی میکند و هنوز نمیداند در کتابهایش قصهها جا خوش کردهاند.

٭ او با کتاب و قصه عجین شده اما هنوز نمیداند صفحههای کتاب، کلمات و داستانها را در خود جا دادهاند.

٭ از دیدن تصاویر کتاب لذت میبرد، اما هنوز نمیداند این شکلها ماجرای کتاب را شرح میدهند.

٭ وانمود میکند با مداد یا خودکار مینویسد.

سراغ داستانهای آهنگین بروید

بچههای مهدکودکی عاشق شنیدن داستانها در قالب شعر هستند گرچه هنوز عاشق دیدن تصاویرند اما منتظر شنیدن قصه تصویرهایی که میبینند هم هستند. اگر فرزندی دو تا چهار ساله دارید، کتابهایی که نوشته کم و آهنگین دارند را برایش انتخاب کنید و سراغ داستانهایی بروید که حدس زدن روال و پایانشان دشوار نیست. بچهها در این سنین دوست دارند تصاویر کتاب را مشاهده کنند تا شخصیتها و فضای داستان را در ذهنشان بهتر تجسم کنند. آنها وقتی قصهها را در قالب شعر میشنوند، بهتر آنها را به خاطر میسپارند و حتی در خواندن کتاب همراه شما میشوند.

در هر گوشه خانه، کتابخانه بگذارید

همه بچهها بهراحتی با حمام کردن کنار نمیآیند و برخی هم میانهای با کتاب ندارند. اگر شما این دو فعالیت را با هم انجام دهید، قطعاً هر دو موقعیت را برای فرزندتان لذتبخش میکنید. چند کتاب ضدآب که میتوانید با خود به حمام ببرید را تهیه کنید. کتابهای حمام باید متن کم و تصویر زیاد داشته باشند و تعداد صفحاتشان هم انگشتشمار باشند. فرزند شما میتواند درحالیکه در وان نشسته از مشاهده تصاویر آن کتابها و شنیدن داستانهایشان لذت ببرد. از هر راهی که فرزندتان را به کتاب پیوند میزند کمک بگیرید. انتخاب کتابهایی که در موقعیتهای متفاوت فرزندتان میتواند از آنها استفاده کند، بهترین راه برای کتابدوست کردن اوست. خرید کتابهای مخصوص حمام، کتابهای در قطع بزرگ برای لحظاتی که لم داده، کتابهایی که داستانشان را باید خود کودک رنگآمیزی کند و ... به شما در کتابخوان کردن فرزندتان کمک خواهد کرد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج