*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


نکته, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٦٩٣٩ ١٠:٣٥ - 1396/10/23   امنيـت کــودکــان در فضــاي مجــازينکته ارسال به دوست نسخه چاپي


امنيـت کــودکــان در فضــاي مجــازينکته

امنيت کودکان در فضاي مجازي


مشتاقانه منتظر بود تا آخر هفته برسد. با بچه‌های فامیل در خانه باصفای پدربزرگ جمع شوند و از سروکول مادربزرگ بالا بروند. با لحاف و رخت‌خواب مادربزرگ خانه درست کنند و خاله‌بازی کنند و یا در حیاط پر از باغچه، توپ بازی، گرگم به هوا و دوچرخه سواری کنند. اما خیلی وقت است دیگر از این شادی‌های عمیق، خبری نیست. بچه‌های فامیل اشتیاق زیادی برای مهمانی آمدن ندارند. اگر هم بیایند، موبایل یا تبلت خود را در دست می‌گیرند و با آن مشغول می‌شوند...

مشتاقانه منتظر بود تا آخر هفته برسد. با بچههای فامیل در خانه باصفای پدربزرگ جمع شوند و از سروکول مادربزرگ بالا بروند. با لحاف و رختخواب مادربزرگ خانه درست کنند و خالهبازی کنند و یا در حیاط پر از باغچه، توپ بازی، گرگم به هوا و دوچرخه سواری کنند. اما خیلی وقت است دیگر از این شادیهای عمیق، خبری نیست. بچههای فامیل اشتیاق زیادی برای مهمانی آمدن ندارند. اگر هم بیایند، موبایل یا تبلت خود را در دست میگیرند و با آن مشغول میشوند.

آشنایی با تکنولوژیهای جدید، خوب است، به شرطی که شیوه درست استفاده از آنهارا یاد بگیریم. در این صورت، آسیبی به سلامت و زندگی ما وارد نمی شود. اما استفاده بدون قاعده از این وسایل میتواند برای ما مشکلاتی را ایجاد کند. میخواهید با این مشکلات آشنا شوید تا از وقوع آنها جلوگیری کنید؟

▪ 1- دور شدن از دنیای واقعی

استفاده بیش از اندازه از موبایل یا شبکههای مجازی باعث میشود ما از دنیای واقعی دور شویم و آداب زندگی در آن را به درستی یاد نگیریم. در این صورت نمیتوانیم ارتباط صحیحی با اطرافیان برقرار کنیم و در موقعیتهای واقعی تصمیم درست بگیریم.به قول دانشمندان و روانشناسان، «هوش هیجانی» ما کم میشود و در انتخابهای خودمان اشتباه میکنیم و از انسانهای موفق عقب میمانیم. دانشمندان میگویند وقتی بیش از حد در فضای مجازی به گفتگو با آدمهای مجازی و یا بازیهای موبایلی و ... مشغول باشیم، در فعالیتهای تحصیلی، ارتباطی و اجتماعی دچار عقب ماندگی میشویم. کمکم از روابط واقعی و حضوری با انسانها دور میشویم و گوشهگیر، منزوی و غمگین میشویم.

▪ 2- بیماریهای جسمی و روانی

انسان برای سالم ماندن احتیاج به فعالیت، ورزش و حرکت دارد. استفاده بیش از اندازه از وسایل الکترونیکی و فضای مجازی باعث میشود ما یک جا بنشینیم و حرکت کمی داشته باشیم. در نتیجه، ذهن ما به بی حرکت بودن، عادت میکند و بیماریهای مختلفی سراغ ما میآید مثل چاق شدن؛آسیب به ستون مهرهها و گردن، اختلال در ساعت خواب، کاهش تمرکز و یادگیری، ابتلا به انواع سرطان و ...

▪ 3- اطلاعات دروغ

روزانه پیامهای زیادی در فضای مجازی دست به دست میشود. اما آیا همه این اطلاعات، صحیح است؟ متاسفانه بسیاری از این پیامها دروغ و شایعه هستند و بسیاری از مطالبی که در فضای مجازی میبینیم، علمی نیستند. برای این که بدانیم کدام پیام صحیح است و کدام پیام دروغ است باید سطح بالایی از دانش داشته باشیم. این دانش از راه مطالعه کتاب، صحبت با انسانهای باتجربه مثل پدر و مادر و دانشمندها به دست میآید. بنابراین تا زمانی که سن کمی داریم نباید به اطلاعاتی که در فضای مجازی میبینیم اعتماد کنیم. برای تشخیص درست از نادرست، میتوانیم مطالب را با پدر و مادر خود در میان بگذاریم و درست یا نادرست بودن آن را از پدر و مادر خود بپرسیم. مشکل دیگری که در فضای مجازی وجود دارد این است که بسیاری از مطالب، مناسب سن ما نیستند و به درد ما نمیخورند. اگر بدون نظارت والدین در این فضا وارد شویم، با بساری از مطالبی که مناسب ما نیست روبرو میشویم و باعث میشود نتوانیم دوران کودکی را به خوبی طی کنیم و با مشکلات روحی و عصبی بسیاری مواجه میشویم.

▪ 4- حضور افراد تبهکار در فضای مجازی

مجرمان و تبهکاران در هر فضایی منتظر هستند تا به انسانها آسیب برسانند. آنها در فضای مجازی هم دستبردار نیستند و چون ما بچه ها، تجربه زیادی نداریم، نمی توانیم آنها را شناسایی کنیم و آن طور که باید، نکات امنیتی را رعایت کنیم و به راحتی فریب میخوریم. مثلامجرمان می‌‌توانند به سادگی به اطلاعات شخصی ما دسترسی پیدا کنند و به ما آسیب برسانند.

▪ کلام آخر

به دلایلی که در بالا گفته شد، باید با نظارت پدر و مادر و بزرگترها وارد فضای مجازی شویم و البته در استفاده از این فضا، زیادهروی نکنیم. در این صورت میتوانیم از نکات مثبت و خوب این فضا هم استفاده کنیم.

حفیظه مهدویان

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج