*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


ضرب‌المثل, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٥١٦٥ ١١:٣٠ - 1396/08/23   راز  مثل ها ارسال به دوست نسخه چاپي


راز مثل ها

ما پوستين را ول كرديم، پوستين ما را ول نمی‌كنه


سیلابی از کوهستان جاری شده بود و از رودخانه می‌گذشت. مرد بی نوایی از آن‌جا عبور می‌کرد، چیزی در آب شناور دید و فکر کرد خیک یا پوستینی در آب شناور است. ..

سیلابی از کوهستان جاری شده بود و از رودخانه میگذشت. مرد بی نوایی از آنجا عبور میکرد، چیزی در آب شناور دید و فکر کرد خیک یا پوستینی در آب شناور است.

مرد در آب پرید، به این امید که آنرا بگیرد و با فروشش چیزی برای خود بخرد؛ ولی آنچه سیلاب آورده بود نه پوستین بود و نه خیک روغن، بلکه یک خرس زنده بود که در سیلاب گرفتار شده بود.

 خرس دست و پا میزد تا دستش را به چیزی بند کند. همین که مرد نزدیک شد و دستش را دراز کرد که پوستین را بگیرد، خرس برای نجاتش به او چسبید. مردم دیدند که مرد نیز همراه سیل پیش میرود فریاد زدند:« اگر نمیتوانی پوستین را بیاوری ولش کن و برگرد.»

مرد جواب داد: بابا، من پوستین را ول کردم، پوستین مرا ول نمیکند.

٭ ٭ ٭

این مثل هنگامی استفاده میشود که فردی به امید سودی در کاری دخالت کند و در آن گرفتار شود. و اگر کسی به او نصیحت کند که از خیر این کار بگذر، برای دفاع از خود این مثل را استفاده میکند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج