*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


نکته, تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٦٦٢٦ ٠٩:٣٦ - 1396/10/12   تأثیر ورزش بر مغزنکته ارسال به دوست نسخه چاپي


تأثیر ورزش بر مغزنکته

تأثیر ورزش بر مغز


بعد از یک روز کاری طولانی به خانه برمی‌گردید و روی مبل رها می‌شوید! خیلی خسته‌اید، حتی مغزتان هم از سروکله زدن با اعداد و کلمات و اسکرین کامپیوتر خسته است. شاید وسوسه شوید فقط شام بخورید و استراحت کنید، اما مطالعه‌ای جدید نشان می دهد، انتخاب بهتر این است که ورزش کنید!هر چه زمان بیشتری را صرف نشستن و نوشتن و محاسبه و فکر کردن کنید، ورزش بعد از آن، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، مخصوصا اگر قصد کاهش وزن هم در سر داشته باشید...

 

 

بعد از یک روز کاری طولانی به خانه برمیگردید و روی مبل رها میشوید! خیلی خستهاید، حتی مغزتان هم از سروکله زدن با اعداد و کلمات و اسکرین کامپیوتر خسته است. شاید وسوسه شوید فقط شام بخورید و استراحت کنید، اما مطالعهای جدید نشان می دهد، انتخاب بهتر این است که ورزش کنید!هر چه زمان بیشتری را صرف نشستن و نوشتن و محاسبه و فکر کردن کنید، ورزش بعد از آن، اهمیت بیشتری پیدا میکند، مخصوصا اگر قصد کاهش وزن هم در سر داشته باشید.

 

ورزش بعد از کار، به کنترل مصرف کالری کمک میکند!

محققان دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، دانشجویان سالم را به دو گروه تقسیم کردند. از هر دو گروه خواسته شد در امتحانی شرکت کنند که نیاز به تمرکز و قدرت مغز داشت. بعد از آزمون، یک گروه به مدت ۱۵ دقیقه استراحت کرد و گروهی دیگر ۱۵ دقیقه روی تردمیل به شدت تمرین کرد.

دانشجویانی که فقط استراحت کرده بودند، هیچ فعالیت فیزیکی یا ذهنی انجام نداده بودند. سپس هر دو گروه برای ناهار پیتزا دعوت شدند تا هر چه قدر دوست دارند بخورند، دانشمندان نیز، در حال پیگیری و ثبت میزان کالری دریافتیشان بودند.

چیزی که محققان دریافتند این بود که، وقتی دانشجویان بعد از یک آزمون چالش برانگیز برای مغز، صرفا به استراحت پرداختند، نسبت به وضعیت عادیشان، کالری بیشتری مصرف کردند؛ یعنی چیزی حدود ۱۰۰ کالری بیشتر. اما دانشجویانی که بعد از آزمون، به سختی ورزش کرده بودند، کالری کمتری نسبت به وضعیت عادی خود مصرف کرده بودند.

نقش ورزش با شدت بالا

محققان در مطالعهای قند خون و لاکتات دانشجویان را اندازه گیری کردند و دریافتند سطح لاکتات در مغز، بعد از آزمون، افزایش چشمگیری داشت، اما سطح قند خونشان، ثابت مانده بود. این طور فرض میشود که لاکتات به عنوان سوخت برای افزایش انٰرژی مورد نیاز مغز جهت انجام فعالیتهای زیاد، مصرف میشود.

تمرینات متناوب با شدت بالا نیز موجب افزایش لاکتات میشود. لاکتات میتواند توسط کبد، مجددا به گلوکز تبدیل شده و به عنوان سوخت، کار کند. زمانی که لاکتات بالاست، میل به خوردن و البته اشتها میتواند کمتر شود. برای بهره بردن از چنین وضعیتی، لازم نیست در آزمون خاصی شرکت کنید تا مغزتان خوب فعالیت کند، بلکه هر نوع فعالیت ذهنی که نیاز به تمرکز، توجه و تفکر دارد هم میتواند این کار را انجام بدهد.

خوردن، نوعی پاداش است

این ایده که فعالیت فکری و ذهنی، انرژی صرف میکند و برای همین احساس گرسنگی میکنیم، تنها یک تئوری است که نیازمند پژوهشهای گستردهتری است. دلیل اینکه شما بعد از انجام کارهای ذهنی، بیشتر غذا میخورید، ممکن است به سیستم پاداش دهی مغز برگردد.

اگر شما روی یک کار ذهنی، ساعتها تمرکز کنید، مغز شما ممکن است بابت کار سختی که انجام داده از شما تقاضای پاداش کند. برخی مطالعات نشان داده که ورزش کردن، مرکز پاداش دهی مغز را فعال میکند و این کار با مداخلهی دوپامین انجام میشود. با ورزش کردن بعد از یک کار ذهنی چالش برانگیز، مغز شما در موجی از دوپامین قرار میگیرد و دیگر احساس نمیکند به عنوان پاداش، غذا نیاز دارد.

همچنین این امکان وجود دارد که ورزش بتواند دریافت کالری بعد از یک فعالیت شدید ذهنی را با تاثیرش روی هورمونهای اشتها، کاهش بدهد. مطالعهای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد دریافت ورزش با شدت بالا میتواند در مردان چاق، باعث کاهش اشتها بشود.

برخی مطالعات دیگر هم نشان دادهاند ورزش، از هورمون گرلین که مربوط به اشتهاست کم میکند. البته طبق تحقیقات انجام شده، ورزش با شدت بالا میتواند گرلین را سرکوب کند، نه ورزش با شدت متوسط، اما اثرات آن کوتاه مدت است.

در مطالعهای دیگر هم معلوم شد ۳۰ دقیقه بعد از ورزش شدید، گرلین کم شده بود. به عبارتی دیگر، انجام تمرینات با شدت بالا ممکن است اشتها را تنها بعد از ورزش کاهش بدهد، نه برای وعدهای که میخواهید ساعتها بعد از ورزش بخورید!

توصیه نهایی

اگر کارتان جوری است که فکر و ذهنتان را به فعالیت زیاد وامیدارد، میتوانید بعد از برگشتن به خانه، یک تمرین دورهای کوتاه با شدت بالا انجام دهید تا اشتهایتان کم شده و دچار پُرخوری نشوید. ضمناً ورزش بعد از یک روز سخت کاری، به خوبی میتواند از استرستان کم کند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج