*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٤١٨١ ١٠:٤٢ - 1397/09/21   احیاءالمیت بفضائل اهل‌البیت‌ علیهم السلامآثار ماندگار شماره 573 ارسال به دوست نسخه چاپي


احیاءالمیت بفضائل اهل‌البیت‌ علیهم السلامآثار ماندگار شماره 573

احیاءالمیت بفضائل اهل‌البیت‌ علیهم السلام


حافظ جلال‌الدین عبدالرحمان‌بن ابی‌بکر سیوطی، عالمی از علمای اهل‌سنت و مؤلف آثاری در حدیث، تاریخ، تفسیر، ادبیات و علوم دیگر است. برخی اثار او را تا پانصد جلد کتاب هم شمرده‌اند؛ هر چند بسیاری از آن‌ها را حوادث روزگار به‌دست ما نرسانده است...

حافظ جلالالدین عبدالرحمانبن ابیبکر سیوطی، عالمی از علمای اهلسنت و مؤلف آثاری در حدیث، تاریخ، تفسیر، ادبیات و علوم دیگر است. برخی اثار او را تا پانصد جلد کتاب هم شمردهاند؛ هر چند بسیاری از آنها را حوادث روزگار بهدست ما نرسانده است.

او در سال 849ق در اسیوط مصر متولد شد و از کودکی به آموختن قرآن و حدیث روی آورد. سیوطی عاقبت در سال 911 قمری وفات یافت.

 احیاءالمیت بفضائل اهلالبیت علیهم السلام

«احیاءالمیت بفضائل اهلبیت علیهم السلام» از تألیفات جلالالدین سیوطی و رسالهای کوتاه شامل 60 حدیث درباره فضایل خاندان پیامبر اسلامی صلی الله علیه و آله و سلم است.

آنچه در این رساله آمده از طریق صحابه یا یکی از اهلبیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به آن حضرت اسناد داده شد. در احادیث موجود کمتر از شخص دیگری غیر از اهلبیت علیهم السلامسخن گفته شد.

 روش تألیف

مؤلف در احیاءالمیت، تنها به نقل احادیث بسنده کرده و شرح و تعلیقهای را از خود بدان احادیث اضافه نکرده است. سیوطی سلسله کامل اسناد هر حدیث را ذکر نمیکند، اما در هر حدیث به منبع آن اشاره کرده است و مصحح کتاب در پاورقی، آدرس آن منابع را بهطور کامل آورده است.

 جایگاه اثر

کتاب حاضر را شریف ادریسبن محمدبن حمدون از علمای قرن دوازدهم، شرح نموده است. میرحامد حسین در عبقات الابرار، بهطور مفصل از احیاء المیت استفاده کرده است.

 چاپ و نشر

احیاء المیت بهدلیل کوتاه بودن، ضمن کتابهای دیگر مانند الاتحاف و العقیله الطاهرة زینب بنت علی علیها السلام منتشر شده است و اخیراً نیز انتشارات مجمع جهانی اهلبیت علیهم السلامآن را به همراه تحقیقات و ترجمه فارسی چاپ نموده است.

تحقیق و تصحیح این کتاب به قلم شیخ کاظم فتلاوی و شیخ محمدسعید طریحی و ترجمه فارسی آن توسط آقای احمد امامی انجام شده است.

گفتنی است که احیاءالمیت بارها در هند به زبان اردو ترجمه شده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج