*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٣٨٦٨ ١٣:٥٠ - 1397/08/28   منتخب الانوار المضیئةآثار ماندگار شماره 570 ارسال به دوست نسخه چاپي


منتخب الانوار المضیئةآثار ماندگار شماره 570

منتخب الانوار المضیئة


سیدبهاءالدین علی‌بن عبدالکریم نیلی از علمای بزرگ قرن نهم هجری است. در عظمت او همین بس که استاد احمدبن فهد حلی بوده و از شهید اول و فخرالمحققین فرزند علامه حلی استفاده نموده است. سید نیلی در زمان خود از اجله و بزرگان عالم اسلام محسوب می‌شد و تألیفات ذی‌قیمتی را از خود به ارث نهاده است...

 

سیدبهاءالدین علیبن عبدالکریم نیلی از علمای بزرگ قرن نهم هجری است. در عظمت او همین بس که استاد احمدبن فهد حلی بوده و از شهید اول و فخرالمحققین فرزند علامه حلی استفاده نموده است. سید نیلی در زمان خود از اجله و بزرگان عالم اسلام محسوب میشد و تألیفات ذیقیمتی را از خود به ارث نهاده است.

 منتخب الانوار المضیئه فی ذکر القائم الحجة عجل الله تعالی فرجه الشریف

کتاب «منتخب الانوار المضیئه فی ذکر القائم الحجة عجل الله تعالی فرجه الشریف» اثر ماندنی از عبدالکریم نیلی و در اثبات امامت امام دوازدهم عجل الله تعالی فرجه الشریف و بیان ظهور و شرایط آن است. از این کتاب با نامهای مختصر الانوار المضیئه و الغیبة نیز یاد شده است. برخی بر این باورند که اصل این کتاب، یعنی «الانوار المضیئه» که اثر مورد بحث خلاصه آن است مشترک بین دو نفر، یعنی سیدعلیبن عبدالکریم نیلی نجفی و علیبن عبدالحمیدبن فخاربن سعد موسوی میباشد که هر یک، کتابی با این نام داشتهاند، ولی کتابشناس معاصر آقابزرگ تهرانی معتقد است که الأنوار المضیئه در موضوع غیبت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف تألیف ابن‌‌سعد موسوی است، ولی منتخب این کتاب از عبدالکریم نیلی و با نام الغیبه شهرت دارد.

 روش تألیف

مؤلف در این اثر، علاوه بر نقل روایت، از روش عقلی هم بهره برده است. او قیاسهای منطقی را در لابهلای مطالب کتاب و به همراه روایات آورده تا اشکالی از طرف غیرشیعیان و نیز غیرمسلمانان بر کتاب وارد نشود. نیلی همچنین روایات را با ذکر اسناد و منابع نقل کرده است.

 محتوای کتاب

کتاب حاضر در دوازده فصل و موضوعات گوناگون تنظیم و نوشته شده که عبارت است از:

فصل اول: اثبات امامت و عصمت امام دوازدهم از طریق عقل؛

فصل دوم: اثبات وجود مقدس آن حضرت از طریق آیات قرآن؛

فصل سوم: اثبات وجود مقدس آن حضرت به کمک روایات خاصه؛

فصل چهارم: اثبات وجود آن حضرت از راه روایات اهلسنت؛

فصل پنجم: در خصوص ولادت آن حضرت؛

فصل ششم: درباره سبب غیبت؛

فصل هفتم: موضوع طول عمر حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف؛

فصل هشتم: ذکر وکلا و افرادی که از آن حضرت روایت نقل کردهاند؛

فصل نهم: توقیعات شریف آن حضرت عجل الله تعالی فرجه الشریف؛

فصل دهم: ذکر کسانی که آن حضرت را ملاقات کردهاند؛

فصل یازدهم: علامات ظهور؛

فصل دوازدهم: وضعیت جهان و اجتماع در ایام حکومت حضرت حجت‌‌ عجل الله تعالی فرجه الشریف.

 نسخه خطی

به نظر میرسد تنها نسخه باقیمانده از این کتاب، مربوط به نسخه خطی کتابخانه ملک در تهران میباشد که کتابت آن مربوط به قرن دهم هجری است. گفتنی است که منتخب الانوار با نام جدید «سرور اهل الایمان فی علامات ظهور صاحب الزمان» منتشر شده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج